خراسان/بانک مرکزی در بخشنامه جدید خود به بانک ها، میزان تخصیص ارز مسافرتی و ارز مورد نیاز برای شرکت در دوره های آموزشی و پژوهشی را از 2000 به 2200 یورو افزایش داده است. این بانک همچنین بر فرایند مبارزه با پولشویی و شناسایی تقاضاهای صوری تاکید کرده است. 


این در حالی است که در هفته های اخیر، اجاره و استفاده از کارت های ملی دیگران برای دریافت ارز، به سوژه رسانه ها تبدیل شده بود. بر این اساس، همه صاحبان مشاغل غیر مالی از جمله صرافی ها مکلف هستند آیین‌نامه‌های اجرایی هیئت ‌وزیران درخصوص قانون مبارزه با پولشویی و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را اجرا  و همچنین باید برای احراز هویت و شناسایی مراجعان و مالکان واقعی اقدام کنند. ضمن این که اطلاعات، گزارش ها و اسناد لازم باید به مرکز اطلاعات مالی (متولی مبارزه با پولشویی در کشور) در چارچوب آیین نامه مصوب هیئت وزیران ارائه شود.
طبق بند پ این بخشنامه، ارائه گزارش معاملات یا عملیات یا شروع به عملیات بیش از میزان مصوب شورا (شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرایم پولشویی و تأمین مالی تروریسم) یا معاملات و عملیات مشکوک بانکی، ثبتی، سرمایه ‏گذاری، صرافی، کارگزاری و مانند آن ها به مرکز اطلاعات مالی ضروری است. گزارش ها حاکی از آن است که بخشنامه مذکور، دیروز تا اندازه ای موجب سامان دهی در بازار عرضه نقدی ارز و بازگشت آرامش به آن شد به طوری که دلار با افت 600 تومانی به 28 هزار و 200 تومان رسید. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar