خراسان/تازه ترین داده های بانک مرکزی از بازار مسکن تهران، نشان دهنده از سرگیری روند صعودی قیمت ها در آبان ماه و رسیدن متوسط قیمت مسکن به 32 میلیون تومان است. همزمان این آمارها از جهش معاملات با رشد 33.5 درصدی نسبت به مهرماه و نیز رشد 63.5 درصدی نسبت به آبان 99 حکایت دارد. در حوزه اجاره بها نیز گزارش مذکور از افزایش بیش از 51 درصدی قیمت ها در تهران و حدود 55 درصدی در کل کشور نسبت به آبان سال گذشته خبر داده است.


به گزارش خراسان، تازه ترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران حاکی از این است که در آبان امسال، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی در این شهر به حدود 7.3 هزار واحد مسکونی رسیده، در حالی که رقم مذکور در مهر امسال پنج هزار و 471 فقره و در آبان سال گذشته چهار هزار و 466 فقره بوده است. به این ترتیب می توان گفت که معاملات مسکن تهران در آبان ماه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب رشد 33.5 و 63.5 درصدی داشته است.


گزارش مذکور در ادامه بیانگر این است که روند قیمت مسکن پس از افت در مهرماه به مدار صعودی بازگشته است. بر این اساس متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در تهران در آبان ماه مرز 32 میلیون را رد کرد و در ارتفاع 32 میلیون و 10 هزار تومان ایستاد. مقایسه این نرخ با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل حاکی از این است که قیمت مسکن در تهران از منظر ماهانه 1.2 درصد و از منظر سالانه 17.7 درصد افزایش یافته است. نکته قابل تامل در آمارهای آبان ماه مسکن تهران، رسیدن سقف متوسط قیمت مسکن به 72 میلیون و 750 هزار تومان است. در سوی دیگر کمترین متوسط قیمت مسکن تهران 14 میلیون و 520 هزارتومان محاسبه شده و این ارقام به ترتیب 32.2 و 20.6 درصد افزایش را نسبت به آبان 99 شاهد بوده اند.
در شرایطی که قیمت مسکن به سطوح غیر قابل دسترسی برای قشرهای کم درآمد رسیده است، داده های مربوط به اجاره بها نشان می دهد که این قشرها از منظر اجاره بها نیز به شدت تحت فشار تورم قرار گرفته اند به طوری که در آبان ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران و نیز کل مناطق شهری کشور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 51.6 و 54.9 درصد رشد داشته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar