مهر/ رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی در معیشت حقوق بگیران به خصوص جامعه کارگری تأثیر می‌گذارد، گفت: سبد معیشت و نرخ تورم دو مؤلفه اصلی برای تعیین دستمزد هستند، قطعاً حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی تأثیر مستقیمی بر سبد معیشت خانوارهای کارگری می‌گذارد زیرا در این صورت از سوی دولت یارانه‌ای به کالاهای اساسی پرداخت نمی‌شود و نرخ این اقلام افزایش می‌یابد.

فتح‌الله بیات اظهار کرد: حقوق و دستمزد بنا به نرخ تورمی که در بازار است و تورمی که در سال بعد ایجاد می‌شود، افزایش نمی‌یابد. ما همیشه حقوق و دستمزد را بر اساس تورم سال قبل تعیین می‌کنیم؛ یعنی تورم سال ۱۴۰۰ را مبنای تعیین دستمزد سال ۱۴۰۱ قرار می‌دهیم. در واقع در تعیین دستمزد هم از لحاظ زمانی، یک سال عقب هستیم و هم دستمزد سالی یک بار تعیین می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر قرار بود بنا به افزایش قیمت کالاها، دستمزد نیز افزایش می‌یافت مشکل چندانی ایجاد نمی‌شد، اما قیمت اقلام لحظه‌ای تغییر می‌کند و در مقابل دستمزد هیچ تغییری نمی‌کند و ثابت می‌ماند که همین امر سبب فاصله گرفتن با سبد معیشت شده است.

بیات گفت: بنابراین بیم داریم که در صورت حذف ارز ترجیحی، قیمت مضاعفی بر روی کالاهای اساسی و مصرفی وارد شود و به این ترتیب قدرت خرید کارگران و بازنشستگان روز به روز کاهش یابد و سفره این قشر تهی‌تر شود.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی باید ارز ترجیحی کالاهای اساسی تا جایی که امکان دارد حفظ شود تا قدرت خرید جامعه کارگری بیش از این کاهش نیابد؛ خاطرنشان کرد: مانند یارانه‌هایی که از حامل‌های انرژی حذف شد و به صورت تصاعدی قیمت این حامل‌ها افزایش یافت و با توجه به قدرت خرید کارگران و دستمزد ثابت، این قشر با مشکلات عدیده ای مواجه شدند.

وی اظهار کرد: حال اگر دولت بنا به حذف ارز ترجیحی دارد باید تدابیر دقیقی بیاندیشد تا کالاهای اساسی را به دست اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه برساند؛ اگر کالاهای اساسی بین این قشر توزیع نشود قطعاً کارگران با فقر شدیدی مواجه می‌شوند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar