مهر/ دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: برخی ساعات بلیت پرواز تهران-مشهد ۳۳۸ هزار تومان در حال فروش است که به یک سوم رقم در نظر گرفته شده کاهش یافته که با برخی قیمت‌های تاکسی‌های اینترنتی در تهران در حال رقابت است.

مقصود اسعدی سامانی درباره قیمت بلیت هواپیما اظهار کرد: شرکت‌های هواپیمایی تخلفی در خصوص فروش بلیت پروازهای داخلی ندارند.

وی افزود: سقف قیمت بلیت پرواز تهران-مشهد ۹۸۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است اما در در حال حاضر برخی ایرلاین‌ها در حال فروش بلیت این مسیر از ۴۸۵ تا ۶۷۵ هزار تومان هستند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: این ارقام حتی از ۵۰ درصد سقف رقم تعیین شده در نرخنامه هم کمتر است؛ در برخی موارد بلیت قطار ۵ ستاره تهران-مشهد بالای ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

اسعدی سامانی یادآور شد: در برخی ساعات نیز بلیت پرواز تهران-مشهد ۳۳۸ هزار تومان در حال فروش است که به یک سوم رقم در نظر گرفته شده کاهش یافته که با برخی قیمت‌های تاکسی‌های اینترنتی در تهران در حال رقابت است. روز گذشته سقف قیمت‌های اعلام شده بلیت پرواز تهران-مشهد ۵۰۰ هزار تومان بود.

وی درباره تأثیر قیمت ارز در قیمت بلیت پروازهای داخلی تأکید کرد: با توجه به توافقات سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی، نرخ‌ها تعدیل شد و به طور میانگین ۱۵ درصد کاهش یافت که در مسیرهای مختلف، قیمت‌ها کاهشی بوده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه با کاهش میزان سفرهای هوایی مواجه هستیم، گفت: سقف نرخی که تعیین شده تا ۵۰ درصد زیر آن سقف در حال فروش است؛ ضمن اینکه سقف‌های نرخی هم که در نظر گرفته شده، با رعایت حال مسافران بوده است.

وی با تأکید بر اینکه نرخنامه مسیرهای هوایی در وبسایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی قابل دسترسی است بیان کرد: مسافران قبل از خرید بلیت، از نرخنامه مندرج در وبسایت انجمن، قیمت مسیر مورد نظر خود را مشاهده کرده و بر اساس آن، اقدام به خرید بلیت کند.

اسعدی سامانی با بیان اینکه مسافران از وبسایت های معتبر، وبسایت های اختصاصی شرکت‌های هواپیمایی و دفاتر مجاز فروش بلیت، اقدام به خرید بلیت هواپیما کنند، گفت: اگر نرخی بالاتر از سقف تعیین شده در مسیرهای مختلف در وبسایتی مشاهده شد، مسافران به سازمان هواپیمایی گزارش دهند تا به تخلفات رسیدگی شود.

وی ادامه داد: مردم به هیچ وجه بلیت پروازهای داخلی را بالاتر از سقف مشخص شده در نرخنامه مندرج در وبسایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی، خریداری نکنند؛ اگر با موردی هم مواجه شدند، آن را به سازمان هواپیمایی کشوری گزارش کنند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: شرکت‌های هواپیمایی ملزم به رعایت سقف‌های قیمتی هستند؛ پایش های ما هم نشان می‌دهد که نرخ بلیت پرواز تهران-مشهد بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان در حال فروش است؛ این در حالی است که سقف قیمت پرواز تهران-مشهد، ۹۸۲ هزار تومان است. این موضوع نشان می‌دهد نرخ‌ها با توجه به شناور شدن، تعدیل و ارزان شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سقف قیمت بلیت‌ها را مشخص کرده ایم، نوسان نرخ ارز تأثیری روی قیمت بلیت نخواهد داشت، اگر تغییری رخ دهد، اطلاع رسانی می‌کنیم؛ نرخ صندلی بیزینس کلاس تابع سقف نرخی تعیین شده نیست.

اسعدی سامانی تصریح کرد: طی مذاکراتی که داشته ایم، برای اتباع خارجی که بخواهند با پروازهای داخلی سفر کنند، سقف نرخی تعیین شده ملاک عمل نخواهد بود و شرکت‌های هواپیمایی متناسب با شرایط بازار، هزینه بلیت را خواهند پرداخت. که تقریباً اندازه قیمت بلیت بیزینس کلاس خواهد بود؛ این مصوبه به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شده که برای مسافرانی که بخواهند با گذرنامه بلیت خریداری کنند، اتباع خارجی محسوب می‌شوند.

وی درباره قیمت بلیت پروازهای خارجی نیز گفت: نرخنامه سقف قیمتی صرفاً برای پروازهای داخلی است و پروازهای خارجی سقف قیمت بلیت ندارند. ما برای رفاه حال مسافران ایرانی، این نرخنامه را در نظر گرفته ایم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar