تجارت نیوز/ جعفر قادری، رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس چندی پیش از تصمیم دولت برای تعیین نرخ تسعیر ارز ۲۳هزار تومانی در بودجه ۱۴۰۱ خبر داد و این در حالی است که قیمت دلار در بازار آزاد نوسان زیادی داشته است و در دوران مذاکرات آذر ۱۴۰۰ افزایشی بود از طرفی نرخ ارز در بازارهای داخلی چند نرخی شده است. دلار ۴۲۰۰ دولتی، دلار نیما در حدود ۲۳ هزار تومان و دلار در صرافی‌ها حدود ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت خورد.

پیام الیاس‌کردی از تلاش دولت‌ها برای تک نرخی کردن نرخ ارز گفت و توضیح داد: دولت‌های قبلی به دنبال تک نرخی کردن نرح ارز بودند و دولت سیزدهم هم به دنیال همین مساله است. دولت فعلی حرف‌های از حذف کردن دلار ۴۲۰۰ تومانی گفته اما همچنان تصمیمی قطعی گرفته نشده است.

کارشناسان بازارهای مالی عقیده دارند حذف شدن دلار ۴۲۰۰ تومانی در بلند مدت می‌تواند در بازار موثر باشد و شروعی برای تک نرخی کردن قیمت دلار باشد.

الیاس‌کردی به اختلاف نرخ دلار بازار آزاد و ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و گفت: با توجه به صحبت‌های رئیس جمهور، قیمت‌هایی که در بازار وجود دارد نه از طرف دولت قابل قبول است و نه از طرف فعالان بازار.

این کارشناس بازارهای مالی اعتقاد دارد بر اساس اعلام نرخ ۲۳ هزار تومانی دلار در بودجه ۱۴۰۱، یکی از احتمال‌های موجود برای بازار دلار در سال آینده تلاش دولت برای نزدیک کردن نرخ دلار ۴۲۰۰ و ارز نیمایی است.

او همچنین بر این عقیده است که نزدیک شدن این دو قیمت دلار در بازار و تک نرخی شدن دلار برای تمامی مصرف‌کنندگان (صادکننده، واردکننده، مسافران و…) می‌تواند اثر مثبتی در بازار داشته باشد.

الیاس‌کردی به کاهش فروش نفت در بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد و ادامه داد که اگر فروش نفت از میزان مشخص در بودجه افزایش پیدا کند مازاد فروش به حساب می‌آید و می‌تواند برای عملکرد دولت و بازارها موثر باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar