نماد آخرین خبر

شانس صعود قیمت طلا تقویت شد

منبع
ايسنا
بروزرسانی
شانس صعود قیمت طلا تقویت شد

ایسنا/بازار طلا سال نوی میلادی را با قدرت شروع کرد و قیمت این فلز ارزشمند در پایان هفته بالای ۱۸۰۰ دلار ماند و دورنمای کوتاه مدت را به شکل قابل ملاحظه ای خوش بینانه کرد.

 بعضی از تحلیلگران بر این باورند که طلا نیروی صعودی فنی جدیدی پیدا کرده است و همزمان، آمار اقتصادی که رشد تورم، مصرف ضعیفتر و ابهامات ژئوپلیتیکی رو به رشد را نشان می دهد، تا حدودی حمایت بنیادین برای این فلز ارزشمند فراهم کرده است. با این حال تحلیلگران دیگر می گویند انتظارات بالایی که برای افزایش سریعتر نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا وجود دارد، از ارزش دلار پشتیبانی کرده و مانعی برای صعود قیمت طلا ایجاد می کند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۹ نفر معادل ۵۸ درصد به افزایش قیمت طلا و سه نفر معادل ۱۹ درصد به کاهش قیمت طلا در هفته جاری رای دادند در حالی که چهار نفر معادل ۲۵ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۹۲۸ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران غیرحرفه ای شرکت کردند که از میان آنها ۵۲۹ نفر معادل ۵۷ درصد به افزایش قیمت طلا و ۲۲۵ نفر معادل ۲۴ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۷۴ نفر معادل ۱۹ درصد نظری نداشتند.

هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با چهار دلار و ۹۰ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش، در ۱۸۱۶ دلار و ۵۰ سنت بسته شد. با این حال بهای معاملات این بازار برای کل هفته ۱.۱ درصد رشد داشت.

از نظر بسیاری از تحلیلگران، تورم همچنان از قیمت طلا در سال ۲۰۲۲ پشتیبانی خواهد کرد. شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا که روز سه شنبه منتشر شد، نشان داد نرخ تورم در دسامبر بر مبنای سالانه هفت درصد رشد کرد که بالاترین سطح از ژوئن سال ۱۹۸۲ بود.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA در این باره گفت: انتظار دارم طلا تحت تاثیر تورم بالا روند صعودی ملایمی داشته باشد.

به عقیده تحلیلگران دیگر، توانایی طلا برای صعود به بالای سطح ۱۸۱۵ دلار می تواند از نظر فنی روند صعودی این فلز ارزشمند را در کوتاه مدت تقویت کند. اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک به کیتکونیوز گفت: زمان آن فرا رسیده که طلا از محدوده مقاومتی ۱۸۳۰ تا ۱۸۳۵ دلار عبور کند. اخبار مربوط به تحکیم سیاست پولی تاثیر خود را گذاشته اند و بازار متوازنتر شده و آمادگی بیشتری برای دریافت این اخبار پیدا کرده است.

مارک چندلر، مدیرکل شرکت "بانوک برن گلوبال فارکس" اظهار کرد که ابهامات فزاینده بازار می تواند اندکی حمایت برای طلا در کوتاه مدت فراهم کند و وی انتظار دارد قیمتها مقاومت در سطح ۱۸۳۰ دلار را امتحان کنند.

با این حال همه تحلیلگران به افزایش قیمت طلا در کوتاه مدت خوش بین نیستند. نیکلاس فراپل، مدیرکل جهانی شرکت "ای بی سی بولیون" اظهار کرد: وی به نظاره نشسته است تا ببیند آیا دلار آمریکا پس از هفته پرنوسانی که سپری کرد، می تواند اندک حمایتی پیدا کند. افت اخیر دلار بیش از حد به نظر می رسد.

دارین نیوسام، رئیس شرکت "دارین نیوسام آنالایز" اظهار کرد: درباره طلا نظر خنثی دارد زیرا به نظر می رسد قیمتها منتظر وقوع اتفاقی هستند است. وی نشانه هایی را می بیند که بازار طلا توجه زیادی به ابهامات ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی دارد. نیوسام گفت: بازار به تماشای وضعیت سیاسی جهانی نشسته است. طلا منتظر است ببیند روسیه چه اقدامی علیه اوکراین انجام می دهد. وی پیش بینی کرد اونس طلا  بین ۱۸۳۳ تا ۱۷۸۱ دلار معامله خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره