نماد آخرین خبر

مصوبه " فرونشست زمین" شورای‌عالی شهرسازی و معماری ابلاغ شد

منبع
تسنيم
بروزرسانی
مصوبه " فرونشست زمین" شورای‌عالی شهرسازی و معماری ابلاغ شد

تسنیم/دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری طی نامه‌ای مصوبه فرونشست زمین را برای اجرا به مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی و مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها ابلاغ کرد.

نامه فرزانه صادق‌مالواجرد دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به شرح زیر است؛
شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 8 آذر 1400 بنا بر مکاتبات متعدد سازمان نقشه‌برداری کشور در خصوص وقوع پدیده فرونشست ضمن استماع گزارش آن سازمان و نیز گزارش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص میزان گستردگی، نرخ سالانه و تبعات جبران‌ناپذیر رخداد پدیده فرونشست در سطح کشور، معطوف به پیشنهادهای ارایه شده توسط مرکز به شرح زیر اتخاذ تصمیم کرد:

1- مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پیشنهادی مربوط به اقدامات هماهنگ وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط با موضوع فرونشست را در اجرای بند 1 ذیل ماده 2 قانون تاسیس شورای‌عالی شهرسازی و معماری جهت انعکاس توسط رییس شورای عالی به هیئت وزیران تنظیم و ارسال کند. تبعا در خصوص سایر پیشنهادهای مرتبط با بخش‌های ذیل وزارت راه و شهرسازی در قالب بخشنامه وزارتی اقدام خواهد شد.

2- معاونت شهرسازی و معماری با عنایت به اعلام آمادگی سازمان نقشه‌برداری کشور، اطلس نقشه‌ عرصه‌های در معرض فرونشست در سطح کشور را اخذ و به کلیه مراجع ذی‌مدخل در تهیه و تصویب طرح‌های توسعه و عمران در همه مقیا‌س‌ها ابلاغ کند. تبعا لایه مربوط به این عرصه‌ها در تمامی طرح‌های توسعه و عمران در مقیاس‌های مختلف، منعکس و ملاک‌ارجاع و استناد و اقدام خواهد بود.

3- مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با هماهنگی معاونت شهرسازی و معماری، ظرف مدت 2 ماه مجموعه اقدامات لازم‌الرعایه در تمامی طرح‌های توسعه وعمران را در چارچوب شرح خدمات طرح‌های مذکور با اولویت طرح‌های توسعه و عمران شهری جهت ابلاغ به مراجع ذیربط تنظیم کند.

4-در همه طرح‌های توسعه و عمران شهری اعم از تهیه و تجدیدنظر طرح جامع و یا الحاق به محدوده و تغییر کاربری اراضی، بارگذاری جدید در عرصه‌های در معرض فرونشست ممنوع است. بنابراین دبیرخانه‌های کارگروه‌ امور زیربنایی استان (ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها) موظفند فرآیند بررسی و تصویب طرح‌های مذکور، حسب مورد از سازمان نقشه‌برداری در زمینه تداخل پهنه‌های فرونشستی با طرح‌های توسعه و عمران استعلام و نتایج اعلام را ملاک‌عمل قرار دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره