نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

نماینده مجلس: خط فقر 4 میلیونی یک جریان تبلیغاتی است نه واقعیت!

منبع
ايلنا
بروزرسانی
نماینده مجلس: خط فقر 4 میلیونی یک جریان تبلیغاتی است نه واقعیت!

ایلنا/ سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در کشورمان چیزی تغییر نکرده است که مبنای محاسبه خط فقر بخواهد تغییری کند و از درآمد 7 میلیون تومانی خانوار به 4 میلیون تومان برسد و این تعاریف جدید از خط فقر را نه تنها کارشناسان بلکه شهروند معمولی هم نمی‌پذیرد این تغییر مبنای محاسبات منطقی نیست و این اقدام یک جریان تبلیغاتی است تا نمایش واقعیت. 

غلامرضا مرحبا با بیان اینکه ما در مجلس تغییر مبنای محاسبات جمعیت زیر خط فقر را فاقد مبنای کارشناسی می‌دانیم، ادامه داد: وزارت رفاه که مبنای محاسبه جمعیت زیر خط فرق را تغییر داده همین مبنا را در معرض نظرسنجی مردمی بگذارد و ببیند چند درصد از مردم با این مبنا و تعریف جدید موافق هستند؟
مرحبا تاکید کرد: وقتی مبنای ثابتی برای بخش داده‌ها و آمار اقتصادی تعریف نکردیم، داده‌های اولیه را به نحوی وارد فرمول‌ها می‌کنیم که خروجی دلخواه به دست بیاید. باید یک مبنایی در نظر گرفته شود و تنها بر اساس همان مبنا محاسبات انجام شود و غیر قابل تغییر باشد که انحرافی از آمار واقعی ایجاد نشود و انحراف آماری نداشته باشیم.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی گفت: باید توجه داشته‌ایم این تولیدات و این گونه تقسیم بندی‌ها رسمی نیست و در هیچ جا ثبت نمی‌شود که بخواهد مبنای برنامه‌‍ریزی‌های اقتصادی قرار بگیرد و به طور قطع هیچ تاثیرگذاری در بخشی نخواهد داشت. این موضوعات را در حد یک اظهارنظر می‌بینیم و قطعا این محاسبات غیرکارشناسی نظر رسمی دولت هم نیست.
وی ادامه داد: تهیه این آمار در سطح چند همکاری است که در وزارت رفاه مشغول به کار هستند و از این داده‌ها و فرضیات هم جمعیت زیر خط فقر را حساب کرده‌اند تا وضعیت خانوار را بهتر نشان دهند. ما این را در حد نظر شخصی می‌بینیم.
مرحبا با بیان اینکه به طور قطع این آمار را براساس تعریف و تغییر داده‌ها مورد قضاوت قرار می‌دهیم اما مبنای برنامه‌ریزی دولت نخواهند بود، اظهار داشت: باید توجه داشت که این آمار مبنای برنامه ریزی‌های یارانه‌ای دولت نخواهد بود و دهک‌های مشمول طرح‌های یارانه‌ای از طریق سازو کار دیگری مشخص و معین می‌شوند و اساسا پیش از این شده‌اند. اساسا سیاست‌های یارانه‌ای ارتباطی با این نظرسازی‌ها ندارد.  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره