خراسان/رئیس جمهور در جلسه دیروز خود با مدیران عامل بانک ها، بر پنج موضوع ناظر به دغدغه های مردم در ارتباط با بانک ها تاکید کرد که در راس آن ها می توان بر سهل شدن دریافت تسهیلات خرد از بانک ها اشاره کرد.

به گزارش فارس، رئیس جمهور دیروز با مدیران عامل بانک ها جلسه داشت. جلسه ای که طبق روایت وزیر اقتصاد، پس از گذشت یک دهه برگزار شده است. رئیسی در این جلسه پنج تاکید و دستور کلیدی به این شرح داشت:
1- ضرورت توسعه وام های قرض الحسنه: رئیس جمهور بر ضرورت توسعه جریان قرض الحسنه تاکید کرد و گفت: بانک‌ها تلاش کنند کارمزد و سود تسهیلات اعطایی را تا حد ممکن کاهش دهند.
2- سهل کردن اعطای تسهیلات به مردم: رئیسی تاکید کرد که مقررات بانک ها در اعطای تسهیلات به مردم باید سهل و آسان باشد. وی همچنین افزود: «بانک ها به مردم تسهیلات بدهند نه تضییقات». در پرداخت تسهیلات خرد به مردم اعتبارسنجی جایگزین دریافت وثیقه شود.
3- سخت گیری بر بدحساب ها: رئیسی بیان کرد: بدهکاران بدحساب بانکی شناسایی، دسترسی آن ها به اعتبارات بانکی قطع و در صورت لزوم معرفی شوند.
  4- استرداد سود مازاد دریافتی از مردم و تولیدکنندگان: رئیسی با تاکید بر این که دریافت سود مشارکت از تسهیلات بانکی دقیقاً بر اساس مقررات ابلاغی بانک مرکزی انجام شود، گفت: دریافت هرگونه وجه دیگری با هر عنوان از تسهیلات گیرنده مجاز نیست و چنان چه بانکی مبالغی غیر از نرخ سود مشارکت مصوب از افراد دریافت  کرده این مبالغ را به آن ها بازگرداند.
5- واگذاری بنگاه های تولیدی تملیک شده توسط بانک ها: رئیس جمهور در بخشی از سخنانش گفت: بانک‌ها تا آن جا که ممکن است از تملیک واحدهای تولیدی خودداری کنند، اما چنان چه ناچار به این کار شدند، در کوتاه‌ترین زمان ممکن یا آن واحد تولیدی را مجدد راه‌اندازی یا واگذار کنند تا تولید دچار وقفه نشود و کارگران بیکار نشوند.
نوع وثیقه‌گذاری وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان تغییر می کند
در این باره دیروز سخنگوی دولت گفت: با دستور رئیس‌جمهور نوع وثیقه‌گذاری وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان تغییر خواهد کرد تا مردم بتوانند تسهیلات خُرد را آسان دریافت کنند. به گزارش ایسنا، علی بهادری جهرمی افزود: کسی که کارمند یا حقوق بگیر ثابت دولت است بالطبع می‌تواند حقوق خود را وثیقه و اعتبار وامش کند.   
همتی: دولت با فشار به بانک ها 180 هزار میلیارد تومان پایه پولی خلق کرد
از سوی دیگر رئیس اسبق بانک مرکزی به اظهارات دیروز رئیسی واکنش نشان داد. همتی که در روزهای اخیر در فضای مجازی فعال تر شده است و به خبرهای اقتصادی درباره دولت بیشتر واکنش نشان می دهد، در توئیتی نوشت: رئیس جمهور نکات خوبی به بانک‌ها ابلاغ کردند که اجرای آن‌ها مفید است اما دغدغه اصلی، توقف فشار به بانک‌ها برای تأمین مالی دولت و اعطای تسهیلات تکلیفی به شرکت‌های دولتی است که با اضافه برداشت بانک‌ها و خرید اوراق دولتی از بانک‌ها در ماه‌های اخیر درمجموع ۱۸۰ همت پایه پولی خلق کرده است. 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar