logo
  1. برگزیده
اقتصادی

تصمیم مهم ارزی بانک مرکزی؛ عرضه کنندگان کالاهای نهایی هم ارز خود را در بازار می‌فروشند

منبع
تسنيم
بروزرسانی
تصمیم مهم ارزی بانک مرکزی؛ عرضه کنندگان کالاهای نهایی هم ارز خود را در بازار می‌فروشند

تسنیم/ دبیرکل انجمن کارفرمایان تولید کنندگان محصولات پترشیمی گفت: به دنبال صدور بخشنامه روز گذشته بانک مرکزی از این پس حتی عرضه کنندگان کالا های نهایی نیز می توانند ارز خود را به قیمتی که مشتری برای آن وجود دارد  در بازار عرضه کنند.

مهدوی ابهری در حاشیه نشست عصر امروز تولید‌کنندگان صنعت پتروشیمی با رئیس کل بانک مرکزی این نشست را خوب و سازنده توصیف کرد و گفت: خوشبختانه تصمیم گیری مناسبی برای نحوه عرضه ارز در بازار اتخاذ شد و از این پس مردم می توانند ارز در اختیار خود را با نرخی که برای آن مشتری وجود دارد به فروش برسانند و خریداران نیز اقدام به خرید کنند و این عرضه ارز جدای از عرضه نیاز ارزی مسافرتی است که پیش از این با محدودیت و درقبال ارائه اوراق شناسایی ارائه می شد.

دبیرکل انجمن کارفرمایان تولید کنندگان محصولات پترشیمی تاکید کرد: وارد کنندگان به هیچ وجه نگران تامین ارز مورد نیاز خود نباشد ارز به میزان کافی وجود داردو با ارز پتروشیمی ها ارز مورد نیاز وارد کنندگان کاملا تامین می شود.

وی با بیان اینکه  با بیان اینکه مشکل امروز کشور مشکل ارزی نیست، گفت: هم اکنون صادر کنندگان محصولات پتروشیمی ارز خود را با قیمت 25 هزار تومان در بازار عرضه می کنند و نرخ های حاکم در بازار سیاه ارز به هیچ وجه نباید مبنای کار قرار گیرد و وارد کنندگان می توانند از این ارز برای واردات استفاده کنند.

مهدوی ابهری افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون صنعت پتروشیمی سه میلیارد و 270 میلیون دلار ارز به سامانه نیمایی عرضه کرده است و پیش بینی می شود صنعت پتروشیمی تا پایان امسال بیش از 15 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات را به کشور وارد می کند و هیچ جای نگرانی برای تامین ارز مورد نیاز وارد کنندگان نیست.

نشست مشترک رئیس‌کل بانک مرکزی با صادرکنندگان محصولات پتروشیمی ظهر امروز در برج میرداماد برگزار شد؛ بانک مرکزی دیروز پس از جلسه با صرافی‌ها برای به تعادل رساندن بازار ارز طی بخشنامه‌ای به آنان اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بفروشند.

بر اساس مجوز جدید بانک مرکزی، صرافی‌ها ازین پس مجاز هستند تا ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بدون محدودیت بفروشند.

در بخشنامه ابلاغی به صرافی‌های مجاز آمده است که "در راستای درخواست‌های صادرکنندگان و به منظور تنظیم و مدیریت بازار ارز و تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس کلیه صرافی‌های مجاز معتبر می توانند نسبت به خرید ارز از صادرکنندگان به صورت اسکناس با نرخ توافقی اقدام و منابع تجهیز شده فوق را در سرفصل های مصارف ارزی خدماتی ( موضوع ابلاغیه شماره 301305 مورخ 1400/10/14) و همچنین فروش ارز در سرفصل سایر (کد24) با احراز هویت متقاضی به فروش رسانند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره