خراسان/معاون وزیر صمت گفته است که در آیین نامه جدید واردات خودرو، کاهش تعرفه واردات و معافیت از اسقاط خودرو دیده شده است، این مشوق ها چه مقدار هزینه واردات خودرو را کم می کند؟
 
اظهارات معاون وزیر صمت نشان می دهد که قیمت هر خودروی اقتصادی وارداتی به حدود بیش از 300 میلیون تومان هم خواهد رسید. همچنین برای واردات این خودروها، دو مشوق معافیت از اسقاط و کاهش تعرفه واردات به 20 درصد نیز در نظر گرفته شده است.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)، منوچهر منطقی معاون وزیر صمت در خصوص واردات خودرو طبق آیین نامه جدید گفت: مشوق هایی برای واردات در نظر گرفته شده است به عنوان مثال تعرفه واردات تا 20 درصد کاهش می یابد و این خودروها از اسقاط معاف خواهند شد. وی در ادامه درباره خودروهای اقتصادی جایگزین سمند و تیبا افزود: دو شرکت (خودروساز) در حال کار روی خودروهای اقتصادی هستند و نیمه دوم سال آینده محصول آن ها به بازار عرضه می شود. این نیاز هم اکنون مقرر است که با واردات تامین شود.

تعریفی برای خودروی اقتصادی 
به گزارش خراسان، اظهارات منطقی در حالی است که تاکنون تعریف چندان شفافی در باره خودروی اقتصادی توسط دولت بیان نشده است. با این حال، «سیاهکلی» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس 22 مرداد و در گفت وگو با تسنیم، اظهار کرد ه: تمرکز آیین نامه تدوینی از سوی وزارت صمت بر واردات خودروهای زیر 10 هزار دلار بوده است... البته باید گفت که با قیمت کمتر از 10 هزار دلار (با دلار 25 هزار تومان: 250 میلیون تومان)، خودروی چندان مناسبی در بازار وجود ندارد اما در بازه قیمت کمتر از 25 هزار دلار (با دلار 25 هزار تومان: 625 میلیون تومان) مردم می توانند خودروی خوبی سوار شوند.

حساب و کتاب قیمت خودروی اقتصادی
از سوی دیگر دومین نکته درباره اظهارات منطقی به کاهش تعرفه واردات خودرو باز می گردد. با توجه به تاکید دولت بر واردات خودروهای اقتصادی که طبیعتاً خودروهای با حجم موتور پایین تر هستند و نیز سابقه تعرفه گذاری برای خودرو، می توان گفت که کاهش تعرفه واردات مربوط به کف تعرفه ها و شامل خودروهای اقتصادی خواهد شد. در این خصوص اظهارات معاون وزیر صمت در سال گذشته نشان می دهد که این کف تعرفه طی امسال 40 درصد بوده است و بنابراین می توان گفت این رقم برای خودروهای اقتصادی به نصف کاهش خواهد یافت. بدین ترتیب می توان محاسبه کرد که به عنوان مثال یک خودرو با قیمت 10 هزار دلار (با نرخ دلار 25 هزار تومان: 250 میلیون تومان) مشمول تعرفه ای معادل با 50 میلیون تومان خواهد شد. در صورتی هم که مالیات ارزش افزوده معادل 9 درصد را برای این خودرو در نظر بگیریم، به این خودرو مالیات ارزش افزوده ای معادل با 27 میلیون تعلق می گیرد و در نهایت قیمت این خودرو به 327 میلیون تومان خواهد رسید.

معافیت اسقاط خودرو چقدر از هزینه واردکننده خواهد کاست؟
اما سومین نکته در باره اظهارات منطقی نیز مربوط به حذف شرط اسقاط برای واردات خودرو است. به گفته وی و در شرایط معمول، برای واردات هر خودرو، باید 2 خودرو اسقاط شوند. در این زمینه مراجعه به پایگاه اینترنتی ثبت نام خودروهای فرسوده نشان می دهد که کف قیمت اسقاط خودروهای سواری فرسوده در فروردین ماه 1401مبلغ  12 میلیون تومان (برای رنو) و سقف آن 22 میلیون تومان (برای پژو انژکتور) است. با این مفروضات می توان گفت که به طور متوسط هزینه اسقاط یک خودرو حدود 17 میلیون تومان است. در نتیجه در رویه جدید، هزینه حدود 34 میلیون تومانی اسقاط دو خودروی فرسوده از دوش واردکننده خودرو برداشته خواهد شد. البته باید در نظر داشت که حذف شرط اسقاط خودرو، مضراتی از جمله مصرف بیشتر بنزین، آلودگی هوا و خسارت های جاده ای بیشتر به دنبال خواهد داشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar