تجارت نیوز/ وزیر اقتصاد اعلام کرد که ظرف دو ماه آینده، بانک‌های قرض‌الحسنه وام‌های کمتر از ۱۰میلیون تومان را بدون دریافت کارمزد چهار درصدی پرداخت می‌کنند.

در راستای تسهیل پرداخت وام‌های خرد، وزیر اقتصاد از پرداخت این وام‌ها توسط دو بانک قرض‌الحسنه بدون دریافت کارمزد خبر داد.
احسان خاندوزی با اعلام این خبر تصریح کرد که با هماهنگی که بین دو بانک قرض الحسنه صورت گرفته است، برای وام‌های خرد قرض الحسنه ۱۰میلیون تومانی و کمتر از آن، کارمزد چهار درصد به صفر می‌رسد تا مردم برای اولین بار بدون کارمزد وام بگیرند.
وزیر اقتصاد همچنین از تعیین سقف ۵درصدی برای افزایش ترازنامه در بانک‌های قرض‌الحسنه خبر داد. این درحالی است که سقف افزایش ترازنامه برای بقیه بانک‌های کشور معادل دو درصد است. این اختلاف سه واحد درصدی که برای بانک‌های قرض‌الحسنه در نظر گرفته شده، دست این بانک‌ها را برای تامین مالی فعالیت‌های خود بازتر کرده تا با سرعت بیشتر ب متقاضیان تسهیلات اعطا کنند.

وام بدون کارمزد؛ تورم‌زا یا ضد تورم؟
دولت سیزدهم از زمان روی کار آمدن تاکید زیادی بر سهولت دریافت وام‌های خرد داشته و برنامه‌های بسیاری را در این مسیر پیاده کرده است. دولت همواره قصد خود از اجرای این برنامه‌ها را حمایت از مردم در شرایط تورم کنونی بیان کرده است. با این وجود، بسیاری از کارشناسان نسبت به شیوه و نوع اجرای این حمایت‌ها به انتقاد پرداخته‌اند.
این کارشناسان عقده دارند که اعطای این وام‌های بدون ضامن و با ریسک نکول بالا، می‌تواند خطر افزایش نرخ تورم را در پیش داشته باشد که با هدف اصلی این اقدامات در تضاد است. در واقع این طور به نظر می‌رسد که دولت و بانک مرکزی برای کمک به مردم در شرایط تورمی، روشی را انتخاب کرده‌اند که خود تورم‌زا است!
متخصصان اقتصادی عقیده دارند که در وضعیت کنونی، بزرگترین کمک دولت به مردم کنترل تورم است و هر اقدامی که در خلاف این جهت باشد، باعث آسیب بیشتر به آنها خواهد شد.

دریافت وام واقعا تسهیل شده؟
از سوی دیگر نسبت به شیوه اجرای این برنامه‌ها هم انتقاداتی مطرح می‌شود. با وجود تعدد طرح‌های اعطای تسهیلات مانند وام مسکن، فرزندآوری و… به نظر می‌رسد که دریافت این وام‌ها به آن سادگی که به نظر می‌رسد نیست.
بسیاری از متقاضیان پس از مراجعه به بانک با بهانه‌های مختلف برای پرداخت نکردن وام مواجه شده‌اند و نتوانسته‌اند تسهیلات موردنظر خود را دریافت کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar