فارس/ شرکت «بوتاش» ترکیه اعلام کرد، روش محاسبه (هزینه) گاز طبیعی مورد استفاده سایت‌های صنعتی را تغییر داده است و به سوی قیمت‌گذاری مبتنی بر بازار پیش می‌رود که از نظر فعالان بازار این اقدام به منزله «افزایش مخفیانه قیمت‌ها» است.

به گزارش رویترز، شرکت «بوتاش» ترکیه اعلام کرد، روش محاسبه (هزینه) گاز طبیعی مورد استفاده سایت های صنعتی را تغییر داده است و به سوی قیمت گذاری مبتنی بر بازار پیش می رود.

به گفته یک منبع آگاه صنعتی، این اقدام به منزله «افزایش مخفیانه قیمت ها» برای ماه اکتبر است.

بوتاش که قیمت ها را به صورت ماهانه بروز رسانی می کند، قیمت گاز طبیعی مورد استفاده خانوارها و تولید برق را تعیین نکرده است. این تغییرات به افزایش قیمت بین 4.9 درصد تا 37 درصد منجر خواهد شد.

به گفته منابع صنعتی که نخواستند نامشان فاش شود، این تغییرات در محاسبه به افزایش قیمت 4.9 تا 37 درصدی برای مصرف‌ کنندگان صنعتی بزرگ منجر خواهد شد.

ترکیه در ابتدای ماه سپتامبر، قیمت برق و گاز صنعتی را تا 50 درصد و بخش خانگی را 20 درصد افزایش داد.

در آن زمان، بخش مقررات انرژی ترکیه EPDK اعلام کرد، قیمت برق خانگی تا 20 درصد، قیمت بخش‌های عمومی و خدمات تا 30 درصد و برای بخش صنعت 50 درصد افزایش داده است.

همچنین بوتاش واردکننده انرژی هم اعلام کرد، قیمت گاز را برای بخش خانگی تا 20.4 درصد و برای مشتری‌های صنعتی متوسط و کوچک تا 47.6 درصد و برای صنایع بزرگ 50.8 درصد افزایش داده است.

دولت ترکیه نیز اخیرا پیش ‌بینی کرده است، نرخ تورم این کشور در سال 2022 به 65 درصد خواهد رسید که نسبت به پیش ‌بینی قبلی حدود 10 درصد بیشتر است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar