تجارت نیوز/ قیمت سولانا در بحبوحه قطعی بزرگ دیگری که فعالیت شبکه را متوقف کرد، دوباره دچار ریزش شد. روند سولانا، قیمت را به چه سمتی خواهد رفت؟

نیک والدز، کارشناس رمزارز و مجری برنامه NFT Alpha، اولین بار پس از یک سری گمانه زنی‌هایی در فضای مجازی، این خبر را در توییتر خود عمومی کرد. چند ساعت بعد نیز، توئیتر رسمی سولانا این گزارش را در ساعات اولیه روز شنبه تایید کرد.
با توجه به گفته‌های هندل، شبکه دچار قطعی شد و تراکنش‌ها دیگر پردازش نمی‌شد. تیم Solana به جامعه اطمینان داد که توسعه دهندگان شبکه از قبل آماده بودند و در تلاش برای حل این مشکل بودند.

قطعی شبکه و ریزش قیمت
این حادثه چهارمین باری است که برای سولانا در سال جاری منجر به یک قطعی بزرگ می‌شود. این شبکه در حال حاضر به دلیل خاموشی‌‎های گاه به گاه خود در جامعه کریپتو مشهور شده است. که این موضوع برای شهرت یک پروژه کریپتویی میتواند مهلک باشد.
پس از تایید قطعی شبکه، سولانا سندی را با دستورالعمل‌هایی بنا به اعتبارسنجی در مورد اقداماتی که باید برای کمک به حل مشکل انجام دهند به اشتراک گذاشت. شبکه با موفقیت مجدداً راه اندازی شد و به طور کامل به فعالیت بازگشت.
علیرغم انتشار این سند، قطعی شبکه بیش از ۸ ساعت به طول انجامید. قیمت سولانا، همراه با اکثر بازار رمزارز، شروع به کاهش کرد. در حالی که می‌توان وضعیت فعلی قیمت سولانا را به قطعی اخیر نسبت داد. اما این دارایی بدون شک در گذشته نیز از خاموشی شبکه آسیب‌های جدی دیده است.
سولانا در حال حاضر با ۳٫۶۳ درصد کاهش در ۲۴ ساعت گذشته، در سطح ۳۲٫۳ دلار معامله می‌شود. این رمزارز از زمان سقوط از موقعیت ۴۷٫۹ دلاری در ۱۳ آگوست، در یک الگوی نزولی قرار گرفته است. این دارایی از ۱۳ آگوست تا ۱۹ آگوست الگویی شبیه به سقوط آزاد را تجربه کرد. که آن را به زیر ۴۰ دلار رساند. سولانا از آن زمان تاکنون از سطح قیمتی۴۰ دلار بازدید نداشته است.
قیمت در حال حاضر در سطح ۳۲ دلار حمایتی را از سمت بازار دریافت می‌کند. در صورت از دست رفتن این حمایت، قیمت می‌تواند سطوح ۲۹ تا ۲۷ دلار را دوباره آزمایش کند. در صورت صعود قیمت از سطح کنونی نیز، مقاومت اولیه پیش‌روی سولانا، سطح ۳۵ و سپس ۳۸ دلار است.

چه چیزی باعث قطعی اخیر سولانا شد؟
اطلاعات محدودی در مورد علت اصلی این مشکل منتشر شده است. Laine Stakewiz، یک شرکت بلاکچین که گره‌های Solana را اجرا می‌کند، اخیراً مواردی را در مورد این موضوع به اشتراک گذاشته است.
گفتنی است، چندین گره اعتبارسنجی سولانا حدود ساعت ۲۲:۴۰ روز جمعه فرایند خود را متوقف کردند. در ادامه اپراتورها هشدارهایی درباره این موضوع دریافت کردند و در Discord گرد هم آمدند تا درباره آن بحث کنند و راه حلی بیابند. به نظر می‌رسید که شبکه گیر کرده است زیرا تایید شده بود که مراحل بعدی در شبکه شکل نمیگیرند و به جلو حرکت نمی‌کنند.
با توجه به گفته‌های Laine Stakewiz، متوجه شد که فرایند اعتبارسنجی یک بلوک نامعتبر را به اشتراک گذاشته است. این حادثه به خودی خود نباید منجر به یک پدیده مهم و جنجالی شود، زیرا می‌تواند توسط شبکه حل شود. با وجود این، به نظر می‌رسید اعتبار‌دهنده در دو «مورد»، دو بلوک نامعتبر تولید کرده‌ است. این عمل منجر به ایجاد یک چنگال شد.
انشعاب، به نوبه خود، منجر به یک مسیر کد مبهم با اعتباردهنده‌های متصل بر روی آن شد. گفتنی است تلاش‌ها برای جابجایی به چنگال اصلی سولانا بیهوده بود و منجر به توقف فعالیت شبکه شد. در ادامه پس از کشف مشکل اصلی، توسعه دهندگان خاطرنشان کردند که برای رفع قطعی به راه اندازی مجدد کلاستر نیاز است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar