خراسان/ رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که پیشرفت های خوبی در زمینه آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در خارج از کشور انجام شده، وعده داد که در روزهای آینده خبرهای خوبی از آزادسازی پول های بلوکه شده اعلام می شود. در این حال نورنیوز پایگاه خبری نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، همزمان با برخی ابهامات درباره آزادسازی این پول ها گزارش داد که تنها مانع برای انتقال وجوه آزاد شده ایران در کره جنوبی، تعیین حساب و بانک عامل پذیرفته شده از سوی دوطرف بود که این بانک هم در یکی از کشورهای منطقه تعیین شده و دوطرف بر سر آن توافق کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اخبار منتشر شده درباره آزادسازی قریب الوقوع 7 میلیارد دلار ارزهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفت: با هماهنگی و همکاری با وزارت امور خارجه پیشرفت‌های خوبی در زمینه آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در خارج کشور انجام شده که فعلاً جزئیات را اعلام نمی‌کنم ولی در روزهای آینده خبرهای خوبی در عمل منتشر خواهد شد.
وی تصریح کرد: منابع ارزی، جزئی از دارایی های ملت ایران است و باید در راستای منافع کشور استفاده شود. در همین راستا هم بانک مرکزی با همکاری دستگاه دیپلماسی از ابتدای استقرار دولت، پیگیری این موضوع را به طور جدی در دستور کار قرار داد که در یک مرحله، خوشبختانه به آزادسازی بخشی از منابع مسدودی در انگلیس پس از بیش از ۴۰ سال منجر و به طور رسمی در این خصوص اطلاع رسانی شد. صالح‌آبادی اضافه کرد: درخصوص دیگر منابع مسدودی هم مذاکرات فشرده و مستمری با هدف استیفای حقوق قانونی ملت ایران انجام شد و طی هفته های اخیر در این زمینه پیشرفت خوبی داشتیم. البته برخی ملاحظات بانکی در این زمینه باقی مانده که به طرف های مقابل اعلام شده است  و نمایندگان دوطرف در حال پیگیری این موضوع هستند.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه همچنین در پاسخ به این سوال که معادل ریالی هفت میلیارد دلار مسدود شده توسط دولت قبل استفاده شده و در صورت آزادسازی، این منابع در اختیار دولت قرار نخواهد گرفت و متعلق به بانک مرکزی است، گفت: منابع ارزی مسدود شده جزو منابع بانک مرکزی است و در اختیار این بانک قرار خواهد گرفت. البته بخشی از منابع صندوق توسعه نیز داخل همین مبلغ است که بانک مرکزی می تواند در بازار از این منابع استفاده کند.
توافق برای انتقال منابع ارزی آزادشده ایران به یک کشور همسایه
در این حال نورنیوز (پایگاه خبری نزدیک به شورای عالی امنیت ملی کشور) با بیان این که تنها مانع برای انتقال وجوه آزاد شده ایران در کره جنوبی، تعیین حساب و بانک عامل پذیرفته شده از سوی دوطرف بود، افزود: این بانک هم در یکی از کشورهای منطقه تعیین شده و دوطرف بر سر آن توافق کرده اند. این پایگاه روز شنبه از آزادسازی هفت میلیارد دلار از منابع ارزی مسدود شده ایران در کره جنوبی خبر داده بود.
بر اساس این گزارش، مذاکرات مربوط به تبادل زندانیان و آزادسازی منابع ارزی ایران در کشورهای خارجی، ماه‌ها قبل انجام شده بود اما طرف آمریکایی پس از چند بار کارشکنی، به تازگی برای اجرای توافقات قبلی اعلام آمادگی کرده است. تنها مانع در این زمینه، تعیین حساب و بانک پذیرفته شده از سوی دو طرف بود که اخبار رسیده به «نورنیوز» حاکی است این بانک هم در یکی از کشورهای منطقه تعیین شده و دوطرف بر سر آن توافق کرده اند. گفتنی است، طی روزهای گذشته برخی مقامات رسمی و رسانه‌های غربی با بیان این نکته که آزادسازی باقر نمازی در قبال رفع انسداد منابع ارزی ایران در کره جنوبی بوده، سعی کردند خبر آزادسازی وجوه ارزی بلوکه شده ایران در کره را به حاشیه ببرند.
این در حالی است که «نورنیوز» از یک منبع مطلع امنیتی کسب اطلاع کرد که برای «تبادل چهار زندانی در ایران با چهار زندانی در آمریکا به علاوه آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی» توافق شده است اما آزادی «باقر نمازی» که به دلایل انسان دوستانه انجام شده، ارتباطی به توافق ذکر شده ندارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar