اقتصاد نیوز/ در عملیات بازار باز هفته منتهی به 11 مهر ماه بانک مرکزی روند ثابت یک ماه اخیر خود را تغییر نداده و ارقام تزریق و نرخ سود در سطح تقریبی یک ماه اخیر خود بی حرکت باقی ماند. اتفاقی که نشان از عدم تغییر سیاست بانک مرکزی در قبال نرخ سود و رفتار خود با بانک های شرکت کننده در بازار باز داشته است.
 
به گزارش اقتصادنیوز، روند عملیات بازار باز در هفته منتهی به 11 مهر ماه نشان از روند ثابت تزریق نقدینگی در این معاملات داشته است. 

دربازار باز نهادهای مالی اوراق به بانک مرکزی عرضه می کنند. این نهاد نیز متناسب با وضعیت نقدینگی بانک ها و سیاست های کلان خود در راستای تنظیم نرخ بهره اقدام به تزریق یا جذب نقدینگی از این بازار می کند.

عملیات ریپوی بانک مرکزی در بازار باز اکنون به مرحله بیست و هفتم رسیده است. هر دسته اوراقی که بانک مرکزی از بانک ها می خرد، در تاریخ یک هفته ای دوباره آن را با نرخ سود معلوم شده از بانک ها جمع آوری می کند. به همین علت رقم تزریق، نرخ سود و تاریخ سررسید در این بازار از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این هفته سطح تزریق پول در بازار باز برابر با 67 هزار و 400 میلیارد تومان بوده و تفاوت چندانی را با هفته قبل خود نداشته است. به طور کلی از نیمه مرداد ماه تاکنون تزریق پول در بازار باز در حدود 70 همت ثبت شده و بانک مرکزی تزریق پول در بانک ها را در این مرز ثابت نگه داشته است.

در کنار تزریق ثابت پول در این معاملات، نرخ سود توافق بازخرید در معاملات بازار باز نیز به سبک روند یک ماه اخیر در حد 21 درصد ثابت مانده است.
 
باوجود تزریق ثابت پول در بازار باز اما اعتبارات قاعده مند در بازار شبانه در این هفته مسیری صعودی را اتخاذ کرده است. 

صعود دوباره اعتبارات قاعده مند در بازار بین بانکی
در بازار شبانه بانک ها می توانند نیازهای فوری خود را برطرف کنند. در این معاملات که تاریخ سررسیدشان از بازار باز کمتر بوده و حداکثر سه روزه قلمداد می شود، بانک ها دیگر تنها با بانک مرکزی طرف نیستند. به طور کلی بانک های دارای کسری می توانند نیازهای نقدینگی فوری خود را از  طریق استقراض از بانک های دارای مازاد برآورده کنند. نرخ سود بده بستان در این معاملات در بازه 14 تا 22 درصد قرار دارد. دو کف و سقفی که در اختیار بانک مرکز ی است ودر صورتی که بانکی نتواند با نرخ های پایین تر از سایر بانک ها قرض کند می تواند با این نرخ از بانک مرکزی برای مدت کوتاهی وام بگیرد.

تزریق بانک مرکزی در این بازار به شیوه اعتبارات قاعده مند بوده که در این هفته برابر با 6 هزار و 850 میلیارد تومان ثبت شده است. بررسی ها نشان می دهد نسبت به هفته قبل افزایش محسوسی پیدا کرده است. اتفاقی که می تواند در کنار رشد تقاضای نقدینگی در بانک ها، احتمال رشد دارایی اوراق بانک ها را نیز در برداشته باشد.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar