تسنیم/سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه در الگوی کشت به کالاهای اساسی و مورد نظر این وزارتخانه مشوق پرداخت می شود گفت: هندوانه مشمول مشوق های دولتی نیست و صادرات این محصول نیز مشمول عوارض صادرات آب مجازی می‌شود.

فریبرز عباسی سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی در نشست خبری در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های میدانی که انجام دادیم هندوانه بر خلاف تصور عمومی مصرف آب بالایی ندارد.
وی افزود: براساس این بررسی مصرف آب هندوانه در قطب‌های هندوانه 4 هزار متر مکعب در هر هکتار و مصرف کل آب مصرفی هندوانه در کشور نیم میلیارد متر مکعب است.    
سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری تسنیم در ارتباط با برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با برنامه الگوی کشت این وزارتخانه اظهار داشت: در الگوی کشت تمهیداتی برای کنترل سطح زیرکشت هندوانه در نظر گرفته شده است و مشوق های دولتی به کشت محصولاتی داده می شود که الگوی کشت را رعایت کنند.
وی تصریح کرد: کاهش آب بها، برق بها و یارانه نهاده ها مانند کودهای شیمیایی برای محصولاتی است که در الگوی گشت ابلاغی به استان‌های مختلف قرار دارند.
عباسی گفت: امیداریم که در بودجه سال 1402 نیز بودجه مورد نیاز برای ارائه مشوق های اجرای الگوی کشت در کشور اعطا شود.
وی تصریح کرد: از آنجایی که هندوانه از کالاهای اساسی مورد حمایت دولت نیست یارانه و مشوقی نیز برای تولید آن در نظر گرفته نشده است و عملا انگیزه برای کشت این محصول کاهش خواهد یافت و دیگر شاهد تولید بیشتر از نیاز این محصول نخواهیم بود.
عباسی گفت: در سیاست های صادراتی هندوانه نیز عوارض صادرات آب مجازی دریافت می‌شود که این امر نیز از خروج مجازی آب از کشور جلوگیری می‌کند.  
سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی ادامه داد: برنامه الگوی کشت محصولات کشاورزی به همه استان های کشور ابلاغ شده  است و در قالب برنامه ای چهار ساله اجرا می شود.
وی تصریح کرد: الگوی کشت در کشور ممکن است مشکلات و ایراداتی نیز داشته باشد که این مشکلات به تدریج و برای سال آینده رفع می شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar