دنیای اقتصاد/روز گذشته نرخ سکه طلا در معاملات بازار تهران در مرز دو کانال قیمتی ۱۶ و ۱۷ میلیون تومانی به نوسان پرداخت. این در حالی است که عمده معاملات این فلز گرانبها در بازار روز گذشته در سطوح قیمتی انتهای کانال ۱۶ میلیون تومانی صورت پذیرفت و کشش قیمتی سکه به سمت کانال پایین‌تر بود. به عقیده کارشناسان بازار تهران دلیل تمایلات کاهشی نرخ سکه طلا کاهش قیمت ارز در معاملات آزاد روز گذشته بوده است.
 
در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات عصر روز گذشته با حدود ۱۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم ۱۶ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید. روز چهارشنبه فعالیت بازار متشکل ارزی برخلاف روند قیمت سکه حاوی نوسانات افزایشی بود. البته گفتنی است که قیمت هر برگ دلار بازار متشکل مدت نسبتا طولانی است که در بازه قیمتی نیمه دوم کانال ۳۳ هزار تومانی در حال نوسان بوده و به نوعی در ثبات است. در نهایت قیمت هر برگ از ارز مذکور در ساعات پایانی بازار متشکل روز گذشته با حدود ۱۷۴ تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم ۳۳ هزار و ۸۸۴ تومان رسید. این در حالی است که سیگنال‌های منتشر شده از سوی نهاد بازار‌ساز در روز‌های اخیر حاکی از وضعیت مطلوب ذخایر ارزی کشور در ماه‌های آتی است.

 بازی سکه در مرز دو کانال
دیروز چهارشنبه ۹ آذر ماه روند نرخ سکه طلا در معاملات بازار تهران کاهشی بود. هر قطعه از این فلز گرانبها نخستین معاملات صبح روزگذشته خود را با حدود ۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه در رقم ۱۷میلیون و ۵۰ هزار تومان آغاز کرد. اما در ساعات میانی بازار چهارشنبه نرخ این ارز دچار نوسانات کاهشی شد و به کانال ۱۶ میلیون تومانی بازگشت. در صورتی که هر کانال قیمتی را به ۱۰ پله یکسان تقسیم کنیم عمده نوسانات فلز زرد در روز گذشته روی پله دهم کانال پایین‌تر یعنی کانال ۱۶ میلیون تومانی صورت پذیرفت و در نهایت با حدود ۱۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه در رقم ۱۶میلیون و ۹۹۰ هزار تومان به فعالیت روزانه خود پایان بخشید. گفتنی است که نرخ حباب این کالای سرمایه‌ای که اختلاف میان ارزش ذاتی و بهای معامله شده آن در بازار را به نمایش می‌گذارد نیز طی معاملات روز چهارشنبه در کانال قیمت ۲ میلیون تومانی و روی پله‌های اول تا سوم این کانال محاسبه شد. اما برخلاف نوسانات کاهشی نرخ سکه طلا ضرب امامی قیمت دیگر قطع‌های بازار سکه و طلای تهران در روز گذشته افزایشی بود. در همین راستا قیمت هر قطعه نیم و ربع سکه در معاملات بازار روز چهارشنبه با افزایش یکسان ۸۰ هزار تومانی به رقم‌های ۹ میلیون و ۳۸۰ و ۶ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان رسید. گفتنی است که نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در معاملات روز گذشته نوسانات افزایشی را پشت سر گذاشته و از قیمت یک میلیون و ۵۳۰ هزار تومان در ابتدای معاملات چهارشنبه به رقم یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان در عصر این روز رسید.

 حضور دلار رسمی در نیمه دوم ۳۳
روز گذشته نرخ دلار در معاملات رسمی بازار متشکل در نیمه دوم کانال قیمتی ۳۳هزار تومانی به نوسان پرداخت. این در حالی است که قیمت این ارز مدت نسبتا طولانی را در بازه قیمتی مذکور نوسان کرده و فعالان بازار نیمه دوم کانال ۳۳ هزار تومانی را بازه ثبات این ارز می‌دانند. گفتنی است که روز گذشته علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی کشور، در نشستی از چشم‌انداز مطلوب تامین ارز کشور در ماه‌های آینده سخن گفت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar