خراسان/داده های بانک مرکزی از جهش 8/6درصدی قیمت و 8/47 درصدی معاملات مسکن در آبان ماه و در بازار مسکن تهران حکایت دارد. به این ترتیب متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران به بیش از 46 میلیون و 700 هزار تومان رسیده و با این حساب قیمت یک آپارتمان 70 متری در این شهر یک ماهه 200 میلیون تومان رشد داشته و به حدود 3 میلیارد و 270 میلیون تومان رسیده است. به نظر می رسد متهم اصلی گرانی مسکن در این ماه، رشد نرخ ارز باشد.

به گزارش خراسان، تازه ترین داده های منتشر شده از سوی بانک مرکزی در خصوص وضعیت بازار مسکن تهران، حاکی از جهش قیمت ها در آبان نسبت به مهرماه است. طبق این گزارش، متوسط قیمت مسکن در ماه گذشته به بیش از 46 میلیون تومان رسیده است. رقمی که نسبت به متوسط قیمت مسکن در مهرماه، 8/6 درصد افزایش را نشان می دهد. با این حساب می توان گفت متوسط قیمت یک آپارتمان 70 متری در تهران از 3 میلیارد و 60 میلیون تومان، با حدود 200 میلیون تومان افزایش در یک ماه، به 3 میلیارد و 270 میلیون تومان رسیده است. از منظر سالانه، این داده ها نشان می دهند که قیمت مسکن در تهران از آبان سال قبل تا الان حدود 14 میلیون و 600 هزار تومان معادل 9/45 درصد رشد داشته که به طور متوسط بیش از 200 میلیون تومان در هر ماه است. آبان سال گذشته قیمت هر متر مربع مسکن در تهران حدود 32 میلیون تومان بود.روند صعودی قیمت ها در آبان ماه در شرایطی رخ داده که معاملات در این ماه نیز پس از چهار ماه افت، با جهش 8/47 درصدی روبه رو و 8005 فقره ثبت شده است. این میزان، از تعداد 7300 فقره معاملات آبان ماه گذشته نیز بیشتر است و رشد 6/9 درصدی را نشان می دهد.


ریشه یابی شوک قیمت و معاملات مسکن در آبان
جهش 8/6 درصدی قیمت و 8/47 درصدی تعداد معاملات در آبان ماه، از شوک تقاضا در بازار حکایت می کند. با این حال پرواضح است که تقاضا در بازار این روزهای مسکن، ناشی از تقاضای دهک های نیازمند مسکن برای مصرف نیست و عمدتاً ریشه در تقاضای سرمایه ای آن دارد.در نتیجه برای علت یابی این شوک تقاضا در بازار مسکن، باید به سراغ عوامل موثر بر تقاضای سرمایه ای مسکن رفت. در این میان، فرضیه تاثیر رشد نرخ ارز بر بازار مسکن مطرح می شود. موضوعی که پیشتر همنوایی بلندمدت آن با قیمت مسکن نیز مشاهده شده است. با بررسی تغییرات نرخ ارز در آبان ماه، ملاحظه می شود که این نرخ از حدود 32 هزار و 815 تومان در ابتدای آبان به 35 هزار و 200 تومان در انتهای این ماه رسیده و به عبارت دیگر حدود 2/7 درصد افزایش یافته است. این رقم به رشد 8/6 درصدی قیمت مسکن که در بالا به آن اشاره شد، بسیار نزدیک است  بنابراین به طور خلاصه می توان تاثیر رشد نرخ ارز بر بازار مسکن آبان را حدس زد.
جای خالی مالیات های مسکن 
رشد بالا، مداوم و چشم به دلار مسکن در حالی رخ می دهد که اقشار متوسط و ضعیف مردم و به ویژه آن هایی که مسکن شخصی ندارند، چاره ای جز نظاره قیمت ها و ناامیدی بیشتر از خرید خانه ندارند. در این میان، جای خالی مالیات های مسکن از جمله مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه به شدت احساس می شود. به بیان دیگر در غیاب ابزارهای حکمرانی برای راندن و مهار موج تقاضاهای سرمایه ای از بازار مسکن، این اقشار ضعیف تر هستند که روز به روز بیشتر بر تامین خوراک و چشم پوشی از دیگر نیازهای اساسی و غیر اساسی خود متمرکز خواهند شد.
ادامه روند نزولی «تورم اجاره بها» برای چهارمین ماه
داده های بانک مرکزی از ادامه روند نسبتاً نزولی «تورم اجاره بها» برای چهارمین ماه پیاپی حکایت دارد. این گزارش بیان می کند که رشد شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران و کل مناطق شهری در آبان ماه 1401 به ترتیب 8/39 و 45 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل بوده است. این در حالی است که بررسی سابقه این ارقام نشان می دهد از مردادماه امسال که روند نزولی این شاخص آغاز شد و البته در مهرماه تغییر چندانی نسبت به شهریورماه نداشت، تا آبان ماه ادامه یافته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar