اقتصاد نیوز/ پس از مدت ها سرانجام شاخص های بازار سهام در بازه هفتگی یک افت نسبتا زیاد را ثبت کردند. تمام شاخص ها این هفته منفی بودند.
 
 بازار سهام در این هفته وضعیت خوبی نداشت. شاخص های مورد توجه این بازار در روزهای شنبه و چهارشنبه افتی سنگین داشتند و در مجموع برآیند هفتگی می توان گفت که وضعیت بازار سهام خوب نبود.

در این هفته و طی 5 روز معاملاتی شاخص کل بورس 77000 واحد معادل 4.57 درصد افت کرد. همچنین شاخص کل هم وزن بیش از 13000 واحد معادل 2.6 درصد افت کرد. شاخص فرابورس نیز 527 واحد معادل 2.45 درصد کاهش یافت.

در مجموع و با بررسی وضعیت شاخص ها می توان به این نتیجه رسید که این هفته گرچه کلیت بازار منفی بوده، اما نمادهای بزرگ و شاخص ساز افتی بیشتر از نمادهای کوچک و متوسط داشته اند.

پس از مدتی صعود در شاخص های مختلف، سرانجام این هفته بورس گارد نزولی به خود گرفت که البته فعلا نمی توان ورود به فاز نزولی را قطعی دانست و باید در انتظار وضعیت معاملات هفته آینده ماند.

ارزش معاملات کم نشد
با وجود افت شاخص ها هنوز شاهد سقوط ارزش معاملات خرد نیستیم. در این هفته به طور میانگین وضعیت ارزش معاملات خرد خوب بود و نسبت به هفته گذشته کاهش چشمگیری اتفاق نیفتاد.

بالاترین ارزش معاملات خرد در این هفته در روز شنبه بود که بیش از 9700 میلیارد تومان معامله انجام شد. در روز دوشنبه هم ارزش معاملات خرد بیش از 9200 میلیارد تومان بود که رقم خوبی محسوب می شود.

در روزهای چهارشنبه و یکشنبه هم ارزش معاملات به ترتیب 8500 و 8100 میلیارد تومان بود و پایین ترین رقم ارزش معاملات روزانه نیز مربوط به روز سه شنبه با رقم 6500 میلیارد تومان بود.

خروج پول در 5 روز متوالی
پس از حدود 1.5 ماه بالاخره در یک هفته در تمام روزها خروج پول به ثبت رسید. نکته با اهمیت اینکه نسبت به دفعات قبل، ارزش پول خارج شده از بازار بالاتر است.

این هفته کمترین خروج پول برای روز سه شنبه بود که حدود 130 میلیارد تومان پول از بازار خارج شد. پس از آن روزهای یکشنبه و دوشنبه با ارقام 370 و 380 میلیارد تومان قرار دارند.

در روز شنبه ارزش پول خارج شده از بازار 750 میلیارد تومان بود و در روز چهارشنبه که بزرگ ترین رقم ثبت شده، شاهد خروج 1330 میلیارد تومان پول خرد از بازار بودیم.

کاهش قدرت خریداران
شاخص قدرت خریداران حقیقی هم این هفته وضعیت خوبی نداشت. این شاخص در روز شنبه عدد 0.93 را ثبت کرد. اما در روزهای یکشنبه و دوشنبه عدد مشابه 1.04 برای آن ثبت شد.

روز سه شنبه شاخص دوباره به کمتر از عدد یک نزول کرد و رقم 0.98 را به خود دید. در نهایت در روز چهارشنبه پایین ترین رکورد این شاخص در یک ماه گذشته با عدد 0.87 به ثبت رسید که نشان از کم شدن قدرت خریداران دارد.
  
این اعداد در شرایطی به ثبت رسیده که دوشنبه هفته گذشته با ثبت رقم 1.58 برای این شاخص، قدرت خریداران حقیقی به شدت افزایش یافته بود.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar