تسنیم/در حالی قرار است ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع حاصل از حقوق ورودی تلفن همراه برای تولید گوشی داخلی و نرم افزار آن هزینه شود که این رقم برای این کار کافی نیست از سوی دیگر می‌توان با این اعتبار زیرساخت لازم برای یک گمرک تخصصی را فراهم کرد.

اخیرا محمد خوانساری رییس سازمان فناوری اطلاعات از تخصیص 500 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی برای تولید تلفن‌های همراه هوشمند داخلی خبر داد که برای ساخت یک میلیون تلفن هدف‌گذاری شده است.
باید توجه داشت که ارقام مورد نیاز برای توسعه نرم افزار آن هم در چنین سطحی نیازمند صرف سرمایه‌گذاری های عظیم در این حوزه است و صرفا با تخصیص این اعتبار نمی‌توان انتظار نتیجه داشت. بنابراین در صورتی که این مبلغ در همان مسیری که از آن یاد شده هزینه شود احتمالا به نتیجه نخواهد رسید و در نهایت شاهد چند پروژه نیمه تمام و بی‌نتیجه در این حوزه خواهیم بود.

با توجه به اینکه منابع اعتبار 500 میلیارد تومانی که از آن یاد شد از محل حقوق ورودی واردات موبایل تامین می‌شود، یکی از پیشنهاداتی که وجود دارد این است که این رقم در مرحله اول صرف ایجاد و تامین زیرساخت مورد نیاز برای یک گمرک تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات شود.

چندی پیش محمد رضوانی‌فر رییس کل گمرک ایران گفته بود که شرکت های متعدد در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه ویژه اقتصادی پیام فعالیت دارند. همچنین وی ایجاد گمرک تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در این منطقه را ضروری دانسته بود.
لازم به ذکر است که گمرک ایران معتقد است که برای ارائه خدمات مطلوب تر به واحدهای تولیدی و انتخاب افراد دارای تخصص در این حوزه برای بکارگیری در گمرک تخصصی ضروری است که سازمان های مرتبط باید نسبت به فراهم کردن آن اقدامات لازم را انجام دهند.
یکی از این اقدامات که می‌تواند به طور مستقیم به شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات کمک کند فراهم کردن زیر ساخت برای یک گمرک تخصصی است که در عملکرد آینده آنها نتیجه مثبتی خواهد داشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar