ایران جیب/ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از نیمه دوم سال 1400 لازم الاجرا شده که مهم‌ترین وظیفه وزارت راه و شهرسازی در این طرح تخصیص زمین رایگان به خانواده‌های دارای ۳ فرزند و بیشتر است. بر اساس این قانون، خانواری که دارای 3 فرزند هستند و تاریخ تولد فرزند سوم آنها آبان‌ ماه 1400 به بعد است می‌توانند 200 متر زمین رایگان دریافت کنند.

بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی تاکنون 80 هزار خانوار متقاضی دریافت زمین در این طرح هستند. مسئولیت واگذاری زمین در استان‌ها بر عهده استانداری‌ها و ادارات کل راه و شهرسازی این استان‌هاست.در جلسه‌ بررسی روند اجرایی ماده ۳ و ۴ قانون جوانی جمعیت که تشکیل شد، ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از سرعت گرفتن تشکیل پرونده‌های متقاضیان، پالایش، تخصیص و تحویل زمین به متقاضیان خبر داد و گفت: تمام سعی ما در این مدت حل مشکلات و ابهامات قانونی در این طرح بوده و امروز می‌توانیم اعلام کنیم که سال ۱۴۰۲ سال سرعت گرفتن تحویل زمین به متقاضیان خواهد بود و روند ثبت‌نام، پالایش و پیگیری اخذ زمین برای خانواده‌های‌ دارای سه فرزند و بیشتر مشمول قانون جوانی جمعیت تسهیل شد.
نوروزی افزود: نگاه وزارت راه و شهرسازی، نگاه تکلیف مدارانه به این موضوع بوده و همکاران بایستی تلاش مضاعفی را در سال‌جاری انجام داده تا هر چه سریعتر خانواده‌های مشمول طرح، طعم شیرین این خدمت کم نظیر که توسط دولت سیزدهم در حال اجرا است را بچشند.
محمدصادق مرادی، دبیر ستاد جوانی جمعیت وزارت راه و شهرسازی نیز گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را حیاتی و مهم دانستند و ما نیز باید به همین شکل به این قانون نگاه کنیم.
مرادی از بازرسی متناوب دبیرخانه از استان‌ها و سازمان‌های تابعه نیز خبر داد و گفت: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی در سال۱۴۰۲ اجرای قوانین جوانی جمعیت خواهد بود.
وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان متولی تأمین زمین طرح جوانی جمعیت، موظف است زمین را در قطعات 200 متری برای متقاضیان فراهم کند. بر اساس قوانین این طرح، در کلانشهرها و شهرهایی که مشکل کمبود زمین وجود دارد و شهرهای بالای 500 هزار نفر جمعیت، زمین در نزدیک‌ترین شهر و شهرهای اطراف به متقاضیان طرح واگذار می‌شود. برای مثال برای متقاضیان ساکن در تهران زمین طرح جوانی جمعیت در شهر ایوانکی تأمین می‌شود.

زمین طرح جوانی جمعیت رایگان است و متقاضیان فقط بابت آماده شدن زمین هزینه‌ای را می‌پردازند. این هزینه از 50 تا 200 میلیون تومان با توجه به موقعیت زمین و منطقه مورد نظر برآورد شده است. این هزینه به‌صورت قسطی با دوسال تنفس و طی شش سال دریافت خواهد شد. بنابر آمار وزارت راه و شهرسازی از 80 هزار متقاضی دریافت زمین طرح جوانی جمعیت تاکنون 3 هزار نفر زمین را دریافت کرده‌اند.
اگر خانوار بخواهند زمین دریافتی را بفروشند باید هزینه آماده شدن زمین را به‌صورت کامل تسویه کرده باشند در این صورت فروش زمین مجاز است. برای افرادی که می‌خواهند در زمین‌شان واحد مسکونی بسازند تسهیلاتی معادل تسهیلات نهضت ملی مسکن به آنها پرداخت خواهد شد.

همزمان با جشن میلاد امام رضا(ع) با حضور معاون اجرایی رئیس‌جمهور و معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی بزرگ‌ترین واگذاری زمین به خانواده بالای سه فرزند با تأمین 3 هزار قطعه زمین ۲۰۰ متری در استان یزد انجام شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar