خبرآنلاین/ دبیرکل کانون صرافان  در توضیح این‌که دلار در چه نرخی برای اقتصاد ایران مناسب است، بیان می‌کند: قیمت دلاری مناسب است که هم برای صادرات ایجاد انگیره کند وهم برای واردات صرفه اقتصادی داشته باشد و با قدرت خربد مردم تناسب داشته باشد.

دبیرکل کانون صرافان در ادامه با اشاره به سیگنال‌های مثبت سیاسی به بازار ارز، می‌گوید: عدم صدور قطع‌نامه در شورای حکام نشان‌دهنده وضعیت خوب برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بوده و بهانه‌ای برای اجرا و تحریم جدید به‌دست کشورهای خارجی نداده است.

سلطانی‌زاده می‌افزاید: همچنین اخبار آزادسازی منابع مالی ایران و دسترسی به آنها و نیز افزایش احتمال فروش نفت و افزایش درآمدهای ارزی، همه و همه اثرات مثبت در بازار ارز دارد.

وی در عین حال تاکید می‌کند: یکی از موارد مهم در کاهش قیمت‌ها، بررسی کف نرخ دلار از نرخ اقتصاددانان و سیاست‌گذاران است که دلار در چه نرخی برای وضعیت اقتصادی مناسب است و بر اساس آن می‌توان کاهش و مجدد بازگشت دلار را پیش‌بینی کرد.

سلطانی‌زاده در توضیح این‌که دلار در چه نرخی برای اقتصاد ایران مناسب است، بیان می‌کند: به این معنا که هم برای صادرات ایجاد انگیره کند وهم برای واردات صرفه اقتصادی داشته باشد و با قدرت خربد مردم تناسب داشته باشد.

کاهش قیمت ارز موقتی است؟

دبیرکل کانون صرافان در پاسخ به این پرسش خبرگزاری خبرآنلاین که آیا کاهش قیمت‌ها در بازار ارز موقتی است؟ می‌گوید: همواره نرخ ارز با پارامترهای سیاسی و اقتصادی تغییر می‌کند. اگر این اخبار درست باشد، اثرات مثبت آن ادامه‌دار و کاهش قیمت‌ها ادامه خواهد داشت.

سلطانی‌زاده می‌افزاید: اما در صورتی که اخبار، پایه و اساس قابل اتکا برای مدت طولانی نداشته باشد، باید منتظر تغییرات دیگر بود.

وی عنوان می‌کند: نکته دیگری که می‌تواند در نرخ ارز موثر باشد، نحوه عرضه درست ارز در سامانه‌های رسمی از قبیل نیما و سنا است که به صورت درست و همه‌گیر در سراسر کشور اکثریت نیازهای رسمی را پاسخ‌گو باشد.

دبیرکل کانون صرافان تصریح می‌کند: از آن‌جایی که اکثر نیازهای وارداتی از سامانه‌های رسمی مرتفع می‌شود، عملکرد درست این سامانه‌ها در عرضه بسیار موثر خواهد بود.

سلطانی‌زاده متذکر می‌شود: همچین سیستم سراسری صرافی‌های کشور و پاسخ گو بودن سیستم رسمی صرافی‌ها به نیازهای رسمی در سراسر کشور در بازار اثرگذار است.

منتفعان افزایش قیمت دلار چه کسانی هستند؟

او همچنین در پاسخ به این پرسش که منتفعان افزایش قیمت ارز، چه کسانی هستند؟ می‌گوید: کسانی که بیشترین کالا و ارز رو در اختیار دارند، مطمئنا از گرانی ارز بهره‌مند خواهند شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar