خراسان/ در حالی که بازار لوازم ‌خانگی در ماه‌های گذشته از رکود رنج می بُرد و در عمل خریداری برای محصولات تولیدی کارخانه ها وجود نداشت، تولیدکنندگان بار دیگر درخواست افزایش قیمت خود را به کارخانه ها ارائه کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، یکی از اعضای هیئت رئیسه انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی ایران با تایید درخواست تولیدکنندگان برای افزایش قیمت‌ها، اظهارکرد: در این زمینه شرکت‌ها و تولیدکنندگان، مدارک و مستندات لازم را به سازمان حمایت ارسال کرده‌اند.وی هرچند رکود حاکم بر بازار را رد نکرد، اما گفت: این مسئله مربوط به بازار است و بازاریان باید فکری برای آن بکنند و مشکل تولیدکنندگان نیست.
احتمال کاهش ۲۵ درصدی تولید لوازم‌خانگی طی امسال
«عباس هاشمی» دبیرکل انجمن تولیدکنندگان لوازم ‌خانگی ایران با انتقاد از قیمت گذاری دستوری، خاطرنشان کرد: تامین مواد اولیه تولید، قیمت و خدمات به صورت دستوری نمی‌تواند تداوم داشته باشد.وی تصریح کرد: صنعت لوازم‌ خانگی انحصاری نیست و با توجه به مشخص بودن نرخ تورم و همچنین مشکلات تامین ارز، افزایش قیمت‌ها اجتناب‌ناپذیر است؛ با این حال درخواست‌های تولیدکنندگان برای افزایش قیمت‌ها در اغلب موارد بی‌پاسخ می‌ماند.اگر مشکلات یاد شده ادامه داشته باشد، تعطیلی واحدها یا تعدیل نیرو و کاهش دست‌کم ۲۵ درصدی تولید در مقایسه با سال گذشته پیش‌بینی می شود.
رونق قسطی فروشی

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در این زمینه اظهارکرد: بازار، همچون ماه‌های گذشته در سکوتی سنگین و آرام است و با توجه به این که به فصل حسابرسی مالیاتی نیز وارد شده‌ایم، فروشندگان هم بیشتر به دنبال رتق و فتق این امور هستند.
اکبر پازوکی‌ افزود: در این شرایط و با توجه به قدرت خرید پایین مردم، فقط فروش قسطی محصولات رونق دارد، آن هم به اسم سود ۱۸ درصدی و در عمل سود ۳۰ درصدی.این مقام صنفی در پاسخ به این که در چنین شرایطی درخواست هرگونه افزایش قیمت توسط تولیدکنندگان عاقلانه است یا خیر، گفت:‌ در‌این باره خود تولیدکنندگان باید نظر بدهند، اما انتظار می‌رود دولت نظارت بر مواد اولیه تولید داخل داشته باشد تا به دست تولیدکنندگان واقعی برسد و آن گاه حق افزایش قیمت به آن ها ندهد.
لزوم افزایش قدرت خرید مصرف‌کنندگان
همچنین، «محمدحسین اسلامیان» نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی به ایرنا گفت: بازار لوازم‌خانگی در رکود کامل است و در عمل هیچ خرید و فروشی انجام نمی‌شود. وی خاطرنشان کرد: در این شرایط اگر تولیدکنندگان به دنبال افزایش قیمت باشند، این رکود عمیق‌تر خواهد شد.این مقام صنفی اظهار کرد: با همین قیمت‌های فعلی نیز بازار، هیچ کششی ندارد و کسی اقدام به خرید نمی‌کند.وی افزود : چنان چه افزایش قیمت دیگری را شاهد باشیم، بازار در عمل قفل خواهد شد.فقط افزایش قدرت خرید مردم است که می‌تواند بازار را از شرایط رکود فعلی نجات دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar