آخرین خبر/ نرخ طلا و سکه همچنان با نوسان اندک قیمت‌ها در بازار و با پیروی از قیمت طلای جهانی در مسیر کاهش قیمت گام برداشت. در بازار ارز، نرخ دلار بالاتر از نیمه‌ی کانال 49 هزار تومان ثبت شد.

بررسی نرخ طلا و سکه در 10 روز گذشته نشان می دهد قیمت این فلز گران‌بها از نوسانات نرخ دلار پیروی قابل ملاحظه‌ای نداشته است و بیشتر از قیمت طلای جهانی که نزولی بوده تاثیر پذیرفته است و نرخ تمامی مسکوکات نیز در کانال های پایین تر تثبیت شده است.

نرخ طلا و سکه از ابتدای سال جاری تا کنون_ بجز بازه‌ی کوتاهی در اردبیهشت‌ماه _ شرایط رکودی داشته و در این مدت بازدهی کمتری نسبت به دلار از خود نشان داده است. با گذشت 10 روز از مهر و با پایان یافتن ماه های محرم و صفر که کم رونق‌ترین روزهای سال برای بازار طلا است، هنوز وضعیت بازار از رکود خارج نشده است. البته افت نرخ طلای جهانی در روزهای اخیر نیز بی تاثیر بر این رکود نخواهده بود.
لازم به ذکر است در لحظه تنظیم این گزارش قیمت هر انس طلا با کاهش نزدیک به 18 دلار به قیمت 1830 دلار در حال معامله است.

شمش طلا نیز در هفته گذشته بیشترین افت هفتگی را از ژوئن 2021 ثبت کرد تا در پایان 3 ماهه سوم 3.7 درصد کاهش یابد. قیمت دلار اما نزدیک به بالاترین میزان 10 ماهه باقی ماند که این در حالی است که بازدهی خزانه داری در اوج 16 سال گذشته بود.

بازار طلا همچنان در وضعیت رکود
در گفت‌گو با فعالان بازار طلا مطلع شدیم که بازار همچنان کم‌رونق است. معامله گران همچنان در انتظار کاهش نرخ سکه هستند. این طور به نظر می‌رسد که کاهش قیمت‌ها در بازار این فلز گران‌بها معامله گران را از ترس رو به رو شدن با ضرر از هر معامله ای، چه خرید و چه فروش محتاط‌تر کرده است.
فعالان بازار در این روزها نگاهشان به نوسانات انس طلا، انتخابات آمریکا و تصمیمات فدرال رزرو است. در حالی که دیگر مسائل در تعیین قیمت در بازار طلا داخلی یعنی دلار، چشم انتظار اخبار مساعدی در حوزه سیاسی است. خبرهایی که در ماه های گذشته از سمت کشور های همسایه و کشور های عربی به گوش می رسید و باعث ثبات قیمت ها در بازار داخلی شده بود.

معامله‌گران بازار طلا و سکه به وضعیت باثبات قیمت در دو هفته اخیر اشاره می‌کنند؛ به اعتقاد آن‌ها اگر قیمت انس طلا کاهش نداشت، روند تقاضا می‌توانست قیمت سکه را در کانال‌های قیمتی بالاتر تثبیت کند.
این در حالی است که نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران شرایط بازار را خوب ارزیابی کرد و  بازار را بدون التهاب و از نظر ثبات و کاهش قیمت‌ها وضعیت بازار طلا را مساعد عنوان کرد.

ساز مخالف سکه امامی در بازار مسکوکات
در بازار امروز نرخ هر گرم طلای 18 عیار با 11 هزار و 300 تومان کاهش و با نرخ دو میلیون و 249 هزار و هشتصد تومان و هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افت ۶۲ هزار تومان به قیمت ۹ میلیون و ۷۳۷ هزار تومان در بازار طلا معامله شد. سکه امامی با 89 هزار تومان کاهش به 27 میلیون و 101 هزار تومان قیمت گذاری شد. سکه بهار آزادی هرچند در اولین ساعات بازار امروز با روند کاهشی باز شد اما در ساعات بعدظهر با افزایش 200 هزار تومان به 24 میلیون و 500 هزار تومان رسید. در بازار امروز نرخ نیم سکه و ربع سکه بدون تغییر و به ترتیب با قیمت های 14میلیون 850 هزار تومان و 9 میلیون 900 هزار تومان بر روی تابلو نمایان شد. سکه گرمی در مسیر افزایش قیمت گام برداشت و با رشد 150 هزار تومان به قیمت 5 میلیون و 800 هزار تومان معامله شد.

حباب سکه صعودی شد
در بازار امروز حباب تمام مسکات صعودی ثبت شد. حباب سکه‌ بهار آزادی با افزایش ۴۰۹ هزار تومان بیشترین مقدار حباب را از آنِ خود کرد. امروز حباب سکه امامی ۱۰۶ هزار تومان، نیم‌سکه ۹۶ هزار تومان، ربع‌ سکه ۵۰ هزار تومان و سکه گرمی ۱۷۴ هزار تومان افزایش یافت.

نرخ دلار در میانه کانال 49 هزار تومان
نرخ دلار به نقل از سایت شبکه اطلاع رسانی طلا و سکه، به قیمت 49.570 تومان ثبت شد، که این در حالی است که دلار در بازار غیر رسمی کمی بیشتر و به نرخ 49 هزار و 600 تومان عرضه شد. 


نرخ سایر فلزات گران‌بها
در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۱.۵ درصد کاهش به ۲۱.۸۲ دلار رسید، در حالی که پلاتین ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۹۰۸ دلار و ۴۵ سنت رسید و پالادیوم در ۱۲۴۵ دلار و ۲۳ سنت ثابت ماند.

خبرنگار: علی نوروزپور

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar