ايسنا/ کوويد-۱۹ بيماري شديد و خطرناکي است و موجب خانه‌نشيني بسياري از موسيقي‌دانان شده است. در آغاز شيوع، اين بيماري همه‌گير جامعه موسيقي را تحت تاثير قرارداد و فعالان موسيقي در آمستردام، واشنگتن و ديگر مناطق اروپا را آلوده کرد. چندين عضو گروه کر متاسفانه به دليل ابتلا به کوويد-۱۹ درگذشتند.
اين موارد نشانه‌هاي اوليه‌ بود که نشان داد، آواز خواندن در اين زمان ممکن است خطرناک باشد. اين خطرات به‌اندازه کافي قوي بود و زنگ خطري براي انجمن ملي مربيان آواز ( NATS) شد و بسياري از مراسم از جمله اپراي متروپوليتن نيويورک را لغو کرد. اين نگراني وجود دارد که نوازندگان سازهاي بادي نيز ممکن است در معرض خطر بيشتر ابتلا به کوويد-۱۹ باشند و ارزيابي خطر ابتلا به کوويد-۱۹ از طريق سازهاي بادي از اهميت حياتي برخوردار است.

انتشار ويروس کوويد-۱۹ بيشتر توسط قطرات يا آئروسل است. قطرات بزرگ‌تر بر روي سطوح قرار مي‌گيرند و قطرات کوچک‌تر در هوا معلق باقي‌مانده و موجب عفونت مي‌شوند. ذرات معلق در هوا به دليل کوچکي ممکن است به بيماري جدي‌تر منجر شوند، زيرا مي‌توانند بيشتر در ريه‌ها استنشاق شوند. ميزان فاصله ايمن از يکديگر ۶ فوت ذکر مي‌شود زيرا مسافتي است که قطرات بزرگ‌تر در هوا باقي نمي‌مانند. اما اگر يک فرد آلوده در يک اتاق کوچک سرفه کند ويروس‌ها منتشرشده و موجب آلودگي ديگران مي‌شوند.

کرونا در کمين نوازندگان
از زمان همه‌گيري توصيه‌هاي زيادي در مورد کاهش شيوع کروناويروس ارائه‌شده است اما برخي از اين موارد اساس علمي دقيقي ندارند به‌عنوان‌مثال در يوتيوب نمايشي منتشر شد که با رعايت فاصله‌گذاري اجتماعي امکان انتقال ويروس از طريق سازها وجود ندارد، اما با توجه به فعاليت‌هاي فرد، خطر ابتلا به گسترش کوويد-۱۹ در زندگي روزمره وجود دارد. نوازندگي با سازهاي بادي و تدريس احتمالا خطر بيشتري به همراه دارد.

نوازندگاني که به نتيجه‌گيري از مطالعات غيرقابل تکرار،تکيه مي‌کنند، ممکن است خطرهاي فعاليت خود يا عدم اطمينان در ارزيابي اين خطرات را دست‌کم ارزيابي کنند.متاسفانه، چندين تحقيق شبه‌علمي اخير در مورد راهبردهاي کاهش خطر براي نوازندگان سازهاي بادي ارائه‌شده است.

اگر فرض کنيم هيچ خطري وجود ندارد، يا مراحل کاهش خطر رعايت نشده است، افراد نمي‌توانند تصميم آگاهانه‌اي در مورد قرار گرفتن در معرض خطر اتخاذ کنند.


انتقال از طريق هوا
در زمينه موسيقي بيشتر به خطرات آواز توجه شده است چون آواز خواندن نياز به تنفس عميق، لرزش تارهاي صوتي، حنجره، حلق، زبان و لب‌ها دارد و از اين طريق ذرات معلق در هوا ايجاد مي‌شوند که حداقل ساعت‌ها باقي مي‌مانند. در مقاله‌اي ذکر شده است که برخي از افراد به دلايل نامعلوم ذرات معلق بيشتري نسبت به سايرين توليد مي‌کنند.

احتمالا خطرات نوازندگي سازهاي بادي متفاوت از مواردي است که در خوانندگي دخيل هستند، اما شباهت‌هايي نيز وجود دارد. به‌عنوان‌مثال فلوت، يک جريان هواي قوي ايجاد مي‌کند، اما جريان هوا، کل داستان را بيان نمي‌کند، نواختن سازهاي بادي مستلزم تنفس عميق، بازدم گاهي اجباري و هواسازي در دهان و بيني است که از اين طريق ترشحات آلوده در هوا بيشتر منتشر مي‌شوند. خطر توليد آئروسل ناشي از عملکرد ابزار بادي شناخته‌شده نيست، اگرچه چندين نشانه وجود دارد که ممکن است خطري فراتر داشته باشند. مطالعات در مورد اين خطر و اثربخشي راهبردهاي کاهش آن هنوز به‌طور کامل شناخته‌نشده است.

فلوت يا ني
مراکز کنترل بيماري‌هاي ايالات‌متحده (CDC)، آژانس حفاظت از محيط زيست (EPA) و سازمان غذا و دارو ايالات متحده (FDA) هيچ توصيه‌اي براي پاک‌سازي ني يا فلوت ارائه نکردند و هنوز علم بسيار کمي در اين زمينه وجود دارد  که به‌طور خاص پشتيباني نشده و يا راهنمايي خاصي در مورد چگونگي محافظت در برابر کروناويروس از طريق اين ابزار ارائه نشده است. هيچ روشي معتبر وجود ندارد که خطر انتقال ويروس از طريق ني‌ را از بين ببرد. امن‌ترين روش اين است که با همه ني‌ها به‌گونه‌اي رفتار کنيد که آلوده هستند و از اشتراک‌گذاري آن‌ها اجتناب کنيد.

آموزش موسيقي
به دليل تجربه کمتر فراگيران، احتمال بيشتري وجود دارد که هوا در اطراف محفظه دهاني مخصوص نشت کند. چون اين افراد براي توليد صداي قوي‌تر تلاش مي‌کنند و به‌احتمال‌زياد  فشار يا انتشار هوا از بيني دارند. اين مورد ممکن است خطر بيشتري براي توليد ذرات معلق در هوا ايجاد کند و موجب شيوع کروناويروس شود.

اتاق‌هاي تمرين، فضاهاي کوچکي هستند که ممکن است به‌راحتي مملو از آئروسل (هوا) شوند. ممکن است چند ساعت طول بکشد تا اين ذرات در مکاني قرار گيرند و حتي در صورت حل شدن در هوا هنوز هم مي‌توانند سطوح را آلوده کنند. به همين دليل بايد از تهويه مناسب و اقدامات احتياطي لازم استفاده شود تا در مدت‌زماني کوتاه تميز و آماده استفاده مجدد شوند.

مراکز پيشگيري از بيماري‌هاي ايالات‌متحده (CDC) توصيه مي‌کند براي رهايي از اين ويروس از آب گرم و صابون استفاده شود اما براي سطوح چوبي، سنگي و يا نمدي توصيه‌هايي ارائه نشده است.

انجمن صنايع موسيقي (MIA) راهنمايي‌هايي در زمينه پخش و تميز کردن آلات موسيقي ارائه کرده است.

سه سازمان آمريکايي؛ انجمن‌ دبيرستان‌هاي فدراسيون ملي ايالتي (NFHS)، انجمن ملي بازرگانان موسيقي (NAMM)و انجمن ملي آموزش موسيقي (NAfME)به‌طور مشترک توصيه‌هايي براي مربيان موسيقي هنگام تدريس فراگيران و والدين هنگام تميز کردن آلات موسيقي ارائه کردند.

انجمن مربيان موسيقي کلمبيا بريتانيا نيز راهنمايي براي ايمني در ارائه موسيقي در مدارس از جمله دستورالعمل‌هاي بهداشتي و ضدعفوني کردن پيشنهاد کرده است.

دانشگاه برلين نيز توصيه‌هاي براي عملکرد ارکسترها در زمان همه‌گيري کوويد-۱۹ دارد.

مرکز کنترل بيماري‌هاي عفوني امريکا نيز اعلام کرده اشتراک‌گذاري سازها، اشتراک‌گذاري عفونت‌هاست.

مرکز هنرهاي نمايشي تگزاس آمريکا، از طريق فيلم، راهنمايي‌هايي براي دانشجويان در مورد نحوه تميز کردن آلات موسيقي خاص منتشر کرده است.

شرکت ياماها راهنمايي‌هايي در رابطه با ضدعفوني کردن سازهاي موسيقي خاص، ازجمله پيانوهاي ديجيتال، طبل‌ها و سازهاي کوبه‌اي، ارگ، گيتار و سازهاي بادي ارائه کرده است. همچنين راهنمايي‌هايي در رابطه با ضدعفوني‌کننده تجهيزات صوتي حرفه‌اي وجود دارد.

انجمن صنفي تکنسين پيانو نيز راهنمايي‌هايي در مورد تميز کردن پيانو ارائه داده است.

راهنمايي‌هايي در مورد نحوه تميز کردن سازهاي برنجي نيز ارائه شده است.

دانشگاه مراقبت‌هاي بهداشتي آيووا در زمينه خطر ابتلا به کوويد-۱۹ هنگام نواختن سازهاي بادي تحقيقاتي انجام داده است.

مجله بين‌المللي تحقيقات بهداشت محيط، مقاله‌اي در مورد آلودگي ميکروبي سازهاي بادي موسيقي از دانشکده پزشکي دانشگاه تافتز آمريکا منتشر کرده است.



توصيه‌هاي بهداشتي
در ذيل توصيه‌هاي بهداشت عمومي انگليس (PHE) براي کمک به جلوگيري از ابتلا و شيوع کوويد-۱۹ ذکرشده است:
هنگام سرفه يا عطسه، دهان و بيني خود را با دستمال يا آستين خود (نه دستان خود) بپوشانيد.
دستمال را بلافاصله داخل سطل زباله قرار دهيد.
دست‌ها را اغلب با صابون و آب بشوييد و اگر صابون و آب در دسترس نيست از ژل ضدعفوني‌کننده دست استفاده کنيد.
سعي کنيد از تماس نزديک با افراد بيمار خودداري کنيد.
اشياء و سطحي که اغلب لمس مي‌شود را تميز و ضدعفوني کنيد.
اگر دستان شما تميز نيست، با دست چشم، بيني يا دهان خود لمس نکنيد.
پروتکل‌هاي بهداشتي را به کارکنان خود اعلام کنيد.
دستورالعمل بهداشتي در مورد آلات موسيقي
سازها را به اشتراک نگذاريد.
دستورالعمل‌هاي بهداشتي مناسب براي سازهاي مختلف را در هر زمان رعايت کنيد.
ابزارهاي برنجي را با آب گرم و صابون و يک برس مخصوص ابزار تميز کنيد (از قلم‌مو بايد استفاده شود تا مواد زايد در دستگاه از بين برود و از هرگونه احتمال عفونت مجدد يا آلودگي جلوگيري شود).
بهداشت قسمتي از ساز که در دهان قرار مي‌گيرد، ضروري است. اين قسمت را با آب گرم، صابون و برس مخصوص تميز کنيد.
از سفيدکننده يا مايعات ضدعفوني‌کننده استفاده نکنيد زيرا موجب آسيب خواهد شد. اسپري ضد ميکروب مانند استريسول براي استفاده در مدرسه يا فروشگاه مناسب است.

توصيه عمومي براي فروشگاه‌ها، مراکز آموزشي و يا ديگر موارد عمومي مرتبط
ضدعفوني‌کننده‌هاي دست با ميزان الکل مناسب براي استفاده کارکنان و مشتريان فراهم کنيد و آن‌ها را در مکان‌هاي مناسب و در دسترس قرار دهيد.
سطوح و اشياء که افراد آن‌ها را لمس مي‌کنند مانند ورودي‌ها، دستگيره درها، کليد و پريزها، سطوح و سرويس‌هاي بهداشتي را تميز و ضدعفوني کنيد.
آلات موسيقي را نيز بر اساس دستورالعمل‌هاي آن پاک‌سازي کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar