نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
موسیقی

محمد گلریز: سرودهای حماسی و انقلابی همگی برآمده از شعارهای مردم بود

منبع
مهر
بروزرسانی
محمد گلریز: سرودهای حماسی و انقلابی همگی برآمده از شعارهای مردم بود

مهر/خواننده سرودهاي حماسي و انقلابي با بيان اين‌که سرودهاي حماسي و انقلابي همگي برآمده از شعارهاي مردم در دوران انقلاب بود، گفت: علت ماندگاري اين آثار اين است که آنها برآمده از عمق جانهاست.
محمد گلريز، در سلسله گفت وگوهاي زنده مجازي، معاونت فرهنگي سازمان جهاد دانشگاهي تهران با عنوان در سنگر ادب و هنر به مناسبت هفته دفاع مقدس که به همت معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي تهران برگزار مي‌شود، اظهار کرد: با بروز انقلاب تحولاتي در همه زمينه‌ها رخ داد ما نيز کوشيديم در حوزه موسيقي در راستاي انقلاب حرکت کنيم.

وي با بيان اينکه از ويژگي سرودهاي انقلابي آن است که در وصف شهدا جانبازان و … است، افزود: برخيزيد نخستين سرود انقلابي بود که در جوار مزار شهدا و در محضر حضرت امام (ره) سروده شد.

اين خواننده سرودهاي حماسي و انقلابي با بيان اينکه هدف همه سروده‌هاي حماسي و انقلابي اسلامي است، در ادامه خاطرنشان کرد: اين سرودها فرقي با ترانه‌هاي ايراني ندارند. سرود شهيد مطهري هم در سال ۵۹ با آهنگسازي راغب، تنظيم مجتبي ميرزاده و در دستگاه شور خوانده شد.


گلريز با بيان اينکه اغلب سروده‌هاي من در رديف آوازهاي ايراني بوده است، تصريح کرد: بانگ آزادي از ديگر آهنگ‌هاي من است با شعري از مرحوم سبزواري.

وي با بيان اينکه با بروز انقلاب نمي‌دانستيم در عرصه موسيقي چه موسيقي را با چه ريتمي بسازيم؟، ادامه داد: در ابتداي انقلاب با شرکت در راهپيمايي‌هاي مردمي در جريان شعارهاي آنها بوديم صبح‌ها در راهپيمايي‌ها شرکت مي‌کردم و شب‌ها با همراهي آقاي راغب به آهنگسازي و تنظيم مي‌پرداختيم.

اين خواننده سرودهاي حماسي و انقلابي با بيان اينکه الله و يا الله نام سرودي است که اسم شعار مردمي بر آن نهاده شده است، گفت: اگر در ۸ سال دفاع مقدس همه کشورهاي دنيا با صدام ملعون بودند اما ما با همراهي مردم و رهبري حضرت امام (ره) و با توکل بر خدا اين جنگ را پيروز شديم امروز در جنگ فرهنگي و هنري هستيم و بايد نظير دوران دفاع مقدس همگي پاي کار باشند.

گلريز با بيان اينکه امروز در جنگ فرهنگي تلاش کمتري مي‌شود، افزود: موسيقي از عوامل تأثيرگذار در جنگ فرهنگي است اما متأسفانه موسيقي انقلاب و حماسي امروز به صفر رسيده است اين در حالي است مقام معظم رهبري فرموده اند بايد پيوسته ياد و خاطره شهدا را زنده نگه داشت.

وي با بيان اينکه ما تا ابد مديون خون شهدا هستيم، ادامه داد: تأکيد رهبري هميشه توجه به مسائل فرهنگي و هنري بوده است سرودهاي انقلابي بايد همچنان ادامه داشته باشد انقلاب ما تا انقلاب حضرت مهدي موعود (عج) ادامه دارد.

اين خواننده سرودهاي حماسي و انقلابي با بيان اينکه بايد تلاش بيشتري در ارتباط با موسيقي حماسي، انقلابي و ارزشي شود، گفت: بايد با اين سرودها نام ياد و خاطره شهدا و جانبازان را زنده نگه داشت.


گلريز يادآور شد: من تا نفس دارم براي انقلاب، اسلام و ايران و اهل بيت (ع) خواهم خواند

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar