نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
موسیقی

مرگ اسطوره دنیای راک

منبع
ايرنا
بروزرسانی
مرگ اسطوره دنیای راک

ايرنا/ ادي ون هيلن (Eddie Van Halen)، نوازنده مولف در سبک راک و يکي از تاثيرگذارترين نوازندگان قرن حاضر در سن ۶۵ سالگي بر اثر سرطان درگذشت.

به نقل از رولينگ استون، شب گذشته ادي ون هيلن (به انگليسي: Eddie Van Halen)يکي از نوابغ موسيقي راک و يکي از اسطوره هاي موسيقي مدرن دار فاني را وداع گفت.

اين هنرمند (زادهٔ ۲۶ ژانويه ۱۹۵۵–درگذشته ۶ اکتبر ۲۰۲۰) آهنگ‌ساز و گيتاريست هلندي بود.

پدرش ژان ون هيلن نوازنده ساکسفون و کلارينت بود و مادرش يوژنيا تبار اندونزيايي داشت. نام کامل اِدي، ادوارد لودويگ ون هيلن است که بخش مياني آن برگرفته از اسم لودويگ وان بتهوون است. خود ون هيلن نيز بعدها اين رويه نام‌گذاري را ادامه داد و زماني که صاحب فرزند پسري شد او را ولفگانگ نام گذارد (برگرفته از نام ولفگانگ آمادئوس موتزارت).

در اوايل دهه ۶۰ ميلادي خانواده‌اش به آمريکا مهاجرت کردند و در پاساديناي کاليفرنيا اقامت گزيدند. در همين سال‌ها بود که به همراه برادر بزرگترش اَلکس به فراگيري پيانو پرداخت. او مدتي بعد به نواختن درامز روي آورد و سرانجام گيتار را به‌عنوان ساز اصلي‌اش انتخاب کرد. تمرين‌هاي پيوسته اين دو برادر و آشنايي آن‌ها با ديويد لي راث در سال‌هاي بعد، به تشکيل گروه ون هيلن انجاميد.

ورود به تالار مشاهير

مجله رولينگ استون در سال ۲۰۱۰ و در رده‌بندي ۱۰۰ گيتاريست برتر تمامي دوران، ادي ون هيلن را در رتبه ۷۰ قرار داده است و در سال ۲۰۱۵ او با ۶۲ پله صعود، پس از جيمي هندريکس، اريک کلپتون، جيمي پيج، کيث ريچارد، جف بک، بي.بي.کينگ و چاک بري، در رتبه هشتم جاي گرفت.

بسياري از کارشناسان، اين هنرمند که بيشتر به عنوان نوازنده و بنيانگذار گروه راک ون هيلن شناخته مي‌شود، را از بزرگ‌ترين و بااستعدادترين نوازندگان گيتار الکتريک قرن حاضر مي‌دانند.

در حقيقت ون هيلن را مي‌توان يکي از تأثيرگذارترين نوازندگان گيتار الکتريک به‌شمار آورد که در تکامل شيوه نوازندگي با اين ساز نقش به‌سزايي ايفا کرد. تپينگ دو دستي تکنيکي‌ست که توسط او ابداع شد و امروزه نوازندگان بيشماري در سبک‌هاي راک و متال از اين تکنيک استفاده مي‌کنند. او همچنين در تکامل بخشيدن به آرتيفيشال هارمونيکس ( تکنيک پيچيده و ظريفي در نوازندگي گيتار الکتريک که به توليد صدايي جيغ مانند مي انجامد) و ابداع تکنيک‌ فينگر تپينگ (ضربه زدن با انگشت به روي سيم‌ها ) رو به دنياي نوازندگي گيتار الکتريک نقش بزرگي ايفا کرده‌است.

در سال ۱۹۹۹ علائم سرطان دهان در وي پديدار شد. اما اين هنرمند معتقد بود که دليلي ندارد بيماري‌اش را از هواداران مخفي نگاه دارد.

برخلاف نظر پزشکان که استعمال دخانيات را عامل ابتلاي اين هنرمند به سرطان ميدانستند خود او دليل ايجاد اين بيماري را نگهداشتن مضراب فلزي در دهانش براي زمان طولاني در هنگام کار در استوديو مي‌داند.

او پس از ۲۰ سال مبارزه با سرطان شب گذشته ۶ اکتبر ۲۰۲۰ در ۶۵ سالگي درگذشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar