روزنامه شهروند/ در شرايطي که بازگشت تهران -و بيشتر شهرهاي بزرگ ديگر- به وضعيت قرمز کرونايي يک بار ديگر موجب تعطيلي سالن‌هاي سينما و تئاتر و البته کنسرت‌هاي موسيقي شده؛ بازار موسيقي اما چندان نشاني از رکود ندارد و به خصوص در روزهاي اخير با انتشار آلبوم‌هاي چند خواننده محبوب و کنجکاوي‌برانگيز مانند محسن چاوشي، کاوه يغمايي، اشکان خطيبي و حامد فقيهي شاهد رونق و جوش‌وخروشي جذاب در اين عرصه هستيم…

محسن چاوشي مي‌آيد

مهم‌ترين اتفاق بازار موسيقي در چند وقت اخير شايد مجوز گرفتن محسن چاوشي براي انتشار آلبوم جديدش باشد. يازدهمين آلبوم محسن چاوشي که تحت عنوان "واحدا" با تهيه‌کنندگي بابک حميديان و ايمان مهاجر به زودي منتشر خواهد شد.

خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي هنري در روزهاي اخير نوشته‌اند که آلبوم "واحدا" به آهنگسازي و خوانندگي محسن چاوشي مجوزهاي لازم براي انتشار را کسب کرده و به زودي روانه بازار موسيقي خواهد شد. آلبومي با هشت قطعه که اشعار تمامي قطعات را خود محسن چاوشي سروده و شرکت ترانه شرقي آن را منتشر مي‌کند.

آدم‌هاي شب‌زده کاوه يغمايي

آلبوم جديد محسن چاوشي البته تنها اتفاق مهم بازار موسيقي نيست و اتفاقات ديگري نيز در اين عرصه رخ داده که فضاي جالبي را شکل خواهند داد. از جمله انتشار آلبوم جديد کاوه يغمايي که در روزهايي که انتشار چند تک‌آهنگ يک بار ديگر نام کوروش يغمايي، پدر موسيقي راک ايران را بر سر زبان‌ها انداخته، اين اتفاق مي‌تواند مُهر اثباتي باشد بر قدرت و تأثيرگذاري اين خانواده هنرمند در فضاي موسيقي اين سرزمين…

آلبوم جديد کاوه يغمايي که چهارمين آلبوم رسمي اين خواننده، آهنگساز و نوازنده موسيقي راک به شمار مي‌آيد، "آدم‌هاي شب‌زده" نام دارد و چند روزي است که به بازار موسيقي عرضه شده است.

"آدم‌هاي شب‌زده" شامل هشت قطعه باکلام است که با همکاري چهره‌هاي متفاوت موسيقي توليد شده است که در اين ميان مي‌توان به ميثم يوسفي، عليرضا آذر، مسعود ميردامادي، مزدا شاهاني، کوشا دلشاد و فريد نيکفام اشاره کرد. ساخت موسيقي و تنظيم تمام قطعات نيز بر عهده خود يغمايي بوده که آخرين آلبومش را به نام "منشور" سال ۹۵ منتشر کرده بود.

گفتني است که از يغمايي پيش‌تر شاهد انتشار آلبوم‌هاي "مترسک" و "سکوت سرد" نيز بوده‌ايم…

مجوزدار شدن خواننده بي‌مجوز!

تمام اتفاقات البته منحصر به انتشار آلبوم‌هاي جديد نيستند و در اين ميان اتفاقاتي مانند مجوز گرفتن يک خواننده بي‌مجوز و زير زميني نيز در ايجاد يک فضاي پرجوش‌وخروش در عرصه موسيقي نقش مهمي داشته‌اند.

اين خواننده که در روزهاي اخير با دريافت مجوز رسمي خوانندگي توانسته شور و حالي در فضاي موسيقي ايران به وجود آورد، امير عظيمي نام دارد. خواننده زيرزميني پاپ که پس از ۱۳ سال فعاليت غيررسمي سرانجام اخيرا موفق به اخذ مجوز شد و خيلي زود، به عنوان نخستين اقدام نيز اولين آلبوم خود به نام "سيب هوس" را روانه بازار کرد. آلبومي که گفته مي‌شود ترکيبي از قطعات جديد و پرمخاطب امير عظيمي است که فضاي ويژه و عاشقانه قطعات او را دارند و امير عظيمي اين آلبوم را توسط شرکت ترانه شرقي در دسترس شنوندگان قرار خواهد داد.

درباره آلبوم "سيب هوس" بايد اين نکته را نيز گفت که پيش‌فروش اين آلبوم در قالب ۲۲ قطعه به دو صورت فيزيکي و ديجيتالي از شنبه ۱۲ تيرماه آغاز شده است.

آلبوم‌هاي جديد در راه‌اند!

در کل مي‌توان گفت که نوعي ترافيک نسبي در مسير انتشار آلبوم‌هاي موسيقي وجود دارد و علاوه بر اين چند نفر و البته سالار عقيلي که همين چند وقت اخير آلبوم شيخ بهايي را منتشر کرده، آلبوم‌هايي مانند "زني چنين که تويي" به خوانندگي اشکان خطيبي، "دنياي من" به خوانندگي مهدي گرجي و "شيراز شهر راز" به خوانندگي حامد فقيهي، خواننده شيرازي در نوبت انتشار قرار دارند.

در کل بر اساس آمار اعلام‌شده از سوي دفتر موسيقي معاونت هنري وزارت ارشاد در سه ماهه نخست سال‌جاري، براي توليد ۹۸۰ تک‌آهنگ و ۶۹ آلبوم، مجوز انتشار صادر شده است. آماري که اگرچه در قياس با دوران اوج انتشار آلبوم‌هاي موسيقي چندان هم چشمگير به نظر نمي‌رسد، اما از اين‌رو که انتشار آلبوم موسيقي به واسطه گستردگي فضاي مجازي و البته عدم رعايت کپي‌رايت تا حد زيادي توجيه خود را از دست داده، همين آمار و ارقام نيز شگفت‌انگيزند! به خصوص که هر آلبومي به فاصله کوتاهي از انتشار، شاهد انتشار نسخه غيرقانوني‌اش مي‌شود و اين مهم‌ترين عاملي است که انتشار آلبوم‌هاي جديد را غيرقابل توجيه و تجربه‌اي محکوم به شکست مي‌کند!

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar