موسيقي ما/ چندي پيش خبري منتشر شد که در آن از وضعيتِ ناگوارِ استاد «حسن سمندري» گفته شد. از اين‌که اين استادِ بزرگِ موسيقي طي دو سال، دو فرزندِ خود را از دست داده است. دخترش به بيماري کليه مبتلا شد و اسيرِ بستر شد. فاجعه‌اي که علاوه بر درد، هزينه‌هاي بسياري نيز براي اين هنرمند به دنبال داشت؛ آن‌قدر که براي تهيه‌ي يکي از نسخه‌هاي تجويزشده براي او، سازش را به حراج گذاشت. اين در حالي است که «محمدرضا درويشي» درباره‌ي او گفته است «حسن‌آقا تخم دوزرده موسيقي استان خراسان است؟!» خودش تعريف مي‌کند: «از طرف استاد محمدرضا درويشي به باخرز آمده بودند. قرار شده بود بخشي را من بزنم و بخش ديگري را استاد سمندري. آهنگي معروف به «مشق پلتان» يا رزم کابلي را در کوه و بيابان مي‌زدم. سرد هم بود. در بيابان آتش درست کرده بوديم و يک گروه پانزده نفره فيلم برداري از طرف استاد درويشي ضبط مي‌کردند. بعد از پايان بخشي که من ساز زدم استاد سمندري به زبان مادري خودمان گفت اگر به گردش نمي‌رسي واگرد! و ساز نزد. از استاد خواستند که براي آن‌ها باز کند موضوع چيست. گفت بگذاريد حسن آقا بزند و تمام کند. استاد از من درخواست کرد چند آهنگ بزنم و اشک او درآمد. همه را منقلب کردم. آنجا بود که از استاد سمندري پرسيدند بعد از شما در منطقه خراسان چه کسي است براي تار زدن. او گفت ايشان است که دارد مي‌زند. تا الان هم اعلام نکردم، چون مربوط به خانواده ام بوده. امروز، روزي است که از روي قدرت مي‌گويم ايشان است. آخرين دوتار زدن استاد سمندري بود و آخرين مصاحبه استاد. ما آمديم خانه که ناهار بخوريم. عصر همان روز استاد سمندري سکته کرد و بعد از ۱۵ روز عمرش را به شما داد.» 


او اما مي‌گويد اي کاش «حسن سمندري» نبود و فرزندانش در چنين رنجي به سر نمي‌بردند.

در پي اين گزارش و بازتابِ گسترده‌ي آن در فضاي مجازي، نمايندگان انجمن موسيقي ايران و سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي از ايشان دلجويي و ساز دوتار به اين هنرمند اهدا کردند.

در اين مراسم «يوسف اميني» سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي، «جواد روشندل» سرپرست معاونت هنري و سينمايي اين اداره کل، «مجتبي خان قيطاقي» رئيس انجمن موسيقي استان و کاوه صادقي و مينا آتشي نمايندگان انجمن موسيقي ايران از استاد حسن سمندري دلجويي و دو تاري به ايشان تقديم شد.

يوسف اميني سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي با عرض تسليت درگذشت دو فرزند استاد گفت: «تالم ناشي از اين امر، قطعا براي استاد بسيار سخت و سنگين است، اميدوارم خداوند به ايشان صبر دهد و روح عزيزان از دست رفته قرين رحمت خدا قرار گيرد.»

استادِ دوتارنواز اما در اين جلسه نيز يادآور شد: «بيش از ۳۰۰ سال موسيقي در خانواده ما جريان دارد تا اين ميراث کهن به دست من رسيده است، سعي کرده‌ام ميراث دار خوبي باشم و افتخاري براي اين حوزه باشم، هيچ‌گاه ماديات برايم ارزش نبوده و براي اين هنر در هيچ جشنواره و مراسمي قيمت تعيين نکردم، اين ساز را با عشق نواخته‌ام و دوست دارم با عشق بشنوند. دوست دارم از هنرم در رسانه‌ها بگويند و اين گونه مطرح شدن را دوست نداشتم و گله‌اي از کسي ندارم.»‌
 
مجتبي خان قيطاقي رئيس انجمن موسيقي خراسان رضوي با اشاره به جايگاه استاد سمندري در موسيقي گفت: «در اين خطه، استاد نظير و مانند ندارد و همين وظيفه ما را در مراقبت سنگين تر مي‌کند.»
 
کاوه صادقي نماينده انجمن موسيقي کشور با عرض تسليت درگذشت دو فرزند استاد، پيام همدردي رئيس انجمن موسيقي ايران و مدير کل دفتر موسيقي را ابلاغ کرد.
 
در پايان دو تار و هديه نقدي از سوي انجمن موسيقي ايران و هديه نقدي از سوي استان به اين استاد موسيقي تقديم شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar