موسيقي ما/  هنرمند خوبي بودن و انسان خوبي بودن خيلي با هم فرق دارند، هنرمند هر چند در وجه يا وجوهي از فعاليت‌هاي هنري درخشان و شناخته‌شده است، اما ممکن است مثل همه انسان‌ها خطا کند. ديگر دوره اين جمله‌ کليشه‌اي که هنرمند قرار است الگوي جامعه باشد گذشته و بسياري از فعالان عرصه هنر هم بارها بر اين تاکيد کرده‌اند که نه قهرمان هستند و نه مي‌خواهند باشند، هر جا بتوانند براي تشويق مردم در انجام کارهاي خوب کمک مي‌کنند اما با اين حساب امکان خطا هم دارند. بگذريم از اينکه فضاي مجازي تا اندازه زيادي درباره سبک زندگي برخي هنرمندان شفاف‌سازي کرد و واکنش‌هاي مردم در برابر برخي تعارض‌ها ميان رفتار و گفتار سلبريتي‌ها فضا را براي بيان چنين حرف‌هايي باز کرد.

 انسان خوبي بودن هرچند تلاش اغلب انسان‌هاي دنياست اما واقعا با هنرمند بودن نسبت چنداني ندارد، مگر اينکه هنرمندي خودش بخواهد اين تلاش را در زندگي‌اش پيش گرفته و با مشي و شيوه خودش در مسيري خاص حرکت کند. يکي از هنرمنداني که مدت‌هاست در همين مسير پيش مي‌رود خواننده مطرح موسيقي پاپ محسن چاوشي است. او سال‌هاست يکي از ستاره‌هاي مطرح موسيقي‌اي در کشورمان محسوب مي‌شود که اصولا عمر خوانندگانش چندان طولاني نيست. چاوشي اما ماندگار شده، او هم به حافظه موسيقايي مردم قطعات بسياري را افزوده و هم مدت‌هاست مشغول يک کار خير است، کاري که بسياري از هموطنان در بندمان را نجات داده و شرايطي فراهم کرده تا به جاي گذران روز و شب‌هاي عمرشان در گوشه زندان، کنار خانواده‌شان زندگي کنند و در برخي موارد هم از مجازات اعدام نجات پيدا کنند. او چند سالي است به شکلي پررنگ اما بدون جار و جنجال و پوشش رسانه‌اي به برگزاري پويش‌هاي مردمي براي آزادي زندانيان و رفع مشکلاتي چون هزينه درمان افراد نيازمند مشغول است.

اين فعاليت آقاي خاص موسيقي آنقدر ادامه پيدا کرد که حالا به يک رقم بالا رسيده است. آنطور که مجموع کمک‌هاي مردمي اين خواننده که براي آزادي زندانيان محکوم به اعدام جمع آوري کرده از مرز بيست ميليارد تومان گذشته است.

چاوشي نه تنها موفق به رکوردزني‌هايي در حيطه موسيقي مانند پرفروش‌ترين آلبوم يا بيشترين دانلود آهنگ شده، بلکه توانسته در نوع‌دوستي هم رکورددار شود. آخرين روزهاي سال ۹۹ بود که اعلام شد محسن چاوشي تا پايان اين سال به ۴۸۰ زنداني، بيمار و اعدامي اميد زندگي دوباره داده است. چاوشي موفق شده بود تا آن زمان با حمايت هوادارانش، ۳۲۰ زنداني را آزاد کند، ۱۱۰ بيمار که هزينه درمان نداشتند را از درد رهايي بخشد و ۵۰ اعدامي که با پرداخت ديه امکان آزادي‌شان ميسر بود را از چوبه دار نجات دهد.

در ميان افرادي که محسن چاوشي به همين طريق موفق به کمک به آن ها شده يک جوان مخترع اردبيلي بود که از سال ۹۳ در زندان به سر مي برد و محکوم به قصاص شده بود. چاوشي با جمع آوري ۲۰۰ ميليون تومان براي تأمين مبلغ ديه توانست در سال ۹۹ او را از زندان آزاد کند. يک پزشک همداني هم در سال گذشته با ۱۰۰ ميليون توماني که به همت چاوشي و هوادارانش جمع آوري شد، توانست پس از ۱۰ سال حبس بار ديگر طعم آزادي را بچشد.

 واقعيت اين است که چه در کار موسيقي و چه فعاليت‌هاي خيرش نشان داده رسم مهرباني و انسانيت را مي‌داند و بلد است مثل يک انسان واقعي براي بهبود حال جامعه‌اش تلاش کند، آن هم بي هيچ سر و صدا و تبليغات رسانه‌اي خاصي. کم نيستند چهره‌ها شناخته‌شده‌اي که در مواردي براي کمک به کشور از مردم پول جمع‌آوري کرده و بعد اعتماد مردم را خدشه‌دار کرده‌اند، اما چاوشي آنقدر شفاف عمل کرده که بعد از چند سال هنوز هم هوادارانش پاي او ايستاده‌اند و از  هزار تومان تا مبالغ بالا را واريز مي‌کنند تا جاني را نجات دهند و انساني را به زندگي عادي بازگردانند. کاش دنيا مانند محسن چاوشي بسيار داشته باشد، آم‌هايي که با گلريزان‌هايشان دنيا گلستان مي‌شود و بايد خطاب به آنها اين مصرع حافظ را تکرار کرد: «فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد...»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar