باشگاه خبرنگاران/ در روزهاي پاياني شهريور بسياري از خواننده هاي لس آنجلسي و حتي رپر هاي ساکن ايران در استانبول کنسرت برگزار مي‌کنند، کنسرت هايي که قيمت آنها نجومي و سرسام آور است.

آنطور که يک خبرنگار موسيقي گفته ميانگين هر بليط 150 دلار است که با دلار 27 هزار توماني هزينه اي معادل 120 ميليارد تومان براي اين کنسرت‌ ها از جيب ايرانيان خرج مي شود.

همه اينها در حالي است که کروناي دلتا در ايران همچنان مي‌تازد و روزانه بين 500 تا 600 نفر جان خود را از دست مي‌دهند.

کاربران در فضاي مجازي نسبت به شرکت در يک کنسرت بدون ماسک و با جمعيت بالا در ترکيه واکنش نشان دادند و نوشتند: «از مراجع قانوني درخواست مي‌کنم مسافران تمام پروازهاي ورودي از ترکيه را به مدت يک هفته و با هزينه خودشان قرنطينه کنند»، «ميگه کنسرت اشکال نداره چون همه واکسن زدن و اصلا يورو 200 برگزار شد و هيچ نشد، انگليس و فرانسه را ببينيد، دقيقا از اواخر ژوئن و دو هفته بعد از يورو وارد موج بعدي شدن، فقط موجي تسطيح شده که هدف از واکسيناسيون همين بود»، «چرا براي رفتن به کشورهاي ديگر نه سهميه بندي در کار است و نه اجبار به زدن واکسن اما براي اربعين نهايت سخت گيري و محدوديت‌ها اعمال مي‌شود؟».، « مرسي که انقدر خوب رعايت کرديد. آقاي صدا هم گويا قرار نيست هيچ وقت از برگزاري آخرين کنسرت دست برداره».

کرونا ارمغان کنسرت آقاي خواننده در ترکيه

عليرضا ناجي رئيس مرکز تحقيقات ويروس شناسي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي پيش از اين هشدارهايي درباره سفرهاي داخلي و خارجي کشورها در شهريور ماه داده شده بود، اظهار کرد: يکي از سفرهايي که اين روزها شاهد آن بوديم سفر هموطنان ايراني به ترکيه براي شرکت در کنسرت بود و بايد توجه داشت که هر گونه تجمع در فضاي بسته و بدون ماسک مي‌تواند باعث انتقال ويروس کرونا و وارد کردن ويروس‌ها و واريانت‌هاي جديد به کشور شود.

رئيس مرکز تحقيقات ويروس شناسي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي ادامه داد: جاي سوال دارد که کشور ترکيه در شرايطي که از نظر کوويد وضعيت مناسبي ندارد چگونه مجوز برگزاري کنسرت‌هاي اين چنيني با هزاران نفر جمعيت در فضاي بسته را مي‌دهد و بايد اعتراض خود را به گوش مسئولان در ترکيه برسانيم، البته ما مخالف شادي مردم نيستيم و شادي براي مردم واجب است اما اکنون با اوج گيري کرونا دلتا در جهان زمان مناسبي براي برگزاري کنسرتي اين چنيني و با جمعيت بالا نبود.

اقدامات لازم براي بازگشت مسافران از ترکيه

ناجي درباره اقدامات لازم براي بازگشت مسافران از ترکيه بيان کرد: بايد توجه داشت که تست‌هاي کرونا منفي کاذب دارند و بايد اقدامات قرنطينه سازي مناسب صورت گيرد چرا فرد مي‌تواند به کرونا مبتلا باشد اما تست او منفي شود و انجام تست در فرودگاه پس از بازگشت مسافران و رصد و پايش مسافران تا ٢ هفته پس از بازگشت به کشور مي‌تواند از گردش ويروس جلوگيري کند.

رئيس مرکز تحقيقات ويروس شناسي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي يادآوري کرد: احتمال بروز هر گونه اتفاقي از جمله ورود جهش‌هاي کرونا با سفرهاي خارجي وجود دارد و بايد دانست که واريانت‌هاي جديد مي‌تواند در کشورهاي مختلف دنيا وجود داشته باشند و نبايد خودمان را درگير اين موضوع کنيم که جهش‌هاي جديد در کشورهاي ديگر وجود دارد يا نه چرا که ممکن است جهش‌هاي جديد در کشورهاي ديگر وجود داشته باشند اما شناسايي نشده باشند و با اين فرض اقدامات کنترلي را در بازگشت مسافران به کشور انجام دهيم.

خطر خيز جديد کرونا با سفرهاي داخلي و خارجي در شهريور ماه

ناجي درباره خطر سفرهاي داخلي و خارجي در شهريور ماه و خيز جديد کرونا هشدار داد و افزود: وزارت بهداشت و دولت بايد برنامه بسيار قوي درباره غربالگري و قرنطينه داشته باشد و بايد دانست که خطر انتقال ويروس به دليل خطا در تست‌هاي کرونا وجود دارد و اين موضوع و سفر در شهريور ماه به ويژه سفرهاي اين چنيني با شرکت در تجمعات مي‌تواند منجر به خيز جديد کرونا در کشور شود و بايد توجه داشت که پرهيز از سفر در شرايطي که ما شاهد پيک چهارم و پنجم بلند و سخت در کشور بوديم نياز به انجام قوانين سختگيرانه دارد تا بتوان از گردش ويروس جلوگيري کرد.

رئيس مرکز تحقيقات ويروس شناسي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي اظهار کرد: کنترل ويروس، شکستن چرخش آن در جامعه و پرهيز از ورود واريانت هاي جديد از مهمترين اقداماتي است که بايد براي پيشگيري از بروز خيز جديد کرونا انجام داد همچنين محدوديت سفر، سکون سازي رفت و آمدها، تست‌هاي وسيع، قرنطينه مسافران پس از بازگشت، ايزولاسيون افراد علامت دار و درمان آنها بايد به سرعت صورت گيرد.

تا چه زماني همچنان شاهد فوتي‌هاي بالا در کشور خواهيم بود؟

رئيس مرکز تحقيقات ويروس شناسي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي درباره اينکه تا چه زماني همچنان شاهد فوتي‌هاي بالا در کشور خواهيم بود؟ بيان کرد: نبايد با رفتارهايمان باعث شويم که شعله کرونا در کشور برافروخته شود چرا که در غير اين صورت شاهد افزايش تعداد بيماران مبتلا و به دنبال آن افزايش موارد بستري‌ در بيمارستان و بيماران بد حال در بخش‌هاي مراقبت ويژه خواهيم بود و تا زماني که آي سي يو بيمارستان‌ها پُر از بيمار مبتلا به کرونا باشد و خلوت نشود، همچنان فوتي‌هاي بالا خواهيم داشت و بايد اقدامات در اين زمينه باشد که تعداد مبتلايان و بستري شدگان کرونا را کم کنيم و تدابيري داشته باشيم.

ناجي بيان کرد:اکنون مي‌دانيم تعداد زيادي از شهروندان ايراني براي شرکت در کنسرت‌ها به ترکيه رفته‌اند و بايد برنامه خوبي براي بازگشت اين مسافران داشته باشيم، زيرا تا هنگامي که ما گردش ويروس کرونا را در کشور نشکانيم و همچنان بيمارستان‌ها به ويژه بخش‌هاي آي سي يو پُر از بيمار باشد ما همچنان بايد انتظار مرگ‌هاي بالا در کشور را داشته باشيم.

شعله ور شدن آتش کرونا با شلوغي حمل نقل عمومي و رستوران‌ ها

ناجي با تاکيد بر اينکه سفر به ترکيه و حضور در کنسرت با تجمع بالا و بدون ماسک رفتار درستي در شرايط اپيدمي کرونا نبود، اظهار کرد: البته رفتارهاي نادرست ديگر هم ما شاهد هستيم که مي‌تواند منجر به شعله ور شدن بيماري کرونا در کشور شود و هر گونه تجمعي مي‌تواند منجر به افزايش موارد ابتلا و بستري کرونا شود، اکنون با وجود روزانه بيش از ۵٠٠ تا ۶٠٠ فوتي رستوران‌ها باز هستند و تدابيري براي کنترل حضور مردم در رستوران ‌ها وجود ندارد و اين در حالي است که يکي از مراکز بسيار مهم انتقال ويروس کرونا رستوران‌ها هستند، حضور مردم در رستوران ها بايد در فضاي باز يا به صورت محدود شونده و با وقت قبلي باشد تا شاهد ازدحام نباشيم.

رئيس مرکز تحقيقات ويروس شناسي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تصريح کرد: افزون بر اينها شاهد آن هستيم که مردم با حمل و نقل عمومي و مترو و اتوبوس مملو از حضور شهروندان در شهر تردد مي‌کنند و امکانات در اين حوزه بهبود پيدا نکرده است، همچنين شاهد برگزاري مراسم عزاداري و عروسي با جمعيت بالا يا تجمعهاي اين چنيني هستيم و بايد توجه داشت، به طور کلي هر نوع تجمعي منجر به انتقال بيماري خواهد شد و سفر و حضور در کنسرت، شرکت در تجمعات و استفاده از حمل و نقل عمومي شلوغ مي‌تواند به آتش کرونا در کشور بدمد و تنها مشکل ما سفرهاي داخلي و خارجي نيست و بايد مجموعه‌اي از اقدامات مراقبتي و کنترلي صورت گيرد.

بياييم در روزهايي که واکسيناسيون سرعت پيدا کرده است، با مراقبت و رعايت شيوه‌نامه هاي بهداشتي و پرهيز از شرکت در تجمعات و سفر آتش کرونا در کشور را خاموش کنيم و زودتر به زندگي عادي بازگرديم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar