آخرین خبر/ موسیقی زبان بدون تکلم است اما می‌توان با آن سخن گفت. برای کودکان اوتیستیک، موسیقی فقط کلمات نیست، بلکه ابزاری است که به بهبود اجتماعی شدن، یادگیری و مهارت‌های ارتباطی آنها کمک شایانی می‌کند.


ستی مولایی؛ از اوایل سال 1943، زمانی که برای اولین بار در مورد اوتیسم در مقاله لئو کانر صحبت شد، یکی از سرتیترهای مهم آن توانایی‌ها و علاقه استثنایی موسیقی در کودکان اوتیستیک بود. در این مقاله نشان داده شد که کودکان اوتیستیک توانایی‌های پیشرفته‌ای در برچسب زدن احساسات خود در موسیقی دارند. آنها دارای قابلیت حفظ سریع نت‌ها و طبقه‌بندی بدون نقص زیر و بم در به خاطر سپردن ملودی‌های موسیقی هستند. همچنین نشان داده شده است که موسیقی فواید زیر را برای کودکان اوتیستیک دارد:

1. ارتباطات را بهبود می‌بخشد

کودکان اوتیستیک معمولاً در پردازش کلمات و بیان احساس خود مشکل دارند. در نتیجه؛ موسیقی به کودکان اوتیستیک کمک می‌کند تا بهتر ارتباط برقرار کنند زیرا غیرکلامی است و موانع بیان کلامی را از بین می‌برد. بنابراین، موسیقی به کودکان اوتیستیک اجازه می‌دهد تا بدون استفاده از کلمات، احساسات خود را بیان کنند و بتوانند موسیقی دایره لغات و صداسازی خود را تقویت کنند.

در مطالعه‌ای که توسط آزمایشگاه بین‌المللی مغز، موسیقی و صدا BRAMS UdeM در دانشکده علوم ارتباطات و اختلالات مک‌گیل انجام شد، کودکان اوتیستیک بین 6 تا 12 سال به دو گروه تقسیم شدند. یکی از گروه‌ها آواز خواندن و نواختن آلات موسیقی را در یادگیری خود گنجانده بود ودر گروه دیگر، یادگیری بدون موسیقی انجام شد. بر اساس یافته‌ها، پس از 8 تا 12 هفته جلسات موسیقی، مشاهده شد که کودکان گروه موسیقی در مقایسه با گروه دوم، بهبود قابل توجهی در مهارت‌های ارتباطی خود پیدا کرده‌اند. این تحقیق تنها یک نتیجه داشت؛ که موسیقی ارتباطات و احساسات را در کودکان اوتیستیک بهبود می‌بخشد.

2. به اجتماعی شدن کمک می‌کند

جالب است بدانید که؛ موسیقی باعث بهبود اعتماد به نفس کودکان اوتیستیک در محیط‌های اجتماعی می‌شود. یادگیری موسیقی به این کودکان کمک می‌کند تا بتوانند یک آهنگ را بلند در یک محیط اجتماعی بخوانند یا حتی با آهنگ برقصند، بدون اینکه از دیگران خجالت بکشند. برای کودکان اوتیستیک که تعامل با دیگران برای آنها بسیار سخت است، آشنا کردن آنها با یک آلات موسیقی می‌تواند به کودک اوتیستیک کمک کند تا مهارت‌های اجتماعی خود را بهبود بخشند. هنگامی که کودک یاد می‌گیرد که چگونه ساز را بنوازد، ابتدا با ساز ارتباط برقرار می‌کند و سپس با دیگران. این کار باعث می‌شود تا این موسیقی دان های کوچلولو تشویق شوند و بتوانند خود را در اجتماع پیدا کنند.

موسیقی و نواختن آلات موسیقی همچنین به کودکان اوتیستیک اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به لمس یا تماس چشمی مستقیم با دیگران، احساس اجتماعی شدن امن را تجربه کنند. به عنوان مثال، درام، یک ساز موسیقی کوبه‌ای به جفت نوازندگان اجازه می‌دهد بدون نیاز به تماس چشمی با دیگران بنوازند. این چیزی است که کودکان اوتیستیک ممکن است ترجیح دهند زیرا تماس چشمی برای آنها چالش برانگیز است.

3. شناخت را بهبود می بخشد

موسیقی دارای الگوهای ریتمیک است که به کودکان اوتیستیک ابزاری ساختاریافته برای درک پیام‌های شنیداری می‌دهد. علاوه بر این، موسیقی چند حسی است و حواس بینایی، شنوایی و لامسه کودک را درگیر خود کرده و یادگیری و درک را تقویت می‌کند. همچنین نشان داده شده است که کودکان مبتلا به اوتیسم، یادگیری موسیقی را در مقایسه با یادگیری دیداری یا شنیداری ترجیح می‌دهند. آنها علاقه شدیدی به موسیقی و توانایی‌های آن به صورت قابل توجهی دارند. این بدین معناست؛ که وقتی موسیقی بخشی از یادگیری آنها باشد، یادگیری برای آنها آسان‌تر می‌شود. علاوه بر این، نواختن یک آلت موسیقی کل مغز را درگیر خود می‌کند. در واقع؛ موسیقی نیمکره‌های هنری و تحلیلی مغز را در کودکان با نیازهای ویژه تحریک می‌کند. این مشارکت توانایی کلی فکری کودک را در مقایسه با سایر فعالیت‌هایی که دوطرفه هستند بهبود می‌بخشد.

4. به مشکلات عاطفی کمک می‌کند

بسیاری از کودکان اوتیستیک در بیان احساسات خود به مشکل می‌خورند. چنین کودکانی در صورتی که درک نشوند، عصبانی می‌شوند. این حس خشم می‌توانند به آنها آسیب جدی وارد کند. استفاده از موسیقی در چنین سناریوهایی می‌تواند به آرامش کودک کمک کند. موسیقی همچنین می‌تواند تحمل آنها را در برابر استرس و ناامیدی بهبود بخشد. موسیقی همچنین یک انگیزه عالی برای کودکان اوتیستیک برای بهبود رفتارشان است. گوش دادن به موسیقی می تواند به کودک اوتیستیک شما انگیزه دهد تا آرام بماند. درگیر شدن در فعالیت‌هایی مانند رقص خلاقانه هم باعث ایجاد اعتماد به نفس در کودکان مبتلا به اوتیسم می‌شود.

در پایان، موسیقی ابزار فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند بر توانایی‌های ارتباطی، اجتماعی، عاطفی و شناختی کودک اوتیستیک تأثیر مثبت بگذارد. کودک اوتیستیک خود را تشویق کنید که به موسیقی گوش دهد، به کلاس رقص برود یا شروع به نواختن یک آلت موسیقی کند، تا از مزایای موسیقی لذت ببرید.

منبع: وبسایت محیا نیوز

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar