برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo
  1. جذاب ترین ها
موسیقی

شکستن قفل کنسرت‌ ها توسط خواننده‌ «‌مثلا روم زوم کنی»

منبع
بروزرسانی
شکستن قفل کنسرت‌ ها توسط خواننده‌ «‌مثلا روم زوم کنی»

هفت صبح/ خب جریان زندگی نیرومندتر از هر چیز دیگری‌ست، حالا «زندگی» می‌خواهد برگردد، مثلا اکران سینماها را کمی رونق داده‌اند و یا تلاش می‌کنند با برگزاری کنسرت، آن چیزهایی که چند ماه گذشته غایب بوده را احضار کنند، این بار قرعه احضار به نام خواننده «روم زوم کنی!» افتاده.

راســتش را بخواهید چند ماهی است از بس موزیک جدید به بازار نمی‌آید و کلا مارکت خوابیده از نوشتن درباره موسیقی احساس شرمندگی می‌کنم. البته که به من ربطی ندارد و واقعا در مارکت مجاز خبر و حاشیه‌ای نیســت که اصلا بشود به آن پرداخت. این هفته هم ترک‌های جدید کم بودند و اغلب آن‌هایی هم که به بازار آمدند کار خواننده‌های تازه‌کار و گمنام است.

در سه چهار ماه اخیر شاید برجسته‌ترین آثار مربوط به علیرضا قربانی، ســالار عقیلی و تک ترک امین بانی بود که روی پیشخوان سایت‌ها قرار گرفت. البته که یک خواننده پاپ نسل جدید هم یکی دو ماه اخیر فعالیت‌هایی داشت و قطعاتی هم تولید و پخش کرد. 

صحبت از زانکو است. همان خواننده قطعه معروف «مثلا روم زوم کنی» که همه مــا حداقل یک بار آن را شــنیده ایم. در ماه‌های اخیر او یکی از معدود خوانندگانی بود که در این شرایط پر ریسک آهنگ جدید بیرون داد و حالا هم خبر رسیده ششم بهمن ماه در سالن بین‌المللی میلاد نمایشگاه کنسرت دارد و این اولین اجرایی اســت که بعد از شرایط سخت کرونا و ناآرامی‌های اخیر کشور به روی صحنه می‌رود. تاریخ بلیت‌فروشی‌اش از ســوم بهمن ماه آغاز شده و این یعنی تهیــه کنندگانش پیش بینی می‌کنند او در ســه روز بتواند بلیت‌های دو ســانس اجرایش را سلد اوت کند که البته پیش‌بینی بعیدی هم نیست. گویا قرار است قیمت بلیت‌ها هم چیزی بین 250 تا 450 هزار تومان به فروش برسد. البته که افزایش قیمت بلیت‌های کنسرت هم خودش به معضلی تبدیل شده و در شرایط اقتصادی کنونی بعید است که همه خواننده‌ها بتوانند چنین شانسی را داشته باشند که با چنین قیمت‌هایی سالن‌هایشان را پر از مخاطب کنند.

اما با این حال شنیده‌های در گوشی حاکی از آن است که تا پایان بهمن ماه قرار است استارت دوباره کنسرت‌ها در ایران کلید بخورد و تععدادی از خوانندگان پاپ معروف هم در صف آغاز کنسرت‌ها هستند.

حجت اشرف‌زاده یکی از خوانندگانی است که این هفته قفل مارکت را شکسته و قطعه جدید ش با نام «رفته از دست» را تولید و پخش کرده. او که چندی پیش هم در یک پست نسبت به پخش قطعاتش از تلویزیون اعتراض کرده بود در توضیحات آهنگ جدیدش در اینستاگرامش نوشته : «پیشکش به نگاه مادران داغدار سرزمینمان و لالایی‌های ماندگارشان در پهنه تاریخ» قطعه جدید اشرف‌زاده به آهنگسازی و تنظیم کمال صداقت بر روی شعری از مرتضی ساعتچی تهیه و تولید شده. 

بگذارید در آخر از نتیجه جالب یک تحقیق که اخیرا انجام شده بگوییم . اخیرا تحقیقات زیادی در مورد تاثیرات مثبت و منفی آهنگ غمگین روی انسان‌ها صورت گرفته است . گاهی حالتی برای ما پیش می آید که ناراحتی و افسردگی ما را در پی خواهد داشت. در این جور مواقع آهنگ دپ به کمک ما می‌آید . شاید این موضوع باورپذیر نباشد اما موسیقی غمگین غم و اندوهی را در ما زنده می‌کند که کاربرد موثری دارد. گوش دادن به آهنگ غمگین یا دپ امروزی البته به صورت متعادل می‌تواند احساسات ما را کنترل و تنظیم کند. برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند آهنگ غمگین اثرات منفی در زندگی افراد دارد باید بگوییم که این گونه نیست و در زیر چند اثر مفید را معرفی می کنیم.

موسیقی غمگین لذت بخش است. آهنگ دپ اگر دارای این سه ویژگی باشد لذت بخش است؛ باعث ایجاد ترس و اضطراب در ما نشود. ما را به یاد گذشته بیاندازد و دل‌پذیر و آرامش‌بخش باشد. گوش دادن به آهنگ غمگین باعث افزایش هورمونی به نام پرولاکتین که برای مقابله با غم و ناراحتی است می‌شود. یعنی در اصل با گوش دادن آهنگ دپ بدن خود را برای مقابله با اتفاق بد و ناگوار آماده می‌کنیم. همچنین افزایش هورمون دوپامین که برای مقابله با افسردگی مفید است یکی دیگر از مزایای گوش دادن آهنگ غمگین می‌تواند باشد.


همه ما در زندگی تجربه تلخ و ناخوشایند از دست دادن را بارها و بارها تجربه کرده و خواهیم کرد. یکی از اتفاق‌های ناخوشایندی که ممکن است رخ دهد از دست دادن شریک عاطفی ماست که از او جدا شده‌ایم و یا خدایی ناکرده بدتر از آن عزیز فوت شده باشد. با گوش دادن آهنگ غمگین می‌توانیم دل سیر گریه کنیم و هیجانات خود را تخلیه کنیم این تخلیه روانی سبب می‌شود که بعد از آن حال بهتری داشته باشیم و احساس سبکی بکنیم. البته موارد بیشتری از مزایای گوش دادن به آهنگ غمگین در نتیجه تحقیقات آمده مهم‌ترین‌هایش را گفتیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره