باشگاه خبرنگاران/ ميليون‌ها نفر در طول تاريخ و در سراسر دنيا بدون هيچ اثري ناپديد شده اند، اما برخي از داستان‌هاي مربوط به مفقود شدن افراد در تاريخ به حدي جذاب هستند که هنوز هم پس از گذشت دهه‌ها از رخ دادنشان مورد توجه همه مردم هستند. در ادامه اين گزارش برخي از اين داستان‌ها آورده شده است.

جان بريسکر

تصوير جان بريسکر

تصور کنيد فردي با ۶ فوت و ۵ اينچ عضله بي سر و صدا و بدون هيچ دليل ناپديد شود. اين دقيقاً همان اتفاقي است که براي جان بريسکر، ستاره سابق ABA و NBA که لبرون جيمز دهه ۱۹۷۰ ناميده مي‌شد، رخ داد. بعد از اينکه بريسکر به دليل ضربه زدن به بازيکن تيم ديگر از SuperSonics جدا شد، تصميم گرفت با دعوت ديکتاتور وقت اوگاندا، ايدي امين به اين کشور برود. از آن زمان تاکنون از بريسکر خبري نيست و هم تيمي‌هاي سابقش در SuperSonics حدس مي‌زنند که او در حالي که به عنوان مزدور مي‌جنگيد يا در مشاجره با پادشاه اوگاندا با شليک گلوله کشته شده است. وي در سال ۱۹۸۵، هفت سال پس از ناپديد شدن در اوگاندا، به طور قانوني مرده اعلام شد.

دي. بي. کوپر

تصوير دي. بي. کوپر

از زمان ناپديد شدن D.B تاکنون بيش از هزار مظنون مورد تحقيق قرار گرفته اند. کوپر تنها اسکاي جک حل نشده تاريخ را به انجام رساند. کوپر پس از سوار شدن به هواپيماي ۷۲۷ و تهديد به انفجار آن، مبلغ ۲۰۰ هزار دلار باج به همراه چهار چتر نجات و يک کاميون براي سوخت گيري هواپيما در سياتل دريافت کرد. کوپر پس از دومين پرواز، در حالي که در ارتفاع ۱۰ هزار پايي از هوا قرار داشت، از درب عقب باز شده هواپيما فرار جسورانه‌اي کرد. اگرچه مقداري از پول در نزديکي دريا کشف شد، اما هيچ سرنخ ديگري تا کنون به دست نيامده است. اين راز نسل‌ها است که نويسندگان محتوا‌هاي تلويزيوني و اينترنتي را به خود جذب کرده است.

اسکار زتا آکوستا (معروف به دکتر گونزو ترس و نفرت)

تصوير اسکار زتا آکوستا

هرکس که دوست هانتر اس تامپسون بود هر روز گرفتار حاشيه‌اي مي‌شد. اسکار وکيل و نويسنده مکزيکي-آمريکايي که شخصيت دکتر گونزو ترس و نفرت در لاس وگاس براساس آن ساخته شده بود. اسکار هنگام سفر به مکزيک در سال ۱۹۷۴ ناپديد شد. پسر آکوستا معتقد است که پدرش با افراد اشتباهي درگير شده است، به ويژه با توجه به اينکه آخرين کلمات او در آخرين تماس تلفني اش اين بود: " سوار شدن بر قايقي پر از برف سفيد".

گوما آگيار

تصوير گوما آگيار

گوما ميليونر برزيلي عجيب و غريبي بود که پس از دعوايي که با همسرش داشت با بردن قايق ماهيگيري ۳۱ فوتي خود به دريا رفت. همان شب، قايق به ساحل برگشت و موتور آن بدون هيچ نشانه‌اي از آگيار روشن بود. او يک همسر، چهار فرزند و ۱۰۰ ميليون دلار ثروت از خودش به جا گذاشت. با توجه به اختلال دوقطبي آگيار، وکيل وي معتقد است که ممکن است اين ميليونر با برنامه ريزي قبلي ناپديد شده باشد. آگيار در ژانويه ۲۰۱۵ به طور قانوني مرده اعلام شد.

مايکل راکفلر

تصوير مايکل راکفلر

براي مايکل راکفلر، پسر نلسون آ. راکفلر، فرماندار وقت نيويورک، سفر به گينه نو و غرق شدن در فرهنگ قبيله‌اي آسمات عجيب نبود. اما وقتي قايق ۴۰ فوتي او در ۱۷ نوامبر ۱۹۶۱ گرفتار باتلاق شد، بومي‌ها براي کمک به او به ساحل رفتند و کمي بعد راکفلر را تنها گذاشتند. راکفلر از ترس اينکه راهنما‌ها غرق شده اند، تصميم گرفت تا ساحل شنا کند. اگر کوسه‌ها يا تمساح‌هاي آب شور او را نخورده باشند، بسياري تصور مي‌کنند که او ممکن است قرباني شکارچيان يا آدمخواران شده باشد.

مادلين مک کان

تصوير خانواده مادلين مک کان

بدترين ترس يک خانواده اين است که فرزند خود را از دست بدهند و ديگر او را نبيند. چنين فاجعه‌اي براي خانواده مک کان رخ داد. مادلين، سه ساله هنگامي که والدينش در حال صرف شام بودند، ربوده شد. ديلي تلگراف با انتشار گزارشي اين ناپديد شدن را شديدترين گزارش مفقودي در تاريخ معاصر توصيف کرد. مک کاني‌ها به دليل تنها گذاشتن فرزندان خودشان، هنگام صرف غذا در رستوران، از طرف مردم مورد انتقاد شديد قرار گرفتند و مردم تصور مي‌کنند که ممکن است خودشان مقصر باشند. علي‌رغم تحقيقات مشترک توسط سازمان‌هاي اجراي قانون بريتانيا و پرتغال، تاکنون هيچ سرنخي پيدا نشده است.

جيمي هوفا

تصوير جيمي هوفا

داستان مفقود شدن هوفا، يکي از معروف‌ترين ماجرا‌ها در طول تاريخ است. او شخصيتي بحث برانگيز بود که تيمستر را رهبري مي‌کرد و به دليل دستکاري در هيئت منصفه و جنايات ديگر در زندان به سر مي‌برد. هوفا در ۳۰ جولاي ۱۹۷۵ در پارکينگ يک رستوران ناپديد شد. مدت‌ها است که شايعاتي درباره ناپديد شدن او وجود دارد، اما شايعات مبني بر دفن او در ورزشگاه و پيدا نشدن جنازه اش از ياد‌ها رفته است.

ريچي ادواردز

تصوير ريچي ادواردز

ادواردز، ترانه سرا و گيتاريست گروه Manic Street Preachers بود. جسد بي جان او پيش از شروع يک تور موسيقي در مکاني عجيب کشف شد. خودروي وي در نزديکي پل Severn متروکه پيدا شد، محلي که خودکشي‌هاي بسياري در آن رخ مي‌دهد. خانواده وي به گروه موسيقي گفتند که بدون ريچي به کار خود ادامه دهند. در طول اين سال‌ها شايعاتي مبني بر احتمال زنده بودن وي وجود داشته، اما ادواردز در سال ۲۰۰۸ رسما مرده اعلام شد. هم گروهي‌هاي او هنوز معتقدند که او ممکن است زنده باشد.

آمليا ارهار و فرد نونان

تصوير آمليا ارهار و فرد نونان

حدود ۷۵ سال پس از آنکه ارهارت به همراه فرد نونان براي گشتن دور دنيا حرکت کردند، ناپديد شدند و از آن زمان تاکنون اين اتفاق همچنان گيج کننده است. نظريات در مورد ناپديد شدن او تا ربوده شدن توسط بيگانگان هم پيش رفته و Star Trek: Voyager او را به شکل هان سولو منجمد نشان مي‌دهد و ادعا مي‌شود او به سياره ديگري منتقل شده تا در آينده‌اي دور توسط کاترين جانوي دوباره کشف شود.

فرار از آلکاتراز

تصوير فراريان از آلکاتراز

به عنوان يک زندان عجيب، بسياري معتقد بودند امکان فرار از آلکاتراز وجود نداشت. اما فرانک موريس و برادران جان و کلارنس انگلين توانستند غير ممکن را انجام دهند: فرار از آلکاتراز. علي‌رغم تعقيب و گريز بلند پروازانه، فراريان هرگز پيدا نشدند. بسياري تصور مي‌کنند که آن‌ها در آب‌هاي سرد و آلوده به کوسه در اطراف جزيره غرق شده اند. اما با توجه به توطئه مبتکرانه‌اي که آن‌ها را قادر ساخت تا در قدم اول همکاري کنند، اين احتمال وجود دارد که اين سه نفر اکنون با خوشحالي در گوشه‌اي دور از آمريکا زندگي کنند.

گاوين اسميت

تصوير گاوين اسميت

اسميت به عنوان مدير توليد فيلم براي استوديو 20th بسيار فرد موفقي بود. او در توليد فيلم سه گانه آواتار و جنگ ستارگان حضور داشت و متاهل و پدر سه فرزند است. اما اين مرد ۵۷ ساله از ۱ مي ۲۰۱۲ مفقود شده است.

حتي پس از پخش فيلم America’s Most Wanted، هيچ اثري از مدير اجرايي به چشم نمي‌خورد. جستجو‌هاي پليس از زمان مفقودي تاکنون بي نتيجه مانده و آن‌ها حتي مطمئن نيستند که بازي بدي در کار باشد. اسميت بدون هيچ اثري ناپديد شده است.

گزارش از مائده زمان فشمي

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar