برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo

آیت‌الله صدیقی: حج ایجاد تشکل بیرونی امت اسلامی و محور آن مسأله برائت است

منبع
ايرنا
بروزرسانی
آیت‌الله صدیقی: حج ایجاد تشکل بیرونی امت اسلامی و محور آن مسأله برائت است

ایرنا/ خطیب نماز جمعه تهران حج را سمبل و نماد جامعیت احکام دین دانست و گفت: هر یک از عبادات یا بُعد فردی دارد و یا بُعد اجتماعی؛ اما در حج همه این ابعاد تعبیه شده است.

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی خطیب نماز جمعه تهران در خطبه های این هفته به مناسبت های ماه ذی‌القعده از جمله هبوط حضرت آدم از بهشت به زمین اشاره کرد و گفت: حضرت آدم پس از خروج از بهشت تقصیر این سقوط را حتی به گردن شیطان نینداخت و با حالت تضرع از درگاه الهی درخواست توبه و بخشش کرد.

وی افزود: حضرت آدم با این شیوه به فرزندان خود آموخت اگر لغزشی پیش آمد از جایگاه خودمان پائین آمدیم باید با امید آن را جبران کنیم. اولین امتیاز حضرت آدم این بود که فهمید مشکلی را که خودش به وجود آورده باید آمادگی نشان بدهد تا خدا شرایط جبران آن را برای او به وجود بیاورد.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز با تبریک دهه کرامت به ملت ایران، این دهه را متعلق به امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) دانست و با اشاره به روایات صادر شده از جانب ائمه به بیان اهمیت زیارت حضرت فاطمه معصومه (س) پرداخت که در روایات متعدد به زائران آن حضرت وعده بهشت داده شده است.

آیت‌الله صدیقی با بیان اینکه امام رضا (ع) زیارت خواهر بزرگوارشان را معادل زیارت خود دانسته‌ و این عمل را نشانه ذات عرشی و معصومانه آن بانوی بزرگوار عنوان کرده اند.

وی با اشاره به در پیش بودن ایام حج، حج را سمبل و نماد جامعیت احکام دین دانست و اظهار داشت: عبادات سه دسته‌اند؛ عبادت بدنی، عبادت مالی ، عبادت درونی و فکری و انگیزشی. و هر یک از عبادات یا بُعد فردی دارد و یا بُعد اجتماعی؛ اما در حج همه اینها تعبیه شده است.

خطیب جمعه تهران افزود: تنها عبادتی که قصد نامیده شده است، حج است. حج بُعد درونی دارد و آن دوام ذکر است، جای جای حج اتصال دل به خداست. لذا خداوند متعال در آیات مختلف لفظ ذکر را برای حج به کار برده است.

آیت الله صدیقی در تبیین جنبه بیرونی حج به بیانات رهبر انقلاب در مورد این مسأله اشاره و تصریح کرد: حج ایجاد تشکل بیرونی امت اسلامی و محور آن مسأله برائت است. حضرت ابراهیم (ع) خانه خدا را ساخت اما سیره او اعلام برائت از دشمنان خدا بود.
 
وی با بیان این‌که حج بدون برائت، حج بی روح و خاصیت است، تأکید کرد: حج یک کنگره بین‌المللی است و اگر برائت نباشد پیام حج به کالبد امت اسلامی نمی‌رسد.
 

آیت‌الله با اشاره به فجایع صورت گرفته در غزه گفت: امام امت، حج را به عنوان رکن بیان کردند، این مسأله داشت کم رمق می شد، اما وقایع غزه نقطه عطفی خواهد شد، چون جریان منحط غرب نشان داد تا چه حد انسانیت با همه حقوق انسانی تضاد دارد.
 
امام جمعه موقت تهران جریان غزه را یک جریان شاخص ساز عنوان کرد و افزود: در این جریان از یک طرف با مظلومیت بی‌سابقه مردم فلسطین مواجه بودیم که در بدترین شرایط مقاومت می کنند و به هیچ چیز دسترسی ندارند، از طرف دیگر با ظلم و جنایت آمریکا و اسرائیل روبرو هستیم.
 
وی افزود: تبلیغات دنیای غرب به حدی بود که چه بسا با صرف میلیاردها دلار هم نمی شد این پیام را به مردم دنیا رساند، اما مغز متفکر مقاومت - جبهه مقاومت - باعث جلب توجهات به این موضوع شد، تا آنجا که دانشجویان در یک حرکت هماهنگ خودجوش به میدان آمدند و دستگیر و شکنجه می شوند و دنیا شاهد قساوت مدعیان حمایت از حقوق بشر و حقوق زنان در برخورد آن‌ها با دانشجویان و زنان شد.
 
حجت‌الاسلام صدیقی تأکید کرد: امسال سال حج برائت است که همه شرکت‌کنندگان در حج با هر نژادی فریاد مرگ بر آمریکا سر خواهند داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر