نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

قالیباف: امروز خانواده های ایرانی دخل و خرجش باهم نمیخواند

منبع
آخرين خبر
بروزرسانی
قالیباف: امروز خانواده های ایرانی دخل و خرجش باهم نمیخواند

آخرین خبر/ محمدباقر قالیباف امشب در برنامه میزگرد اقتصادی کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که از شبکه اول سیما پخش شد، گفت:  امروز خانواده های ایرانی دخل و خرجش باهم نمیخواند حتی کسانی که درآمد ثابت دارند

مهمترین بخش های اظهارات قالیباف

 ضمانت مدیر قوی بودن بنده سابقه کاری بنده است

ضمانت عملکرد بنده کارهایم در گذشته است که میتواند شاهد آن باشد.

بهره وری یعنی چه؟ چندین سال پیش در 110 این هوشمندسازی انجام شد، در تهران و پروژه های ملی نشان دادم در تمامی ارکان پروژه ها هستم

در رده های میانی چندین همت میل نمیشد بلکه حیف میشد!

اگر مدیر ارشد نتواند با استفاده از نخبگان مشکل را به مسئله تبدیل کند و قدرت حل مسئله نداشته باشد برنامه هفتم هم مانند باقی مسائل روی زمین میماند

در مجلس به من میگفتند برنامه هفتم هم مانند شش برنامه قبلی قدرت اجرا ندارد و برایش وقت نگذاریم

 امروز خانواده های ایرانی دخل و خرجش باهم نمیخواند حتی کسانی که درآمد ثابت دارند

نباید رئیس دولتی بیایید که آگاه به مسائل نباشد و اقتدار نداشته باش

در بخش سرمایه گذاری گذاری در پارس جنوبی با افت فشاری که رخ داد دسترسی کامل و استخراجی که امروز میکنیم نداریم.

در چند سال گذشته گاز وارداتی ما به نصف میرسد، این شرایط حساسی است و نمیتوان آزمون و خطا کرد و نمیشود مدیریت در سطح عالی کشور را به کسی سپرد که مدیریت قوی نداشته باشد 

 ما بعد از 50 سال موضوع قانون دائمی بانک مرکزی را تغییر دادیم

قانون دائم بانک مرکزی و برنامه هفتم آماده هستند تا در حوزه کسری بودجه و ناترازی که در مهار تورم کارساز هستند عملی شوند،

اما همه اینها یک کاغذی بیش نیستند و نیاز به یک مدیر قوی دارد 

 ما بیش از صادرات نفت و گاز به دیگر کشورها در کشور خودمان حیف و میل انجام میدهیم

برای یک جهش اقتصادی در مجلس یازدهم تمامی اصلاحات را انجام دادیم و برنامه هفتم هم آماده است.

شش برنامه داشتیم تا امروز که زیر 30 درصد انجام شده است.

قانون مثل گواهینامه ای است که حق رانندگی میدهد اما راننده باید با مهارت رانندگی کند 

 بی‌عرضگی دولت را نباید از جیب مردم برداریم
«قالیباف» نامزد انتخابات ریاست جمهوری: ️وقتی که ما به جایی که مردم را در اقتصاد مداخله بدهیم مداخله در زندگی و اقتصاد مردم انجام می‌دهیم.  ️

سهم دولت در ایران‌خودرو ۷ درصد و در سایپا ۱۷ درصد است، ولی برای همه هیئت مدیره تصمیم می‌گیرد و مدیرعامل می‌گذارد و قیمت خودروها را دستوری می‌کند.  ️خودرویی می‌دهد در تراز کشورهای همسایه بین ۳ تا ۴ برابر در قیمت گران‌تر است  ️ماشین‌های منطقه که سوار می‌شوند صدی ۴ مصرف می‌کنند شما صدی ۹ مصرف می‌کنید. بی‌عرضگی دولت را نباید از جیب مردم برداریم.

مشروح اظهارات قالیباف

قالیباف تاکید کرد: رشد سالانه اقتصادی ما در یک دهه اخیر کمتر از یک درصد بوده اما تورم بسیار شدید است و همین باعث شده که دخل و خرج برخی از اقشار ما با هم همخوانی نداشته باشد و باید مسائلی مانند سلامت و اوقات فراغت خود را از دست دهند.

نیازمند مدیری قوی در دولت هستیم

وی ادامه داد: ما نیازمند مدیری قوی در دولت هستیم که اقتدار زیادی داشته باشد و اجرای قوی داشته باشد و بتواند در طول برنامه هفتم دقیقاً به مردم بگوید چه در زمین و زیرساخت‌ها داریم و چه سر سفره مردم وجود دارد. شکی نیست که باید یکسری اصلاحات اقتصادی انجام شود. بخشی از فشار اقتصادی و تحریم‌ها ناشی از کار دشمن است اما بی تدبیری، بی عرضگی هم آثار سویی دارد و ریشه اصلی حیف کردن سرمایه‌های ماست.

مهار تورم و رشد اقتصادی دو کار مهم است
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: مهار تورم و رشد اقتصادی دو کار مهم است که برای رفع مشکلات اقتصادی مهم است. برای رفع کسری بودجه و ناترازی بانکی باید چاره‌اندیشی شود.

قالیباف اظهار کرد: ما بعد از ۵۰ سال، قانون دائمی بانک مرکزی را تصویب کردیم و قانون برنامه هفتم توسعه را هم در کنار آن داریم. از طریق اجرای دقیق این قوانین از سوی یک مدیر قوی می‌توانیم کسری بودجه و مشکلات مربوط به ناترازی های موجود در بخش اقتصادی را مرتفع کنیم.

دخل و خرج خانواده‌های ایرانی با هم همخوانی ندارند
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: امروز دخل و خرج خانواده‌های ایرانی حتی برای کسانی که درآمد ثابت دارند، با هم همخوانی ندارند. بر این اساس، نباید رئیس دولتی روی کار بیایید که آگاه به مسائل نباشد و اقتدار نداشته باشد. نباید کسی بیاید که توان اجماع‌سازی، کارنامه قوی و تجربه نداشته باشد. برای رسیدن به نقطه مطلوب باید مهار تورم و رشد اقتصادی را محقق کرد.

وی بیان کرد: نمی‌توان آزمون و خطا کرد و نمی‌شود مدیریت در سطح عالی کشور را به کسی سپرد که مدیریت قوی نداشته باشد. اگر نتوان با روش و ابزار مشخص و مدیریت قوی به راه حل درست رسید، یعنی فرصت را از دست دهیم و این ظلم به مجموعه است.
قالیباف متذکر شد: مجلس یازدهم قانون نظام تامین مالی را تصویب کرد و بر این اساس، برای جهش اقتصادی از جهت وجود قانون مشکلی نداریم و برنامه هفتم توسعه هم آماده است. ۶ برنامه قبلی توسعه کشور زیر ۳۰ درصد اجرا شده است، لذا احتیاج به مدیر قوی برای اجرای قانون برنامه داریم.
وی گفت: می‌گویند این کار را می‌کنیم اما در ۴۵ سال گذشته کارنامه‌ای دارید که کاری انجام دادید؟ ما نمی‌توانیم ریسک کرده و آزمون و خطا کنیم. بنده متعهد به ایجاد تحول هستم.
قالیباف در پاسخ به سوال آل اسحاق مبنی بر اینکه عواملی که نمی‌گذارند برنامه‌های ۵ ساله توسعه کشور اجرایی شود چه کسانی هستند و برای تحقق برنامه هفتم توسعه چه خواهید کرد، ادامه داد: معتقدم یک مدیر قوی و مسلط می‌تواند این کارها را انجام دهد که ضمانت آن، عملکرد بنده در ادوار گذشته در نیروی انتظامی و شهرداری تهران است.

هوشمندسازی، شفاف‌سازی و مردمی‌سازی خیلی مهم است
وی بیان کرد: هوشمندسازی، شفاف‌سازی و مردمی‌سازی خیلی مهم است و با هوشمندسازی می‌توان بر دیوان‌سالاری مقابله کرد. اگر مدیر ارشد نتواند مشکل را تبدیل به مساله کرده و با استفاده از کارشناسان قدرت حل مساله نداشته باشد، وضعیت فعلی ادامه پیدا می‌کند. قول شرف می‌دهم برنامه هفتم را اجرایی کرده و با قدرت آن را پیاده کنم. درخواست تاخیر در تعویق قانون بانک مرکزی بود که در جلسه سران قوا مخالفت کردم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دیگر آل اسحاق مبنی بر اینکه آیا در دولتش ما درآمد اقشار متوسط جامعه افزایش پیدا می‌کند، گفت: باید سپر حمایتی برای اینها پیش بینی کرد تا وقتی فردی می‌خواهد ازدواج کند، حداقل چند قلم کالای اساسی را بتواند تامین کند.

وی ادامه داد: اگر ۲۰ درصد حقوق را در سال افزایش می‌دهیم، در سبد حمایتی هم باید مابه التفاوت را یارانه داده و کمک کنیم و در کنار آن هم باید سرمایه گذاری تقویت و کیک اقتصادی را بزرگ کرده و درآمد دولت را هم باید از مبادی مختلف از جمله مالیات تامین کرد.

نمی‌شود از جیب مردم برداریم و بعد فضولی در کار مردم کنیم
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال آل اسحاق درباره وضعیت بازار خودرو، بیان کرد: به جای آنکه مردم را در اقتصاد مداخله دهیم، در زندگی مردم و اقتصاد آنها مداخله می‌کنیم که نمونه آن خودرو است.

وی تاکید کرد: سهم دولت در ایران خودرو و سایپا ۷ درصد است اما دولت، مدیرعامل آنان را تعیین کرده و هزینه بالا و قیمت خودرو را دستوری می‌کند و بعد خودرویی می‌دهد که گران‌تر از قیمت خودروهای همسایه و با مصرف سوخت بالاتر است. نمی‌شود از جیب مردم برداریم و بعد فضولی در کار مردم کنیم.

قالیباف گفت: همه این مشکلات را اصلاح می‌کنم که به ضمانت کارنامه و شناخت و برنامه خود می‌گویم. وقتی برنامه هفتم را می‌نوشتیم می‌گفتیم یعنی فرصت می‌شود مدیری بیاید که برنامه را اجرایی کند که پا به میدان گذاشتم تا در شرایط سخت به مردم خدمت کنم.

گفتنی است، حجت‌الاسلام حسین حسین زاده بحرینی، داوود دانش جعفری و یحیی آل اسحاق به عنوان کارشناسان برنامه و مجید شاکری و سیدامیر سیاح به عنوان مشاوران محمدباقر قالیباف در این نشست حضور داشتند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره