آخرین خبر/ ظهر امروز خبر توقیف یک کشتی خارجی ‌حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق اعلام شد. براساس اطلاعیه سپاه این عملیات به منظور کشف و مقابله با قاچاق سازمان یافته در روز یکشنبه مورخ 23 / 4 / 98 پس از هماهنگی و حکم مراجع قضایی، در جنوب جزیره لارک انجام شده است.

پس از اعلام توقیف این کشتی شایعاتی در فضای مجازی مطرح شد و برخی مدعی شدند این کشتی با پرچم انگلیس در حال حرکت بوده است. درهمین رابطه یک منبع آگاه با تکذیب این موضوع به خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرد که این کشتی دارای پرچم پاناما بوده است. همچنین در تصاویری که پرس تی وی پخش کرده است اسم (ریاح /پاناما) (RIAH/PANAMA) روی بدنه کشتی دیده می شود. سخنگوی دولت انگلیس نیز در این مورد گفت: «در حال حاضر ما از وجود هرگونه منافع انگلیسی در این کشتی، بی‌اطلاع هستیم.»

در همین رابطه «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه گفت بر خلاف آنچه رسانه‌ها ادعا کرده‌اند، ایران تانکر نفتکشی توقیف نکرده است، بلکه آنچه که توقیف شده، کشتی قاچاقچیان سوخت است. «جولیان بورگر» خبرنگار روزنامه «گاردین» که در آمریکا حضور دارد، نوشته است که ظریف در جمع گروهی از خبرنگاران در نیویورک، در مورد ادعای توقیف یک تانکر نفتکش، گفته است: «نه، این یک تانکر نیست. یک کشتی کوچک است که یک میلیون لیتر، نه یک میلیون بشکه، نفت حمل می‌کرده است. ما هر روز این کار را انجام می‌دهیم. این‌ها افرادی هستند که نفت ما را قاچاق می‌کنند.»

حمایت آمریکا از قاچاقچیان!
با این حال آمریکا در واکنشی عجیب از توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت در خلیج فارس ابراز ناخرسندی کرد و ان را محکوم کرد! وزارت خارجه آمریکا مدعی شد ایران در حال آزار کشتی‌هایی است که از تنگه هرمز عبور می‌کنند. در این بیانیه آمده است: ایران باید این فعالیت‌های غیرقانونی را متوقف کرده و فورا کشتی و خدمه‌ای را که بر اساس گزارش‌ها توقیف شده‌اند، آزاد کند.

گفتنی است به دنبال صدور مجوز در اسفند سال گذشته توسط وزیر کشور به سپاه جهت مبارزه با قاچاق، تنها در یک مورد طی فروردین ماه امسال بیش از " 12.5 میلیون" لیتر سوخت قاچاق از یک کشتی کشف و 21 نفر از ملیت‌های گوناگون منطقه ای و فرامنطقه ای دستگیر شدند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید