تسنیم/ خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم با ۲۰ نفر از نمایندگان ردصلاحیت شده تماس گرفت. ۱۰ نفر از آنها که حاضر به پاسخگویی درباره دلایل ردصلاحیت خود شدند، علت آن را اعلام کرده‌اند که آیا از نظر آنها این مسئله سیاسی بوده است یا خیر؟

شورای نگهبان اخیراً نتیجه اولیه احراز صلاحیت‌های داوطلبان نمایندگی مجلس را به وزارت کشور اعلام کرده و این وزارت‌خانه نیز آنها را در اختیار کاندیداها قرار داده است. حدود 16 هزار نفر در انتخابات این دور مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کرده بودند تا بتوانند کاندیدا باشند، با این حال پس از سه دور بررسی صلاحیت‌ها توسط هیئت‌های اجرایی و سپس هیئت‌های نظارت استانها و هیئت نظارت مرکزی، این داوطلبان تا الان در 4 گروه احراز صلاحیت شده، عدم احراز، ردصلاحیت شده و فاقدین شرایط قرار گرفته‌اند.

از همان ابتدای اعلام نتایج مباحث مختلفی درباره‌ی احراز صلاحیت‌ها در رسانه‌ها و در تریبون‌ها مطرح می‌شود. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری توضیحات مفصلی راجع به بررسی صلاحیت‌ها ارائه کرد و در خلال صحبت‌های خود گفت که حدود 90 نفر از نمایندگان فعلی مجلس نیز ردصلاحیت شده‌اند که عمدتاً به دلیل مسائل اقتصادی و... بوده است.

امروز علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود نسبت به این مسئله واکنش نشان داد و درباره آن ابراز تردید کرد.(از اینجا بخوانید). با این حال عباسعلی کدخدائی نیز توضیحاتی در پاسخ به علی لاریجانی مطرح کرده است.

مهمترین شائبه‌ای که درباره احراز صلاحیت‌ها می‌تواند وجود داشته باشد، سیاسی بودن آنهاست. خبرنگار خبرگزاری تسنیم بر این اساس با نزدیک به 20 تن از نمایندگان این دوره مجلس که تا این لحظه صلاحیت‌شان رد شده است تماس گرفته و درباره جزئیات علت ردصلاحیتش گفتگو کرده است. از این 20 نماینده 10 نفر حاضر به صحبت شدند و مابقی اعلام کردند که حاضر به گفتگو نیستند. خبرگزاری تسنیم طی روزهای آینده نیز با بقیه نمایندگان در این باره تماس خواهد گرفت؛ با این حال آنچه در ذیل می‌آید پاسخ این نمایندگان به چرایی ردصلاحیتشان است. از این 10 نماینده، 5 نفر اصولگرا و 5 نفر اصلاح‌طلب هستند:

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید