فارس/ وزير امور خارجه در گفت و گوي تلفني دبيرکل سازمان ملل با بيان اينکه اقدام واشنگتن هيچ مبنايي در قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام ندارد، از دبيرکل و اعضاي شوراي امنيت خواست به وظايف قانوني خود در مقابله با سرکشي دولت آمريکا عمل کنند.

 
در تماس تلفني عصر امروز (پنجشنبه) آنتونيو گوترش دبيرکل سازمان ملل متحد با محمدجواد ظريف وزير امور خارجه،  آنتونيو گوترش ضمن ارائه گزارشي از آخرين تلاش‌هاي ملل متحد براي پايان دادن به جنگ در يمن، از جمهوري اسلامي ايران درخواست کمک براي حل و فصل برخي مشکلات زيست محيطي در بندر حديده داشت که وزير امور خارجه آمادگي کشورمان براي مساعي جميله در اين خصوص را اعلام کرد.

ظريف نيز با استفاده از فرصت اين گفتگوي تلفني به اقدام غير قانوني ايالات متحده اشاره کرد و ضمن يادآوري مسئوليت شوراي امنيت و دبيرکل در اين خصوص اظهار داشت : براساس اجماع کليه اعضاي برجام و اعضاي شوراي امنيت و حقوقدانان بين‌المللي، آمريکا عضو برجام نيست و اقدام واشنگتن هيچ مبنايي در قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام نداشته و تبعات خطرناکي براي حقوق بين الملل خواهد داشت و نتيجه اي جز تخريب سازوکارهاي بين المللي و بي اعتباري شوراي امنيت به دنبال نخواهد داشت.

وزير امور خارجه کشورمان تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران از دبيرکل و اعضاي شوراي امنيت انتظار دارد به وظايف قانوني خود در مقابله با سرکشي دولت آمريکا عمل کنند. 

دبيرکل ملل متحد نيز در پاسخ اظهار داشت: به دقت نکات مطروحه را در نظر مي گيرد.

«مايک پامپئو» وزير امور خارجه آمريکا بامداد امروز (پنجشنبه) در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نيوز ضمن هشدار به چين و روسيه به دليل مخالفت با قطعنامه بازبيني شده واشنگتن براي تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي ايران در شوراي امنيت تصريح کرد که ايالات متحده براي اجراي تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران مصمم است.

گزارش‌هاي منتشر شده حاکي از آن است که «مايک پامپئو» امروز به نيويورک مي‌رود و رئيس شوراي امنيت را از تصميم آمريکا براي فعال کردن «مکانيسم ماشه» (اسنپ‌بک) که در قطعنامه ۲۲۳۱ ذکر شده، مطلع کند. 

رئيس جمهور آمريکا بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) در کنفرانس خبري اعلام کرد که به وزير خارجه خود گفته به سازمان ملل قصد آمريکا براي فعال کردن سازوکار بازگشت تحريم را اعلام کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar