آخرين خبر/ نخست‌وزير عراق که به آمريکا سفر کرده است امروز با ترامپ ديدار کرد، رئيس جمهور آمريکا در اين ديدار با بيان اينکه هدف آمريکا از حضور در عراق مقابله با تحرکات احتمالي ايران است مدعي شد مجبور نيستيم در عراق باشيم و مي‌توانيم آنجا را ترک کنيم.

به گزارش فارس، ترامپ در حضور الکاظمي به پرداخت ادعاهايي براي توجيه اشغالگري هاي آمريکا در عراق پرداخت و گفت: «نيروهاي کمي در عراق داريم، ولي آنها براي اين در آنجا حضور دارند که اگر ايران اقدامي انجام دهد، کمک کنند.» رئيس‌جمهور آمريکا در ادامه مدعي شد کشورش در بسياري از پروژه‌هاي استخراج نفت در عراق مشارکت مي‌کند. او همچنين گفت که آمريکا حضور محدود نظامي خود در سوريه را حفظ کرده‌ و در آينده آن را مورد ارزيابي قرار خواهد داد.

مصطفي الکاظمي نيز در اين کنفرانس خبري مدعي شد آمريکا به عراق در زمينه شکست داعش و سرنگوني صدام کمک کرده است. او گفت: «ما به دنبال ايجاد رابطه‌اي قوي با آمريکا هستيم که مبتني بر منافع مشترک بين دو کشور و چشم‌انداز آينده‌اي بهتر براي مردم عراق و ايالات متحده باشد.»

به گزارش ايرنا، رئيس‌جمهور آمريکا در ادامه در پاسخ به سئوال يک خبرنگار مبني بر اينکه آمريکا چه کمکي به عراق براي مقابله با «شبه‌نظاميان» و برقراري دموکراسي خواهد کرد، گفت: «کاري که ما انجام مي‌دهيم اين است که هر جا بتوانيم کمک مي‌کنيم.»

وي در ادامه تصريح کرد: «اما عراق يک کشور مستقل است که نخست‌وزير و مقام‌هاي مسئول دارد که اين کشور را اداره مي‌کنند. ما مدت‌هاي مديد در عراق حضور داشته‌ايم. ما در آنجا بوده‌ايم و حالا داريم از آنجا خارج مي‌شويم. به زودي عراق را ترک مي‌کنيم. رابطه‌مان خوب است و توافق‌هاي نفتي عظيمي با عراق امضا مي‌کنيم.»وي درباره زمان خروج نيروهاي آمريکايي از عراق هم از مايک پمپئو وزير خارجه خود کمک گرفت که پاسخ داد: در اين باره با دولت عراق در حال رايزني هستيم و هرگاه به آن برسيم، اقدام خواهيم کرد.

شبکه سومريه عراق و خبرگزاري رسمي اين کشور (واع) نيز گزارش دادند که دونالد ترامپ در اين ديدار گفته است: «شمار زيادي از نيروهاي خود را از عراق خارج کرده‌ايم و تنها تعداد خيلي کمي از سربازان ما در اين کشور باقي مانده است». رئيس جمهور آمريکا در اين ديدار همچنين گفته است که خروج نيروهاي اين کشور از عراق «سريع» خواهد بود و در بازه زماني سه سال صورت خواهد گرفت.

از سوي ديگر خبرگزاري واع عراق از قول «احمد الصحاف»، سخنگوي وزارت خارجه عراق نوشت که اين کشور و آمريکا در خصوص تشکيل تيمي براي بررسي مکانيزم و جدول زمان‌بندي استقرار نيروهاي ائتلاف بين‌المللي به رهبري آمريکا در عراق به توافق رسيده‌اند.

صحّاف در اين باره گفت که دور دوم گفت‌وگوهاي راهبردي بين بغداد و واشنگتن در خصوص نحوه اجراي مصوبه پارلمان عراق مبني بر خروج نيروهاي اجنبي از خاک اين کشور نيز اظهار داشت که ششم نوامبر سال ميلادي جاري ( ۱۶ آبان) آغاز خواهد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar