ايسنا/ با وجود اعلام مخالفت تمام کشورهاي طرف برجام با تصميم اخير آمريکا مبني بر فعال‌سازي مکانيسم ماشه عليه ايران، رژيم صهيونيستي اين اقدام ايالات متحده را «شجاعانه» توصيف و از آن استقبال کرد.

به گزارش هاآرتص، بنيامين نتانياهو نخست‌وزير رژيم صهيونيستي، شوراي امنيت سازمان ملل را متهم کرد که به وظيفه خود براي حمايت از صلح و امنيت بين‌المللي عمل نمي‌کند و تاکيد کرد که اسرائيل با افتخار همراه با آمريکا ايستادگي مي‌کند و از بازگشت مجدد تحريم‌ها حمايت خواهد کرد.

نماينده اسرائيل در سازمان ملل نيز از ديگر کشورها خواست تا از اقدام آمريکا براي بازگرداندن تحريم‌ها عليه ايران حمايت کنند. او گفت: اگر کشورهاي عضو شوراي امنيت از اعمال مجدد تحريم‌ها حمايت نکنند، صدمات بزرگي به بار خواهد آمد که به توانايي اين شورا در مراقبت از صلح و امنيت جهاني صدمه مي‌زند.

وزير امور خارجه رژيم صهيونيستي هم در اظهاراتي خصمانه، ايران را به نقض مکرر توافق هسته‌اي متهم کرده و گفته اسرائيل از اقدام ايالات متحده آمريکا سپاسگزاري مي‌کند؛ چراکه اين يک «تصميم مهم و شجاعانه» با هدف بازيابي قانون و نظم جهاني در مورد توافقنامه‌هاي بين‌المللي است.

گابي اشکنازي از جامعه جهاني خواست تا از «ابتکار عمل آمريکا» حمايت کند تا به زعم آنها ثبات نظام بين‌الملل مطابق با رعايت کامل قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل احيا شود.

به گزارش ايسنا، بعد از اعلام رسمي تصميم آمريکا مبني بر فعال‌سازي مکانيسم ماشه که به منظور بازگشت تحريم‌هاي هسته‌اي سازمان ملل عليه جمهوري اسلامي ايران به کار گرفته شده است، ايران و تمام طرف‌هاي باقي‌مانده در برجام يعني کشورهاي روسيه، چين، آلمان، انگليس و فرانسه به طور رسمي مخالفت و عدم حمايت خود از اين اقدام را اعلام کردند.

آمريکا در ماه مي ۲۰۱۸ با تصميم دونالد ترامپ از برجام خارج شد و فعال‌سازي مکانيسم ماشه - که مي‌تواند به «بازگشت خودکار» تحريم‌هاي هسته‌اي عليه ايران بيانجامد - از سوي اين کشور، خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ است که مي‌گويد «اعضاي توافق هسته‌اي» حق استفاده از اين سازوکار را دارند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar