فارس/ نمايندگي بلژيک در سازمان ملل با تاکيد بر اينکه آمريکا به دليل خروج از برجام نمي‌تواند تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران را برگرداند، خواستار حفظ توافق هسته‌اي شد.

در ادامه مخالفت‌هاي مختلف با تصميم آمريکا براي فعال‌سازي مکانيسم موسوم به ماشه جهت بازگرداندن تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران و انزواي واشنگتن در عرصه جهاني، دولت بلژيک نيز به صف مخالفان پيوست.

دفتر نمايندگي بلژيک در سازمان ملل در صفحه توئيتر خود نوشت: «قضيه براي بلژيک مانند روز روشن است، آمريکا به دليل توقف مشارکت خود در برجام به تاريخ مي ۲۰۱۸، نمي‌تواند از طريق برجام تحريم‌ها را بازگرداند».

در ادامه بيانيه نمايندگي بلژيک در سازمان ملل آمده است: «ما بايد برجام را حفظ کنيم. اين تنها راه براي اطمينان حاصل کردن از صلح‌آميز باقي‌ماندن ماهيت برنامه هسته‌اي ايران است».

 

در واپسين ساعت روز پنجشنبه (به وقت تهران) بود که پامپئو با ارائه نامه‌اي رسماً سازمان ملل را از خواست خود براي بازگرداندن تمامي تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران مطلع کرد.

ساز و کار موسوم به بازگشت خودکار تحريم‌ها که با نام‌هاي ديگري مثل «مکانيسم ماشه» يا «اسنپ‌بک» نيز شناخته مي‌شود به دنبال احياي تمامي قطعنامه‌هاي تحريمي عليه تهران است که پس از حصول برجام ميان ايران و گروه موسوم به ۱+۵ تعليق شده بودند.

شبکه «سي‌اِن‌اِن» نيز با اشاره به مخالفت کشورهاي انگليس، فرانسه و آلمان با درخواست واشنگتن براي احياي تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران، نوشت که اين نشانه انزواي جهاني ايالات متحده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar