مهر/ سفير کشورمان در انگليس نوشت: تمامي کشورهاي عضو برجام و اتحاديه اروپا در اقدامي متحد و يکپارچه اعلام کردند که آمريکا به‌دليل خروج از برجام، امکان توسل به سازوکار «اسنپ بک» را ندارد.

حميد بعيدي‌نژاد سفير کشورمان در انگليس در حساب کاربري خود در توئيتر و در واکنش به اقدام روز گذشته آمريکا در استفاده از «مکانيسم ماشه» براي بازگرداندن تحريم‌هاي سازمان ملل متحد عليه ايران، نوشت: به‌دنبال اقدام يکجانبه آمريکا براي بازگشت تحريم‌هاي بين المللي عليه ايران، تمامي کشورهاي عضو برجام شامل انگليس، فرانسه، آلمان، روسيه، چين و اتحاديه اروپا، امشب به‌طور جداگانه ودر اقدامي متحد و يکپارچه اعلام کردند که آمريکا به‌دليل خروج از برجام، امکان توسل به سازوکار «اسنپ بک» را ندارد.

گفتني است، روز گذشته «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا با سفر به نيويورک و ديدار با سفير اندونزي در سازمان ملل متحد که کشورش رياست دوره‌اي شوراي امنيت را برعهده دارد، خواستار فعال شدن مکانيسم ماشه شد. اقداماتي که با مخالفت صريح کشورهاي باقي مانده در برجام و همچنين اتحاديه اروپا شد.

منتقدان به اقدام آمريکا معتقدند که به دليل آنکه دونالد ترامپ در هشتم مي ۲۰۱۸ دستور خروج يک‌جانبه آمريکا از برجام را صادر کرده است، ديگر واشنگتن حقي براي استفاده از سازوکارهاي تعريف شده در قالب توافق هسته‌اي و قطع‌نامه ۲۲۳۱ را دارا نيست.

به اعتقاد بسياري از کارشناسان، تلاش آمريکا براي بهره‌گيري از سازوکار مکانيسم ماشه يا همان اسنپ بک، به شکستي ديگر براي واشنگتن در شوراي امنيت تبديل خواهد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar