ايسنا/ سناتور آمريکايي در اظهاراتي از دونالد ترامپ بابت تلاش‌هايش براي از بين بردن توافق هسته‌اي با ايران قدرداني کرد.

تام کاتن، سناتور آمريکايي روز جمعه در توييتي نوشت: ايران از توافق هسته‌اي فاجعه‌بار جو بايدن و باراک اوباما به عنوان ترفندي براي ثروتمند کردن خود و وقت‌کشي استفاده کرد.

وي در ادامه توييت خود اقدامات دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا مبني بر "به پايان رساندن باقي‌مانده اين توافق" را ستوده است.

به گزارش ايسنا، ايالات متحده آمريکا ضمن متهم کردن ايران به عدم پايبندي به توافق هسته‌اي، رسما شوراي امنيت سازمان ملل را از خواست خود براي فعال کردن «مکانيسم ماشه» آگاه کرد.

تاکنون اين پيشنهاد آمريکا با مخالفت تمام قد کشورهاي مختلف روبرو شده است؛ آنها اعلام کرده اند که آمريکا که خود ناقض برجام است نمي تواند از مکانيسم ماشه استفاده کند.

در صورت فعال‌سازي مکانيسم ماشه، شوراي امنيت يک ماه فرصت دارد قطعنامه‌اي را براي تمديد تحريم‌هاي هسته‌اي عليه ايران تصويب کند؛ در غير اين صورت، تحريم‌ها خود به خود بازخواهد گشت.

هفته گذشته تلاش آمريکا براي تصويب قطعنامه اي مبني بر تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي عليه ايران با شکست مواجه شد.

اين اولين بار بود که آمريکا پيشنهادي را در شوراي امنيت مطرح و تنها يک کشور (جمهوري دومينيکن) از آن حمايت کرد. کارشناسان سياست خارجي اين اتفاق را شکستي بي سابقه و خفت بار براي آمريکا و آن را نشان از فروپاشي اقتدار پوشالي آمريکا دانستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar