ايسنا/ سفير پيشين فرانسه در آمريکا بيان کرد که مخالفت کشورهاي غربي با آمريکا به منزله مخالفت غرب با اعمال فشار حداکثري عليه ايران است.

گرارد آراد، سفير پيشين فرانسه در سازمان ملل، آمريکا و اراضي اشغالي روز جمعه در توييتي نوشت: مخالفت نزديک‌ترين متحدان غربي ايالات متحده با مشروعيت اين کشور در استفاده از فرايند بازگرداندن تحريم‌هايي که در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده است، تعهدات آن‌ها به برجام و مخالفت‌شان با سياست فشار حداکثري عليه ايران را تاييد کرده و حرف‌هاي زيادي در خصوص جايگاه امروزي آمريکا در جهان مي‌زند.

به گزارش ايسنا، ايالات متحده آمريکا ضمن متهم کردن ايران به عدم پايبندي به توافق هسته‌اي، رسما شوراي امنيت سازمان ملل را از خواست خود براي فعال کردن «مکانيسم ماشه» آگاه کرد.

تاکنون اين پيشنهاد آمريکا با مخالفت تمام قد کشورهاي مختلف روبرو شده است؛ آنها اعلام کرده اند که آمريکا که خود ناقض برجام است نمي تواند از مکانيسم ماشه استفاده کند.

در صورت فعال‌سازي مکانيسم ماشه، شوراي امنيت يک ماه فرصت دارد قطعنامه‌اي را براي تمديد تحريم‌هاي هسته‌اي عليه ايران تصويب کند؛ در غير اين صورت، تحريم‌ها خود به خود بازخواهد گشت.

هفته گذشته تلاش آمريکا براي تصويب قطعنامه اي مبني بر تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي عليه ايران با شکست مواجه شد.

اين اولين بار بود که آمريکا پيشنهادي را در شوراي امنيت مطرح و تنها يک کشور (جمهوري دومينيکن) از آن حمايت کرد. کارشناسان سياست خارجي اين اتفاق را شکستي بي سابقه و خفت بار براي آمريکا و آن را نشان از فروپاشي اقتدار پوشالي آمريکا دانستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar