مهر/ يک کارشناس مسائل سياست خارجي درباره استفاده آمريکا از «مکانيسم ماشه» گفت: وزارت امور خارجه بايد با کشور‌هاي اروپايي، چين و روسيه رايزني کند و آن‌ها را در مقابل خواست آمريکا قرار دهد.

حسين کنعاني مقدم کارشناس مسائل سياست خارجي درباره تلاش آمريکا براي استفاده از «مکانيسم ماشه» براي بازگرداندن تحريم‌هاي ايران، گفت: هفته گذشته آمريکايي‌ها در يک اقدام عليه ايران در شوراي امنيت براي تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي شکست خوردند.

وي افزود: از قبل هم پيش‌بيني مي‌شد که واشنگتن نخواهد توانست تا يک اجماع کافي در شوراي امنيت عليه ايران ايجاد کند و از همين رو شکست آمريکا محتمل بود. آمريکا از برجام به صورت يک‌جانبه خارج شده و تعهدات خود را اجرايي نکرده است و از همين رو خود ناقض قطع‌نامه ۲۲۳۱ به شمار مي‌آيد.
 
اين تحليلگر مسائل سياسي گفت: جامعه جهاني به درستي متوجه شده است که دونالد ترامپ با ابزار فشار و تهديد، به دنبال منافع خود است. پيش‌بيني اين بود که با شکست آمريکا در تصويب قطع‌نامه عليه ايران، آمريکا به صورت يک‌جانبه به دنبال فعال کردن مکانيسم ماشه خواهد رفت تا محاصره ايران را تکميل کرد.

کنعاني مقدم افزود: وزارت امور خارجه بايد با کشور‌هاي اروپايي، چين و روسيه رايزني کند و آن‌ها را در مقابل خواست آمريکا قرار دهد. چين، روسيه و کشور‌هاي اروپايي اين احساس را دارند که اگر آمريکا مکانيسم اسنپ بک را فعال کرده و اين موضوع اجرايي شود، ايران از برجام خارج خواهد شد و اين موضوع اصلاً مورد انتظار آن‌ها نيست.

وي در پاسخ به سوالي در زمينه اينکه برخي پيشنهاد مي‌کنند بايد تا انتخابات آمريکا صبر کرد و منتظر شکست ترامپ ماند، تاکيد کرد: استراتژي‌هاي نظام سلطه درازمدت است و در خصوص ايران نيز، آن‌ها به دنبال سلطه و بازگشت قدرت هستند. دشمني آن‌ها با ايران ربطي به دموکرات و جمهوري‌خواه ندارد. هر کدام از اين دو حزب بر سر قدرت بيايد، تفاوتي در اهداف خود ندارند و تنها ممکن است شيوه‌هاي مختلفي را در قبال ايران در پيش بگيرند.

اين کارشناس مسائل سياست خارجي اضافه کرد: اصطلاحاً مي‌گويند که دموکرات‌ها با پنبه سر مي‌برند و جمهوري‌خواهان با قمه سر مي‌برند. نبايد به پيروزي «جو بايدن» در انتخابات رياست جمهوري آمريکا دل خوش کرد و به آن اميد داشت و بايد اهرم‌هايي را در دست بگيريم که مانع از استفاده از قدرت آمريکا عليه کشورمان باشيم.

کنعاني مقدم گفت: استراتژي که رهبر معظم انقلاب فرمودند: بايد قوي شد و مقاومت کرد، تنها راه مقابله با نظام سلطه است و دلخوش کردن به حزب دموکرات و يا اروپا، نتيجه‌اي جز آنچه در کودتاي ۲۸ مرداد رخ داد، ندارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar