ايرنا/ وزير امور خارجه روسيه و مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا درباره برجام گفت وگو کردند و دو طرف خاطرنشان کردند که شرايط حقوقي براي پيشنهاد آمريکا به شوراي امنيت درباره تحريم ايران وجود ندارد.

به گزارش وزارت امور خارجه روسيه، روز 20 ماه اوت، سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه و جوسپ بورل مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا درباره دورنماي حفظ برجام مذاکره و تبادل نظر کردند.

دو طرف خاطرنشان کردند که هرگونه شرايط قانوني براي پيشنهاد آمريکا به شوراي امنيت سازمان ملل در مورد مسائل مربوط به اجراي برجام که با قطعنامه 2231 شوراي امنيت تاييد کننده آن يکپارچه است و واشنگتن در سال 2018 از آن خارج شد، وجود ندارد.

لاوروف و بورل در مورد برخي مسائل مهم در روابط روسيه و اتحاديه اروپا هم گفت وگو کردند. 

وزير خارجه آمريکا که با مخالفت جامعه جهاني با تحرکات ضد برجامي واشنگتن به خوبي آگاه است، درخواست فعال کردن سازوکار موسوم به ماشه را به رئيس دوره‌اي شوراي امنيت ارائه داد.

مايک پمپئو عصر پنج‌شنبه به مقر نيويورک سازمان ملل متحد آمد تا در ديدار با ديان ديجاني سفير و نماينده دائم اندونزي در سازمان ملل متحد که رياست دوره‌اي اين شورا را هم برعهده دارد، درخواست دولت ترامپ را براي بازگرداندن تحريم‌هاي شوراي امنيت عليه ايران ارائه دهد.

در اين ديدار که برايان هوک نماينده مستعفي آمريکا در امور ايران وزير خارجه ترامپ را همراهي کردند، پمپئو نامه‌اي را با امضاي کلي کرافت نماينده دائم آمريکا در سازمان ملل متحد ارائه داد که طي آن اعلام شده است ايران به تعهدات برجامي خود عمل نکرده و همچنين ممنوعيت تسليحاتي را نقض کرده است!

در نامه آمريکا به شوراي امنيت سازمان ملل متحد آمده است: مطابق بند ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱، به نيابت از دولتم مي‌نويسم که ايران بخش قابل توجهي از تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اجرا نکرده است.

سه کشور اروپايي عضو برجام با صدور بيانيه اي اعلام کردند که از اقدام آمريکا براي به کارگيري مکانيسم ماشه عليه ايران حمايت نمي کنند.

در اين بيانيه که يک نسخه آن در تارنماي وزارت امور خارجه انگليس منتشر شد آمده است: ايالات متحده آمريکا در تاريخ ۲۰ اوت (۳۰ مرداد) در نامه‌اي به شوراي امنيت سازمان ملل متحد خواستار فعال شدن مکانيسم ماشه شد که بر اساس آن يکي از مشارکت‌کنندگان برجام مي تواند خواستار بازگرداندن تحريم‌هاي چندجانبه اي شود که در سال ۲۰۱۵ وفق قطعنامه ۲۲۳۱ برداشته شد.

اسپوتنيک روسيه هم ديشب گزارش داد که نماينده روسيه در نيويورک خواستار برگزاري جلسه اضطراري شوراي امنيت درباره مساله ايران شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar