ايسنا/ سخنگوي وزارت خارجه چين اعلام کرد که آمريکايي حقي براي بازگرداندن تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران ندارد چراکه خود اين کشور در ابتدا "قول‌هايش را شکسته" بود.

به گزارش ايسنا، به نقل از آر تي، ژائو ليجيان، سخنگوي وزارت خارجه چين روز جمعه اعلام کرد که آمريکا حقي براي استفاده از مکانيسم بازگشت تحريم نداشته ؛چراکه اين کشور دو سال پيش از برجام خارج شده است.

وي در اين خصوص گفت: طرفين برجام و اکثريت غالب اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل اعتقاد دارند که تقاضاي آمريکا اساس قانوني نداشته و مکانيسم بازگشت تحريم‌ها نبايد فعال شود.

ليجيان با اشاره به اينکه آمريکا "قول‌هاي خود را شکسته است" اعلام‌کرد که عدم حمايت طرفين برجام از آمريکا در فعال‌سازي مکانيسم ماشه سند "عدم محبوبيت" واشنگتن است.

سخنگوي وزارت خارجه چين بيان کرد: اين نشان مي‌دهد که موضع يکجانبه آمريکا با اجماع کلي جامعه بين‌المللي مغاير است. تلاش آمريکا براي تضعيف برجام به نتيجه‌ نخواهد رسيد.

به گزارش ايسنا، ايالات متحده آمريکا ضمن متهم کردن ايران به عدم پايبندي به توافق هسته‌اي، رسما شوراي امنيت سازمان ملل را از خواست خود براي فعال کردن «مکانيسم ماشه» آگاه کرد.

تاکنون اين پيشنهاد آمريکا با مخالفت تمام قد کشورهاي مختلف روبرو شده است؛ آنها اعلام کرده اند که آمريکا که خود ناقض برجام است نمي تواند از مکانيسم ماشه استفاده کند.

در صورت فعال‌سازي مکانيسم ماشه، شوراي امنيت يک ماه فرصت دارد قطعنامه‌اي را براي تمديد تحريم‌هاي هسته‌اي عليه ايران تصويب کند؛ در غير اين صورت، تحريم‌ها خود به خود بازخواهد گشت.

هفته گذشته تلاش آمريکا براي تصويب قطعنامه اي مبني بر تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي عليه ايران با شکست مواجه شد.

اين اولين بار بود که آمريکا پيشنهادي را در شوراي امنيت مطرح و تنها يک کشور (جمهوري دومينيکن) از آن حمايت کرد. کارشناسان سياست خارجي اين اتفاق را شکستي بي سابقه و خفت بار براي آمريکا و آن را نشان از فروپاشي اقتدار پوشالي آمريکا دانستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar