فارس/ پس از اقدام غيرقانوني آمريکا در کليد زدن مکانيزم بازگشت تحريم‌ها عليه ايران،‌ روسيه درخواست برگزاري نشست شوراي امنيت سازمان ملل درباره اين اقدام آمريکا شد که واشنگتن با برگزاري اين نشست که قرار بود امروز، جمعه برگزار شود، مخالفت کرد.

خبرنگار شبکه خبري «سي‌بي‌اس» آمريکا اعلام کرد که آمريکا با درخواست مسکو براي برگزاري نشست امروز شوراي امنيت سازمان ملل درباره اقدام واشنگتن در فعال کردن مکانيزم ماشه مخالفت کرده است.

روز ۲۰ آگوست (30 مرداد)، آمريکا با ارسال نامه‌اي به شوراي امنيت خواستار آغاز روند بازگشت خودکار [تحريم‌ها] شده که به طرف‌هاي برجام اجازه مي‌دهد خواستار بازاعمال تحريم‌هاي چندجانبه‌اي عليه ايران شوند که ذيل مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ عليه ايران رفع شده است. 

پس از اقدام روز گذشته واشنگتن، روسيه خواستار برگزاري نشست مجازي شوراي امنيت، با توجه به تحولات روز گذشته شد.

سه کشور اروپايي که طرف ايران در توافق هسته‌اي برجام هستند هم بلافاصله با صدور بيانيه مشترکي با اقدام آمريکا مخالفت کردند.

«جوزپ بورل»، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در بيانيه‌اي تأکيد کرد آمريکا طرف مشارکت‌کننده در برجام نيست و نمي‌تواند از روند بازگشت تحريم‌ها عليه ايران که در قطعنامه ۲۲۳۱ به آن اشاره شده استفاده کند.

نمايندگي چين در سازمان ملل نيز اقدام آمريکا را محکوم کرد و گفت که اين اقدام يک «نمايش سياسي» است که ايالات متحده به راه انداخته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar